pchła ludzka

Pchły ludzkie (pulex irritans), są bezskrzydłymi, niezwykle uciążliwymi i krwiopijnymi insektami. Przenoszą wiele chorobotwórczych drobnoustrojów oraz wywołują alergiczne zapalenie skóry. Bardzo łatwo się nimi zarazić, szczególnie w miejscach publicznych takich jak szkoła czy przedszkole, a to dlatego, że dzieci przywiązują mniejszą wagę do higieny i łatwiej nawiązują bliski kontakt z rówieśnikami. Po powrocie do domu szybko przenoszą te pasożyty na rodzeństwo i rodziców. Pchły traktują ludzi jako źródło pokarmu, miejsce schronienia i środek transportu. 

Przeczytaj i dowiedz się, kiedy potrzebna jest dezynsekcja?

Jak wygląda pchła ludzka?

Pchła ludzka to niewielki owad z rodzaju pcheł z rodziny Pulicidae. Osiąga długość 2 – 4 mm (najczęściej samica dorasta do 3 mm długości, samiec do 2,5 mm). Ma ciemnobrunatne ciało pozbawione skrzydeł i bocznie spłaszczone. Wyrastają z niego liczne, długie, mocne i bardzo skoczne odnóża. Głowa jest mała i zaokrąglona oraz wyposażona w trójczłonowe czułka. Szczecinka oczna umieszczona jest poniżej oka. Ponadto pasożyt ten wyposażony jest w aparat gębowy typu kłująco-ssącego. 

Warto zaznaczyć, że pchła ludzka nie ma na głowie i na przedtułowiu chitynowych grzebyków, charakterystycznych dla innych pcheł i właśnie po tym można ją odróżnić od pchły kociej czy psiej.

Pchły ludzkie: skąd się biorą?

Pchła ludzka jest gatunkiem kosmopolitycznym. Występuje szczególnie licznie w krajach rozwijających się. Preferuje pomieszczenia wilgotne, z drewnianymi podłogami, o niskiej higienie. Pchły ludzkie mogą zostać przeniesione do mieszkania przez domowników lub zwierzęta. Gdy znajdą się w budynku, szukają dla siebie dogodnej niszy w szparach podłogi, dywanach i meblach. Obecność pchły ludzkiej w pomieszczeniach mieszkalnych łatwo stwierdzić na podstawie charakterystycznych małych plamek odchodów na pościeli. Pasożytują tylko dorosłe osobniki. Najbardziej dokuczają w okresie późnego lata, tj. w sierpniu i wrześniu.

Jak rozmnażają się pchły ludzkie?

Gdy chodzi o rozmnażanie pchły ludzkiej – od 3 do 10 dni po wyssaniu krwi z żywiciela samice przez okres 3 miesięcy składają jaja. Najlepszym do tego miejscem w domach są szczeliny w podłodze, dywany, stare materace, miejsca spania psów i kotów, a także w miejscach publicznych sale kinowe, sale gimnastyczne czy dyskoteki. Jedna samica w ciągu życia może złożyć nawet do 450 jaj, przy czym składa tylko 3-5 jaj jednorazowo. Z nich wylęgają się robakowate larwy, które żywią się różnymi resztkami produktów roślinnych i zwierzęcych tworzących kurz, a także odchodami dorosłych pcheł, bogatych w substancje odżywcze.

Po dwóch linieniach larwy (są trzy stadia larwalne) tworzą kokon, do którego powierzchni przyklejają się drobne cząstki kurzu. Rozwój pokolenia latem trwa 4-5 tygodni, zaś zimą 6-7 tygodni, ale w niekorzystnych, wilgotnych i zimnych warunkach rozwój może wydłużyć się do około roku. 

