pluskwy w lozku

Pluskwy to małe, bezskrzydłe owady, żywiące się krwią ludzi i zwierząt. Te małe owady są znane z tego, że potrafią przetrwać nawet kilka miesięcy bez krwi, co czyni je trudnymi do wyeliminowania. Pluskwa domowa to jeden z najczęściej inwestujących domy, hotele i środki komunikacji owadów. Jej skuteczne eliminowanie wymaga nawet trzykrotnego przeprowadzenia dezynsekcji. Mając to na uwadze, lepiej jest zapobiegać pojawieniu się pluskiew niż później je eliminować, co jest czasochłonne i kosztowne.

Skąd się biorą pluskwy w łóżku?

Pluskwy w łóżku najczęściej dostają się tam poprzez przeniesienie ich z innego miejsca. Pluskwy bardzo szybko i łatwo znajdują kryjówki w trudno dostępnych miejscach, będąc tam niewidocznymi dla ludzi. W swoich kryjówkach, znajdujących się najczęściej blisko ludzi, mogą składać jaja, z których później wylęgają się larwy pluskwy, zamieniając w poczwarki i dorosłe pluskwy.

Pluskwa w łóżku: 5 najczęstszych przyczyn

  • Podróżowanie z bagażem

Pluskwy mogą przenosić się z jednego miejsca do drugiego poprzez ubrania, bagaż, walizki lub plecaki. Częste nocowanie w hotelach, pensjonatach lub schroniskach, gdzie istnieje duże ryzyko obecności pluskiew, może sprzyjać ich przedostaniu się do bagażu, a w nim pluskwy trafiają do łóżka, na którym wypakowujemy ubrania i odkładamy torby. Pluskwy w łóżku bardzo szybko znajdują schronienie, w tym w materacach, pościeli i szczelinach ramy.

  • Infestacja mieszkania

Jeśli w innych mieszkaniach lub pomieszczeniach budynku jest infestacja pluskiew, może to prowadzić do ich pojawienia się w Twoim łóżku. Pluskwy potrafią się przenosić między pomieszczeniami, wędrując wzdłuż ścian i najmniejszymi szczelinami wchodząc do kolejnych pomieszczeń. Mogą to być szczeliny pod drzwiami, kanały wentylacyjne, uszkodzeniach w ścianach, a nawet kanały elektryczne i gniazdka.

  • Używane meble

Kupowanie używanych mebli, takich jak łóżka, sofy czy krzesła, może wiązać się z ryzykiem przeniesienia pluskiew do domu i sypialni. Jeśli używane meble były wcześniej zainfekowane pluskwami, mogą one przez wiele miesięcy przebywać w nich w ukryciu, czekając na pojawienie się nowego żywiciela.

  • Goście

Domy często odwiedzane przez gości, którzy mogą w nich nocować, także są narażone na infestację pluskwami. Osoby z zewnątrz mogą przynieść pluskwy do domu w swoim bagażu, ubraniach, a nawet na samych sobie, nie będąc tego świadomymi.

  • Uciążliwe sąsiedztwo

Pewne rodzaje działalności są bardziej narażone na pojawienie się pluskiew. Jest to wszelkiego rodzaju działalność hotelowo-noclegowa, handel używanymi ubraniami, a także pralnie. Także wystawianie przed budynek odpadów wielkogabarytowych, np. starych łóżek, foteli i wersalek może wiązać się z ryzykiem przeniesienia pluskwy do domu, np. przez bawiące się na nich dzieci.

Czy pluskwa w łóżku oznacza brak higieny u właścicieli?

Pojawienie się pluskwy w łóżku nie jest związane z brakiem higieny u osób, które z tego łóżka korzystają. Pluskwy mogą pojawić się w każdym domu i miejscu zakwaterowania. Jeśli podejrzewasz obecność pluskiew w swoim łóżku, ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu ich eliminacji. Obecnie najskuteczniejsza metoda zwalczania pluskiew to dezynsekcja metodą zamgławiania.

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak wygląda ugryzienie pluskwy.

Jak sprawdzić, czy w łóżku są pluskwy?

Ze względu na to, że pluskwy są najbardziej aktywne nocą, zobaczenie ich na łóżku może być trudne. Są jednak inne metody, pozwalające potwierdzić ich obecność, a tym samym rozpocząć zwalczanie pluskiew metodami domowymi lub z pomocą firm DDD.

