robaki na alewacji

Elewacja domu to jedno z tych miejsc, na których bardzo często można zobaczyć różnego rodzaju robaki. Pojawiają się one tam z różnych powodów: szukając ciepła, pożywienia, składając jaja w szczelinach tynku, a także poszukując pożywienia i uciekając przed zagrożeniem. Czy robaki na elewacji budynku są groźne i trzeba się ich bać? Jakie gatunki owadów najczęściej można ujrzeć na ścianie domu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdą Państwo poniżej.

Robaki na elewacji domu: skąd się biorą?

  • Krocionogi. Pełzające robaki na elewacji domu wychodzą bezpośrednio z gruntu. Wokół budynków bardzo często wykonana jest tzw. opaska drenarska. Jest to specjalna rura z małymi otworami, odprowadzająca nadmiar wody z gruntu do studni chłonnej. Wilgotne podłoże jest doskonałym miejscem do życia dla wielu robaków, które znajdują tam pożywienie. W pewnych przypadkach mogą one wychodzić na powierzchnię, w sposób naturalny kierującą się ku górze, na elewację. Widząc czarne długie robaki na elewacji, najpewniej są to właśnie krocionogi.
  • Lądzień czerwonatka. Maleńkie czerwone robaki na elewacji oznaczają, że pojawiły się tam lądzienie czerwonatki. Jest to pająk aksamitka z rodziny roztoczy. Brzmi to być może strasznie, ale jest to użyteczne stworzenie, którego nie trzeba się obawiać. Podobnie jak inne pajęczaki, pomaga zachować równowagę w ekosystemie, zjadając mniejsze od siebie stworzenia, w tym szkodniki roślin, jest mile widzianym gościem na zewnątrz domów. Na elewacji najczęściej spotkamy go w ciepłe, słoneczne dni.
  • Pancerniki. To kolejne małe i ciemne robaki na elewacji, które pojawiają się w wilgotne dni. Najczęściej są koloru szarego i mają pręgowany pancerz. Wychodzą ze swoich kryjówek, którymi jest zmurszałe drewno, spodnie strony desek, od dawna nieruszane materiały budowlane. Na elewacji można je spotkać wtedy, kiedy coś je spłoszy — wibracje lub przenoszenie przedmiotów, pod którymi się ukryły.

Ten artykuł może Cię zainteresować: latające robaki — małe i duże rodzaje latających robaków.

Pozostałe robaki, które można spotkać na elewacji domu

  • Osy i pszczoły. Owady te mogą budować swoje gniazda na elewacjach domów, zwłaszcza w szczelinach lub w innych niedostępnych miejscach. Należy zachować ostrożność, aby nie naruszać ich gniazd, ponieważ mogą one się bronić ukąszeniem.
  • Mrówki. Mrówki mogą poruszać się po elewacji domu, zwłaszcza w poszukiwaniu pożywienia. Często można zobaczyć ich szlaki mrówkowe prowadzące wzdłuż ścian.
  • Chrząszcze. Różne gatunki chrząszczy mogą przesiadywać na elewacji domu. Niektóre z nich mogą być pożyteczne, żerując na owadach lub rozkładających się resztkach organicznych, podczas gdy inne mogą być szkodnikami, np. korniki czy drewnojady.
  • Ślimaki. Mokra elewacja domu może przyciągać ślimaki, które preferują wilgotne środowiska. Mogą pozostawiać ślady śluzu na powierzchni.
  • Pająki. Pająki często budują swoje sieci na elewacjach domów, zwłaszcza w zakamarkach, pod okapami czy na krawędziach. Mogą polować na owady w domu  i inne drobne stworzenia.

Robaki na elewacji domu: czy są szkodliwe?

Dla wszystkich osób, które mają czerwone, szare i czarne robaki na elewacji mamy dobrą wiadomość. Dopóki te stworzenia pozostają na zewnątrz domu, nie są dla człowieka niebezpieczne. Należy także rozróżnić pojawienie się niewielkich ilości tych robaków od ich plagi. Jeśli całą elewację pokrywają robaki, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdą one drogę do środka domu. Jeśli są to pojedyncze egzemplarze, wystarczy je strącić miotłą na ziemię i obserwować czy ponownie się pojawią. 

W przypadku dużych infestacji jakimikolwiek robakami zawsze istnieje ryzyko:

  • uszkodzenia elewacji i warstwy ocieplenia,
  • składania jaj na elewacji i pod nią,
  • przedostawania się do domu,
  • pozostawiania na elewacji śladów i odchodów.

Jeżeli robaki na elewacji budynku nie dają Ci spokoju, powodują dyskomfort psychiczny lub obawiasz się ich rozmnażania, koniecznie podejmij szybkie działania. Możesz spróbować się ich pozbyć na własną rękę lub skorzystać z firm DDD, w których ofertach jest dezynsekcja.

Robaki na elewacji domu: jak się ich pozbyć?

Na czarne długie robaki na elewacji można zastosować kilka metod zwalczania. Są to metody mechaniczne oraz chemiczne.

Metody mechaniczne na pełzające robaki na elewacji

Najprostszym sposobem pozbycia się robaków jest ich strącanie na ziemię. Można wykorzystać do tego celu miotłą o miękkim włosiu. Należy to robić delikatnie, aby nie uszkodzić robaków i nie zanieczyścić nimi ściany budynku. Skuteczne może być także użycie myjki ciśnieniowej oraz sprężonego powietrza.

Metody chemiczne na robaki na elewacji budynku

Jeśli robaki opanowały duży budynek i są w trudno dostępnych miejscach, konieczne może być skorzystanie z pomocy specjalistów. Dysponują oni odpowiednimi środkami i metodami walki z robactwem. Najskuteczniejszym sposobem będzie w tym przypadku oprysk budynku środkami owadobójczymi. Powodują one śmierć owadów, a dodatkowo mogą zawierać środek odstraszający, który sprawi, że w przyszłości owady będą trzymać się od elewacji z daleka.