Średni cykl życia jednej pchły ludzkiej to 30 dni. Zarówno larwy, jak i postacie wymagają dużej wilgotności (70-90%) oraz wysokiej temperatury (18-27 stopni). Gdy chodzi o preferencje pokarmowe – osobniki dorosłe żywią się krwią ludzi, którą pobierają bezpośrednio z naczyń. Mimo iż wolą odżywiać się na ciele ludzkim, mogą przebywać również okresowo na lisach, borsukach, łasicach, kotach i psach. Ssą krótko, kilkakrotnie w ciągu dnia i pozostawiają swędzące ślady po ugryzieniach.

Czy wiesz, że pchły to nie jedyne zwierzęta pasożytnicze? Poznaj je wszystkie!

Czy pchła ludzka skacze?

Tak, pchła ludzka skacze i potrafi to robić bardzo dobrze. Pchła ludzka potrafi skakać na wysokość 30 cm i odległość nawet 2 m, co ułatwia jej przenoszenie się z jednego żywiciela na drugiego. Owad ten wykonuje zatem skoki, których długość przekracza stokrotnie długość jego ciała. Pchły skaczą, aby przenosić się z jednego żywiciela na drugiego lub aby uniknąć zagrożenia. Skok pchły jest jednym z najszybszych i najbardziej energetycznych ruchów w świecie zwierząt.

Pchła ludzka: ugryzienie

Ugryzienie przez pchłę ludzką objawia się zatem m.in.: zmianami skórnymi, zaczerwienieniami lub krostami w miejscu ukłucia, swędzącą i wyraźną opuchlizną, alergicznym pchlim zapaleniem skóry (APZS; podobnie jak u zwierząt). Ponadto osoba ugryziona może stać się nadpobudliwa i niespokojna (częste ukłucia działają stresogennie na ludzi), a przy bardzo rozległych i częstych pogryzieniach u dzieci może dojść u nich nawet do anemii. Warto zaznaczyć, że w miejscu po ukąszeniu może pojawić się w wyniku drapania stan zapalny. Inaczej niż w przypadku ugryzienia przez pluskwy, obrzęk wywołany ugryzieniem przez pchłę ludzką ma regularny kształt, pojawia się czerwona wyraźna bardzo swędząca opuchlizna. Zmiany te zanikają zwykle po 3 dniach. Ukąszone miejsca dobrze jest smarować amoniakiem, ponieważ łagodzi to uczucie swędzenia, a także odstrasza pchły. Ta sama metoda okazuje się skuteczna na inne szkodniki sanitarne.

Czy ugryzienie pchły ludzkiej jest groźne?

Należy podkreślić, że pasożytują tylko dorosłe osobniki pcheł ludzkich. Właśnie dlatego, że insekt ten atakuje też świnie, ssaki drapieżne, gryzonie i ptaki domowe, roznosi riketsje duru wysypkowego szczurzego (tyfus plamisty), dwoinkę zapalenia płuc, pałeczki dżumy, tularemii oraz salmonellozy. Pchła ludzka oraz inne pchły, chociaż takie małe, mogą być żywicielami pośrednimi tasiemców. Natomiast bezpośrednimi następstwami żerowania tych owadów na skórze są czerwone plamki, grudki zapalne, świąd, a niekiedy zakażenie bakteriami ropnymi. Takie zmiany w miejscach ukłuć i ugryzień są początkowo silnie swędzące (świąd może trwać około 3 dni). 

Ponadto u osób wrażliwych mogą pojawiać się pokrzywkowate bąble lub rozlane rumienie, a po około 1-2 latach mogą one zatracić zdolność reagowania na dalsze ukłucia. Jak twierdzi prof. dr hab. Stanisław Igantowicz – entomolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – nie wszyscy ludzie są jednakowo wrażliwi na ukłucia pchły ludzkiej, dlatego uczuleniowy odczyn skóry u różnych osób występuje w różnym nasileniu. Dla osób wrażliwych kontakt z pchłami i ich larwami ma szczególnie silnie alergizujące oddziaływanie, a dla części osób ukąszenie przez pchłę może być nawet niezauważone.

Czy potrafisz rozpoznać mikroskopijne robaczki w domu?

Pchły ludzkie: jak się pozbyć?

Pchły ludzkie żyją i rozmnażają się przede wszystkim w miejscach brudnych, zakurzonych, rzadko sprzątanych. Ich larwy spotykamy najczęściej w szparach między deskami czy klepką podłogi, na strychach lub w innych schowkach starych domów. Zatem walka z tymi pasożytami polega przede wszystkim na utrzymywaniu w czystości mieszkania: dokładnym wymiataniu, zbieraniu odpadków i kurzu, najlepiej odkurzaczem (dobrze jest specjalnie długo trzymać wylot nad szparami) oraz szorowaniu drewnianych podłóg ostrą szczotką, używając gorącej wody z dodatkiem chlorku. 

Po jej wyschnięciu dobrze jest wetrzeć terpentynę, a następnie pastę do podłogi. Jeśli pchły pokazały się w domu, należy spryskać wszystkie szpary w podłodze i meblach preparatami owadobójczymi w aerozolu, ale tylko pod jednym warunkiem: gdy w domu nie ma raczkujących niemowląt, psów ani kotów!

  • Jeśli podłogi nie można myć, listwy i szpary po odkurzeniu można wysmarować (nawet za pomocą pędzla) czystym amoniakiem, wsypując w szpary sproszkowaną naftalinę (ponieważ pchły nie znoszą innych ostrych zapachów, takich jak: benzyna, nafta, terpentyna czy pasta do podłóg). 
  • Materace, kołdry i poduszki trzeba codziennie wietrzyć i trzepać. Pamiętać trzeba, że nie wolno spryskiwać pościeli żadnym trującym preparatem! Ponadto pchły ludzkie nie lubią zapachu płatków róży, dzikiej mięty, liści paproci i cytryny. Można więc materac posypać sproszkowaną miętą lub kłaść świeże liście paproci (zabezpieczając przed zabrudzeniem). 
  • Płatki, które opadły z róż, można ustawiać na spodeczkach wokół posłania, a wysuszone kłaść bezpośrednio na materacu. Można również smarować ciało i skropić bieliznę pościelową olejkiem cytrynowym, umieszczać w pościeli popularne woreczki zapachowe o zapachu cytryny lub kłaść latem liście paproci pod prześcieradło. 
  • Odstraszająco na pchły ludzkie działają też popularne repelenty oraz składniki olejków eterycznych (polecany jest goździkowy i eukaliptusowy).
  • W przypadku gdy zwierzę mieszkające w domu ma już pchły, trzeba brać pod uwagę fakt, iż nawet pchła kocia czy psia może przynajmniej okresowo pasożytować na człowieku. Właśnie dlatego zwalczania tych pasożytów nie należy ograniczać jedynie do oczyszczenia skóry i sierści zwierzęcia.
  • Jeżeli w domu raz pojawiły się pchły, trzeba założyć, że zdążyły poskładać w nim swoje jajeczka. Dlatego niezbędne jest poddanie „zabiegom odpchlającym” wszystkich mebli tapicerowanych, materaców i dywanów, na których przebywał zapchlony pies lub kot.
  • Koce, pledy, narzuty i pościel można wyprać w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza, ponieważ jajeczka pcheł giną dopiero w temperaturze powyżej 45 stopni Celsjusza. Jeżeli zwierzak ma już pchły, przez miesiąc powinno się – raz lub dwa razy w tygodniu – oczyszczać mieszkanie za pomocą myjki na parę. Dzięki regularnym zabiegom uda się skutecznie wytępić pchły i zniszczyć ich jajeczka.

Pomimo istnienia wielu odpowiednich środków, zwalczanie pcheł jest trudne ze względu na ich ruchliwość. Warto jednak pamiętać, że skuteczne w walce z pchłami są także metody zwalczania pluskiew i tak jak przy tępieniu pluskiew – ważna jest regularność, z jaką stosujemy wszystkie środki i zabiegi zwalczające pchły ludzkie.