1. Inspekcja wizualna

Najlepsza metoda to dokładne przejrzenie całego łóżka, zwłaszcza w miejscach takich jak szwy i fastrygi. W łóżku należy szukać małych brązowych lub czerwonych owadów o spłaszczonym kształcie. Pluskwy mogą ukrywać się w zakamarkach materaca, ramy łóżka, poduszkach, pościeli, a także zasłonach okiennych i innych tekstyliach. Możesz także szukać w łóżku  śladów odchodów pluskiew, które wyglądają jak małe czarne plamy na pościeli lub materacu. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, co zrobić, gdy odkryłeś odchody pluskwy w łóżku.

2. Latarka i lusterko

Wykorzystaj jasne źródło światła i lusterko, aby zbadać szczeliny, szwy i inne trudno dostępne zakamarki łóżka. Pluskwy preferują ukrywanie się w ciemnych miejscach, więc używając lusterka lub kamery w telefonie, możesz sprawdzić miejsca, które na co dzień są niedostępne dla człowieka.

3. Pułapki na pluskwy

W sklepach dostępne są specjalne pułapki na pluskwy. Pułapki mają wewnątrz środek wabiący pluskwy, a konstrukcja pułapki uniemożliwia pluskwom, wydostanie się z niej. Pułapkę należy umieścić pod łóżkiem i po kilku dniach sprawdzić, czy coś w niej jest.

4. Ślady ugryzienia

Jeśli budzisz się z nowymi ukąszeniami na skórze, które nie są podobne do ukąszeń komara, może to wskazywać na obecność pluskwy w łóżku. Ślady ugryzienia przez pluskwę to małe czerwone plamki, często układające się w jednej linii.

5. Ślady krwi na prześcieradle

Na obecność pluskwy w łóżku mogą wskazywać plamki krwi na pościeli i prześcieradle. Są to resztki kropel krwi, wypływającej z ugryzionego miejsca i roztarte podczas przewracania się z boku na bok.

Jak wytępić pluskwy z łóżka?

Świadomość, że łóżko jest zaatakowane przez pluskwy, ma bardzo niekorzystny wpływ na psychikę człowieka. Łóżko jest miejscem odpoczynku, relaksu i utożsamiamy je z poczuciem bezpieczeństwa. Obecność obrzydliwych owadów w łóżku może powodować niechęć do przebywania w mieszkaniu. Im szybciej podjęte zostaną działania, aby usunąć pluskwy z łóżka, tym szybciej będzie można bezpiecznie w nim spać. Samodzielne wyeliminowanie pluskiew z łóżka może być trudne i czasochłonne, dlatego warto rozpocząć od wymienionych niżej metod.

3 sposoby jak zwalczyć pluskwy w łóżku

  • Pranie w wysokiej temperaturze. Pluskwy nie znoszą wysokich temperatur, dlatego pranie pościeli, prześcieradeł, poszewek i odzieży w wodzie o temperaturze powyżej 60°C może pomóc w zabiciu tych szkodników.
  • Odkurzanie łóżka i materaca. Regularne odkurzanie materaca, stelaża łóżka, poduszek i dywanów może pomóc usunąć pluskwy oraz ich jaja. Ma tym większe znaczenie, im częściej podróżujemy lub zapraszamy do domu gości. Dla jak największej dokładności odkurzania warto się wyposażyć w specjalistyczne szczotki szczelinowe.
  • Suszenie w wysokiej temperaturze. Pralkosuszarka lub suszarka bębnowa także może pomóc w likwidacji pluskiew z łóżka. Wyprane poszewki lub pościel należy suszyć w temperaturze wyższej niż  60°C. W połączeniu z odkurzaniem łóżka może to przynieść oczekiwane rezultaty.

Jeżeli zauważyłeś pluskwy w łóżku, zastosowałeś powyższe metody i nie przyniosły one rezultatu, warto sięgnąć po profesjonalne zwalczanie szkodników. Robaki w łóżku można usunąć np. metodą zamgławiania lub stosując oprysk środkami owadobójczymi. O wyborze najlepszej metody w Twoim przypadku zdecyduje firma DDD.