Małe czarne owady, zwinnie poruszają się po podłogach, ścianach i blatach kuchennych w poszukiwaniu jedzenia. Chyba każdy choć raz spotkał się z nimi w swoim życiu. Chodzi oczywiście o czarne mrówki w domu.
Jak zwalczyć mrówki w domu?
Każdy dom i każde mieszkanie może być narażone na pojawienie się mrówki faraona. Te małe owady, oprócz tego, że samą swoją obecnością mogą irytować, nie są zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Nie gryzą ani nie przenoszą chorób. Mogą jednak bardzo denerwować, kiedy zauważymy je na desce do krojenia, talerzach lub stole. Obecności mrówek w domu towarzyszy najczęściej niezabezpieczone jedzenie, okruszki na podłodze i inne zanieczyszczenia, które mogą być dla mrówek pokarmem. Odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się mrówek z domu, należy rozpocząć od dokładnego sprzątania, zmiany nawyków sanitarnych, a także dokładnego sprzątania jedzenia z łatwo dostępnych miejsc.
Sprawdź, jakie możesz mieć robaki w kuchni.
Czym zwalczyć mrówki w domu?
Mrówki ogrodowe w domu to powszechny problem. Owady te spotkać można na terenie całego kraju. Do domu przedostają się najmniejszymi szczelinami. Każda mrówka pozostawia po sobie ślad feromonowy, który jest drogowskazem dla innych mrówek, że mają podążać tą samą drogą. To właśnie dlatego mrówki chodzą utartymi ścieżkami, gdyż to tam zapach feromonów jest najsilniejszy. Wiedząc to, łatwo opracować plan na zwalczanie mrówek w domu.
Jak się pozbyć mrówek z domu w kilku krokach
- Uszczelnij otwory. Postaraj się znaleźć miejsce, którym mrówki dostają się do środka domu. Może to być brakująca uszczelka pod drzwiami, uchylone okno, nieszczelność w murze, kanał wentylacyjny, nawiew do kominka. Tam, gdzie jest to możliwe, dokonaj niezbędnych napraw lub zainstaluj siatki na owady.
- Posprzątaj mieszkanie. Dokładnie odkurz podłogi, usuwając martwe i żywe mrówki, resztki jedzenia oraz inne zanieczyszczenia biologiczne, którymi mrówki mogą się żywić lub używać do budowy mrowisk.
- Umyj octem podłogi. Ocet spirytusowy, a właściwie jego ostry, gryzący zapach ma działanie odstraszające na mrówki. Przygotuj roztwór octu z ciepłą wodą w proporcjach 1:1 i umyj nim podłogi, blaty i inne miejsca, w których pojawiały się mrówki. Usuniesz w ten sposób pozostawioną przez mrówki ścieżkę feromonową.
- Wykorzystaj sodę oczyszczoną. Soda oczyszczona także działa odstraszająco na mrówki w domu. Możesz ją rozsypać pod kanapami, meblami oraz innymi miejscami, w których mrówki mogą przebywać.
Naturalne sposoby zwalczania mrówek w domu?
Jeśli nadal chcesz wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się mrówek z domu, używając domowych sposobów, koniecznie przetestuj poniższe propozycje.
- Proszek do pieczenia lub mąka kukurydziana. Rozsyp te produkty na podłodze, tak by mrówki mogły się nimi żywić. Po ich zjedzeniu pęcznieją one w środku mrówek, powodując śmierć.
- Cynamon i sól. Są to naturalne środki do zwalczania mrówek w domu. Rozsyp je na podłodze, a ich zapach skutecznie zniechęci mrówki do pojawiania się w tych miejscach.
- Boraks i cukier. Wymieszaj oba składniki i pozostaw mrówkom do zjedzenia. Na pewno się skuszą przyciągane słodyczą cukru, jednak boraks to trucizna na mrówki o dużej skuteczności działania. Boraks można kupić w każdej aptece, jest on składnikiem wielu maści i kremów.
- Sok z cytryny. Świeżo wyciśniętym sokiem spryskaj podłogi i ściany, w miejscach, w których chodzą mrówki. To kolejny z naturalnych odstraszaczy na te owady.
Szkodniki sanitarne — czy są groźne dla naszego zdrowia?
Jak zwalczyć latające mrówki w domu?
Wszystkie wymienione wyżej sposoby są skuteczne także na mrówki latające, pamiętaj także o założeniu moskitier w oknach. To wytrzymałe cienkie siatki o drobnych oczkach, uniemożliwiają owadom, dostanie się do środka domu. Montaż siatki na owady jest prosty i bezproblemowy, polega na przyklejeniu siatki po wewnętrznej stronie ramy okiennej specjalnym rzepem. Jeżeli żadna z powyższych metod nie przyniosła rezultatu i mrówki nadal są w Twoim domu, niezbędna będzie dezynsekcja. Stosując profesjonalne środki biobójcze, można wyeliminować nimi nie tylko mrówki, ale i inne, znacznie trudniejsze w zwalczaniu owady.