"O jakości można mówić, kiedy wracają do nas klienci, a nie produkty."

Facebook Twitter E-mail

Insektpol tlo

Zwalczanie kun

Zwalczanie kun, odławianie, tępienie i opis biologi. Informacje nt. zagrożeń i zabezpieczania domu przed kunami.

 

kuna domowa zdjęcia

 

Zwalczanie i odławianie kun

 

Istnieje wiele gatunków dzikich zwierząt stanowiących zagrożenie lub problem dla człowieka. Lisy roznoszą wściekliznę i porywają drób. Dziki niszczą zbiory. Dzikim zwierzęciem z którym ludzie mają problemy szczególnie często są kuny. Dlatego właśnie postanowiliśmy poświęcić im ten artykuł. Dowiecie się z niego czym są kuny, jak wygląda kuna, jak odróżnić kunę od łasicy, jak odróżnić kunę od gronostaja, jak odróżnić kunę od tchórza, jak odróżnić łasicę od tchórza, jak odróżnić łasicę od gronostaja, jak odróżnić gronostaja od tchórza, co jedzą kuny, jak odłowić kunę, jak się pozbyć kuny, jakie są sposoby na kuny, jak zwalczać kuny, jak się pozbyć kuny z domu, jak zabezpieczyć dom przez kunami, jak wyplenić kuny, gdzie występują kuny, jakiego koloru jest kuna, jakiego koloru jest gronostaj, jakiego koloru jest tchórz, czym się różni kuna domowa od kuny leśnej, jak długa jest kuna, jak długi jest tchórz, jak długi jest gronostaj, ile waży kuna, ile waży tchórz, ile waży gronostaj, ile trwa ciąża kuny, jak odstraszyć kuny, jakie są zabezpieczenia przed kunami, co zrobić, żeby kuny nie wchodziły po rynnie i co zrobić żeby kuny nie wchodziły do domu.

 

Jak rozpoznać kunę?

 

Kuna to drapieżny ssak należący do rodziny łasicowatych. Łasicowate to najliczniejsza rodzina ssaków drapieżnych. Jej przedstawicieli rozpoznać można po smukłym ciele, długim i silnym ogonie i krótkich nogach. Oprócz kun do łasicowatych zaliczamy również gronostaje, wydry, tchórze stepowe i łasice. Istnieją dwa gatunki kuny: kuna domowa i kuna leśna. Kuny występują w większości krajów Europy.

 zwalczanie kun

 

Gdzie żyją kuny?

Wyjątkiem jest tu Wielka Brytania i Skandynawia. Poza Europą kuny występują w wielu regionach Azji położonych w strefie umiarkowanej. W Polsce najczęściej można je znaleźć w okolicach siedzib ludzkich, ruin, w lasach i w centrach miast. Spośród wszystkich gatunków dzikich ssaków kuna najczęściej sprawia problemy ludziom.

 

Gatunki kun

Pod względem kształtu ciała kuna przypomina inne łasicowate. Jej ciało jest wydłużone, a nogi krótkie. Kuna często jest mylona z innymi łasicowatymi. Pomyłki takie są na tyle częste, że warto porównać ze sobą różne gatunki łasicowatych aby wiedzieć z czym mamy do czynienia. W niniejszej tabelce porównamy ubarwienie, masę i rozmiary wybranych spośród występujących w Polsce i często mylonych ze sobą gatunków łasicowatych.

gatunek

ubarwienie

Długość ciała

Długość ogona

Masa

Kuna domowa

Sierść brązowa z białą, rozwidloną plamą na piersi

45-53 cm

25-30 cm

1,1-1,5 kg

Kuna leśna

Sierść brązowa z żółtą nie rozwidloną plamą na piersi

40-53 cm

22-28 cm

samce 1,2-1,8 kg, samice 0,8-1,5 kg

Gronostaj Europejski

Ubarwienie uzależnione od pory roku. Latem żółto-białe na brzuchu i czekolado-brązowe na grzbiecie z czarnym końcem ogona. Zimą białe z czarnym końcem ogona.

17-33 cm

4,2-12 cm

Samce 67-116 gram, samice 25-80 gram

Tchórz zwyczajny

Wierzch ciała ciemnobrunatny, nogi i spód ciała ciemnobrązowe, końce uszu i wargi białe

30-46 cm

11-17 cm

samce 0,85-1,5 kg, samice 0,6-0,8 kg


 

 

Co jedzą kuny?

Kuny żywią się różnymi gatunkami małych zwierząt takich jak owady, żaby, jaszczurki, ptaki i ich jaja, drób domowy, nietoperze, wiewiórki, różne gatunki gryzoni i inne. Oprócz zwierząt w ich jadłospisie znajduje się też miód i owoce. Polują głównie nocą.

 

 

Rozwój kuny

Ruja kuny ma miejsce w miesiącach letnich. Ciąża kuny trwa do 9 miesięcy. Na wydłużenie ciąży kuny do dość długiego jak na tak niewielkie zwierzę jak kuna okresu duży wpływ ma fakt, że wkrótce po zapłodnieniu rozwój zarodków zostaje zatrzymany. Zarodki kuny ponownie zaczynają rozwijać się dopiero pod koniec zimy. Młode kuny przychodzą na świat w kwietniu. Poród najczęściej następuje w nieużywanych dziuplach, garażach lub zakamarkach strychu. Mioty kuny liczą od 2 do 4 osobników. Młode kuny ssą mleko przez około 3 miesiące. Po tym czasie opuszczają matkę i wyruszają na poszukiwania nowej kryjówki. Osiągnięcie dojrzałości płciowej zajmuje im około 2 lat. Kuny żyją zazwyczaj od 8 do 10 lat.

 

Naturalni wrogowie kun

Kuny z jednej strony są drapieżnikami, a z drugiej strony same często padają ofiarą większych drapieżników takich jak lisy, wilki, psy i borsuki.

Co potrafią kuny ?

Kuny posiadają szereg umiejętności ułatwiających im polowanie, ciche dostawanie się do ludzkich zabudowań i uciekanie z nich. Potrafią poruszać się niemal bezszelestnie i doskonale się wspinają. Bez trudu potrafią wchodzić po rynnach i pionowych ścianach. Często mija wiele lat od chwili, gdy kuny pojawiają się na strychu domu do chwili, gdy właściciele zdają sobie sprawę z obecności tego zwierzęcia.

 

Jak rozpoznać obecność kuny?

 

 

Jak wspominaliśmy kuny często przebywają w pobliżu ludzkich zabudowań. Właśnie to jest głównym problemem powodowanym przez te zwierzęta. Często zdarza się, że kuny pojawiają się w domu jeszcze zanim zostanie on ukończony. O ich obecności świadczą między innymi nocne hałasy, ślady łap na śniegu, drobne kłaczki, poprzegryzane kable, odchody, intensywny zapach, pióra zjedzonych przez kunę ptaków poprzestawiane anteny i poprzewracane przedmioty. Kuny mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń na zajmowanych przez siebie strychach.

 

Zabezpieczenie domu przed kunami

 

Warto zawczasu zabezpieczyć się przed pojawieniem się kun w naszym domu. W tym celu należy:

  • Zabezpieczyć siatką okna i otwory na poddaszu

  • Zamontować opaskę z drutu kolczastego na rynnie

  • Oczyścić okolice domu z zarośli i krzaków stanowiących idealne schronienie dla kun

Jakie są metody zwalczania kun

Istnieje wiele metod, które stosowane są do zwalczania kun. Najpopularniejszą z nich są pułapki żywołowne. Jeśli chcemy zastosować tą metodę warto najpierw znać miejsca w których występują kuny lub w pobliżu których przechodzą. W takich miejscach ustawiana jest klatka, w której umieszczane jest pożywienie. Najczęściej stosowanymi w tego typu pułapkach przynętami są jaja i mięso drobiowe. Przynęty nie należy dotykać gołą ręką ponieważ kuny posiadają niezwykle wyczulony węch i potrafią wyczuć ludzki zapach na produktach żywnościowych, które miały kontakt z ludzką skórą.

Kuny są bardzo płochliwe. Z tego powodu skutecznym sposobem na te zwierzęta są psy, które odstraszają je szczekając na nie, alarmy z czujnikami ruchu oraz lampy halogenowe z czujnikiem ruchu, które skutecznie płoszą kuny, gdy tylko się zapalą.


 


 


Data Publikacji: 2017-04-27 22:05:00, Insektpol,


Ocena: 5/5 - 145 Głosów

Poleć innym ten artykuł:

Facebook Twitter E-mail

Kontakt z firmą Insektpol

kontakt Nowe Miasto Lub.:

ul. Grunwaldzka 7
13-300 Nowe Miasto Lub.
tel: +48 505 177 654
e-mail: biuro@insektpol.pl

kontakt Mrągowo:

ul. Lubelska 8b
11-700 Mrągowo
tel: +48 505 502 749
e-mail: insektpol@o2.pl

kontakt Gdańsk:

tel: +48 533 316 998
e-mail: gdansk@insektpol.pl

kontakt Bydgoszcz:

tel: +48 533 351 155
e-mail: bydgoszcz@insektpol.pl

kontakt Toruń:

tel: +48 533 351 162
e-mail: torun@insektpol.pl

kontakt Grudziądz:

tel: +48 533 351 162
e-mail: grudziadz@insektpol.pl

kontakt Warszawa:

tel: +48 732 732 770
e-mail: warszawa@insektpol.pl

kontakt Gdynia:

tel: +48 533 316 998
e-mail: gdynia@insektpol.pl

kontakt Mińsk Mazowiecki:

tel: +48 795 030 222
e-mail: minsk@insektpol.pl

kontakt Bełchatów:

tel: +48 533 342 998
e-mail: belchatow@insektpol.pl

kontakt Olsztyn:

ul. Strąkowa 49
10-846 Olsztyn
tel: +48 533 331 215
e-mail: olsztyn@insektpol.pl

kontakt Elbląg:

tel: +48 533 318 998
e-mail: elblag@insektpol.plPokaż Insektpol na większej mapie.


Insektpol Warszawa

Insektpol, dezynsekcja, dezynfekcja, fumigacja
Wszelkie prawa zastrzeżone
Własność InsektPol Tomasz Zawacki.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019