czarny robak w domu

Z niepokojem zauważyłeś małe czarne robaki w domu? Szybko przemykają po podłodze w kuchni, chowając się pod meblami lub znikąd pojawiły się w łazience? Ich towarzystwo nie jest niczym przyjemnym i naturalne jest, że u większości osób powodują dyskomfort psychiczny. Pomożemy Ci znaleźć sposób na to, jak pozbyć się małych czarnych robaków z domu i nie dopuścić do ich ponownego przyjścia.

Skąd się biorą czarne robaki w domu?

Pojawieniu się robactwa w domu zawsze towarzyszy jakaś przyczyna. Najczęściej są to niezabezpieczone lub rzadko wynoszone śmieci i odpady organiczne, nieszczelności w budynku, nadmierna wilgoć i pleśń oraz źle przechowywane jedzenie. Jeśli podejrzewasz przynajmniej jedną z tych rzeczy u siebie, bardzo prawdopodobne, że już masz lub dopiero będziesz mieć czarne robaki w domu.

Śmieci i odpady organiczne

Jeśli napotkałeś czarne latające robaki w domu, najpewniej będą to muchówki owocowe. Często pojawiają się one w domach, kiedy w pobliżu są odpadki organiczne, którymi się żywią. Mogą to być gnijące owoce, warzywa, obierki, resztki jedzenia, czy nawet zepsute rośliny doniczkowe. Aby zapobiec ich pojawianiu się, należy utrzymywać czystość w kuchni, jedzenie i śmieci przechowywać w zamykanych pojemnikach i regularnie opróżniać kosz na śmieci, uważając, by nie pozostawały w nim rozkładające się resztki. Jego regularna dezynfekcja również jest wskazana.

Nieszczelności i szczeliny

Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd się biorą czarne robaki w domu latem? Czarne robaki, takie jak karaczany lub prusaki, mogą przedostawać się do domu przez nieszczelności, szczeliny w ścianach, podłogach, rurach itp. Pozostawianie otwartych i niezabezpieczonych moskitierą okien, również ułatwia im dostanie się do środka mieszkania. W takim przypadku należy zabezpieczyć wszystkie potencjalne drogi, którymi czarne robaki dostają się do domu. Przydatna w tym celu może być miniaturowa kamera inspekcyjna, którą sprawdzimy trudno dostępne miejsca.

Wilgoć i pleśń

Czarne twarde robaki w domu to mogą być rybiki cukrowe. Najczęściej można je spotkać nocą w łazience, czemu sprzyja obecna tam wilgoć i ewentualna pleśń. Jeśli rybiki nagminnie pojawiają się w Twoim domu, szukaj miejsc stale zawilgoconych, takich jak toaleta, łazienka, spiżarnia, piwnica. Sposobem na ich pozbycie się jest usunięcie przyczyny wilgoci, poprawa wentylacji i zwalczenie ognisk pleśni. 

Niezabezpieczone jedzenie

Nieprawidłowe przechowywanie żywności może przyciągać czarne duże robaki w domu, np. mole spożywcze. Upewnij się, że żywność jest przechowywana w zamykanych szczelnie pojemnikach. Dotyczy to szczególnie suchych produktów, takich jak mąka, płatki śniadaniowe czy kasze. Unikać również należy pozostawiania na dłuższy czas nieumytych naczyń oraz otwartej zmywarki z brudnymi talerzami. Resztki jedzenia oraz ich zapach mogą przyciągać nawet z dużej odległości niektóre czarne robaki.

Jak zwalczać czarne robaki w domu?

Niechciane towarzystwo czarnych robaków najlepiej zwalczać przez profilaktykę, czyli unikanie wszystkich wyżej wymienionych rzeczy. Pomocne również mogą być specjalne pułapki na owady, np. w postaci kartoników pokrytych specjalnym klejem. Jeśli jednak domowe metody nie przynoszą rezultatów lub liczba robaków systematycznie rośnie, konieczna może być dezynsekcja mieszkania. Polega ona na zastosowaniu specjalnych środków fizycznych, chemicznych i insektycydów, na które robaki są wrażliwe. Dla powodzenia tej metody kluczowe znaczenie ma prawidłowe zidentyfikowanie gatunku robaków, które zalęgły się w domu i dopasowanie do niego odpowiedniego środka. 

Czy dezynsekcja jest bezpieczna?

Dezynsekcja zawsze powinna być wykonywana przez doświadczoną firmę, czyli profesjonalistów DDD. Dysponują oni niezbędną wiedzą i narzędziami do tego, aby przeprowadzić dezynsekcję w sposób bezpieczny dla otoczenia, czyli ludzi, zwierząt i roślin. Od wybranej metody dezynsekcji i środków zależy to, czy mieszkanie będzie musiało zostać opuszczone przez ludzi i zwierzęta oraz po jakim czasie będzie można do niego wrócić. Szczegółowych informacji na ten temat udzielają specjaliści od takich usług jak dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja.