Pluskwy to niewielkie brązowo brunatne owady, odżywiające się krwią ludzi. Ryzyko spotkania z pluskwami jest tym większe, im częściej podróżujemy pociągami, autobusami i śpimy poza domem, np. w hotelach. Pluskwy uwielbiają obecność człowieka, który jest ich żywicielem. Również na człowieku, na jego odzieży lub w bagażu przenoszą się z miejsca na miejsce, zwykle przez nikogo niezauważone. W ten również sposób mogą się znaleźć w Twoim domu. Kiedy do tego dojdzie, powinieneś czym prędzej rozpocząć ich zwalczanie.

Skuteczne zwalczanie pluskiew

Każdy, kto choć trochę interesował się tematem zwalczania pluskiew, na pewno zetknął się z informacją, że nie jest to proste. Dlaczego? Są dwa główne powody:

  1. pluskwy potrafią się doskonale ukrywać w zakamarkach łóżek, materacy, pod tapetami lub za meblami,
  1. pluskwy domowe bardzo szybko się rozmnażają, zatem walka z nimi to tak naprawdę walka z kilkoma pokoleniami: dorosłymi osobnikami, nimfami, larwami i jajami.

Biorąc pod uwagę oba wyżej wymienione fakty, można zaryzykować stwierdzenie, że zwalczanie pluskiew domowymi sposobami jest mało skuteczne i tak naprawdę służy jako doraźny środek do eliminowania pojedynczych dorosłych osobników. Do momentu aż nie zostanie znalezione i zlikwidowane gniazdo pluskiew, a także wszystkie, co do jednej, dorosłe pluskwy, larwy i jaja, ryzyko ich ponownego pojawienia się jest bardzo duże.

Co zatem można zrobić, aby ten dokuczliwy problem rozwiązać raz na zawsze? Odpowiedzią są profesjonalne środki na pluskwy w połączeniu z zaawansowanymi metodami dezynsekcji pomieszczeń.

Dowiedz się, jakie możesz mieć robaki w domu i czy są one groźne?

Zwalczanie pluskiew: metody

Profesjonalne zwalczanie pluskiew domowych wymaga zastosowania skutecznych i specjalistycznych metod, które są bardziej zaawansowane niż te przeznaczone dla użytku domowego. Firmy DDD zajmujące się m.in. zwalczaniem pluskwy domowej, dysponują odpowiednim sprzętem, środkami oraz wiedzą, jak taką dezynsekcję wykonać skutecznie i bezpiecznie. Stosowane są do tego następujące metody.

  • Termiczna dezynsekcja pluskwy. Cena takiego zabiegu jest uzależniona od wielkości pomieszczenia. Metoda polega na zastosowaniu gorącej pary wodnej lub gorącego powietrza wobec pluskiew, ich jaj i larw. Metoda ta jest skuteczna dla pluskiew we wszystkich stadiach rozwojowych. Dezynsekcja tą metodą powinna być dokładnie kontrolowana, aby uniknąć uszkodzenia mienia, szczególnie urządzeń AGD i RTV.
  • Oprysk insektycydami. Metoda jest jedną z szybszych do wykonania i polega na wykonaniu oprysku w pomieszczeniach, w których mogą być pluskwy. Jej skuteczność ogranicza się do tych miejsc, w których owady nie mogą znaleźć kryjówek i poruszają się po podłogach i ścianach. Niewielkie kropelki środka owadobójczego pokrywają wszystkie powierzchnie pionowe i poziome, ale nie mogą docierać do głębiej ukrytych miejsc.
  • Fumigacja i ozonowanie. Zwalczanie pluskiew ozonem to nic innego jak gazowanie owadów. Ten sposób zwalczania owadów jest często stosowany w spichlerzach i magazynach zboża do walki ze szkodnikami spożywczymi, które mogą zanieczyszczać ziarna i mąki. Jednak fumigacja zdaje także egzamin w przypadku pluskiew. Zwalczanie pluskiew ozonem pozwala dotrzeć środkowi biobójczemu do wszystkich potencjalnych kryjówek owadów, np. pod obiciami tapicerskimi, w materacach czy ubraniach.
  • Zamgławianie ULV. Jest to metoda na usuwanie pluskiew, która polega na użyciu specjalnego urządzenia, zamgławiacza, który wytwarza zimną mgłę z wody. Do urządzenia dodaje się odpowiedni środek owadobójczy, skuteczny na pluskwy w materacu. Zostaje on rozrzedzony w powstałej mgiełce wodne i wraz z nią dociera do wszystkich zakamarków pomieszczeń. Metoda ta sprawdza się przy dużych infestacjach, w jakich pluskwy mogły się ukryć głęboko w materacach, obiciach tapicerskich, za listwami przypodłogowymi czy pod tapetami.
  • Dezynsekcja odzieży. W przypadku poważnej infestacji pluskwami zaleca się przeprowadzenie dezynsekcji ubrań, pościeli i innych tkanin. Profesjonaliści mogą doradzić ich pranie, gazowanie, ozonowanie lub umieszczanie w specjalnych komorach, w których zostaną poddane działaniu wysokiej temperatury.

Masz pluskwy? Zwalczanie musi być ponowione

Wyraźnie trzeba zaznaczyć, że dla uzyskania 100% skuteczności, dezynsekcja pluskwy powinna być wykonana dwukrotnie. Dotyczy to także tak skutecznych metod, jak dezynsekcja termiczna, zamgławianie ULV czy ozonowanie. Pomimo że zabiegi te wykazują także skuteczność wobec jaj, to zawsze istnieje ryzyko, że część z nich mogła przetrwać i wyklują się z nich nowe pluskwy. Pozostawienie ich samym sobie oznacza ponowne rozmnażanie i zainfestowanie mieszkania.

Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji pluskiew?

Dezynsekcja pluskwy domowej to proces, który wymaga starannych przygotowań, aby był skuteczny. Odpowiednie przygotowanie mieszkania jest zatem kluczowe dla powodzenia całego zabiegu. Jak zatem należy mieszkanie przygotować do zwalczania pluskwy?

  • Sprzątanie mieszkania. Z podłóg należy usunąć wszystkie przedmioty, włączając w to dywany, wykładziny i chodniki. Jest to konieczne po to, aby środki do dezynsekcji mogły dostać się do wszystkich zakamarków w podłodze oraz pod nią. Uprzątnąć również trzeba ewentualny bałagan, który może stanowić schronienie dla pluskiew.
  • Pranie tekstyliów. Pluskwa domowa (łóżkowa) może bytować również na pościeli, zasłonach, dywanach i innych tkaninach, w tym ubraniach. Zdejmij i upierz wszystko, w czym mogą zadomowić się pluskwy, w możliwie najwyższej temperaturze. Pamiętaj, że zwalczanie pluskiew jest skuteczne już w temperaturze powyżej 50-60 stopni Celsjusza.
  • Przygotowanie mebli. Opróżnij wszystkie szafki, szuflady i półki, aby środek owadobójczy mógł dotrzeć do zakamarków mebli. Jeśli masz łóżko z materacem, zdejmij z niego pokrowiec i wypierz go lub poddaj gazowaniu.
  • Spakowanie rzeczy. Wszystkie rzeczy, które nie mogą być prane, ale mogą być zainfekowane pluskwami, należy zapakować do szczelnych foliowych toreb. Pozwala to izolować ewentualne pluskwy i zapobiec ich rozprzestrzenianiu. Pamiętaj o tym, że wszystko, co zostało spakowane, może wymagać późniejszej dezynsekcji.
  • Izolacja pomieszczeń: Zamknij drzwi do pokojów, które nie są infekowane, aby pluskwy się tam nie rozprzestrzeniały. Użyj do tego taśmy klejącej, którą zakleisz szczeliny pod drzwiami, w oknach itp.
  • Zabezpieczenie zwierząt domowych. Bardzo ważne jest, aby przed dezynsekcją mieszkania usunąć z niego zwierzęta domowe. Chemikalia używane do dezynsekcji mogą być dla nich szkodliwe.
  • Usuń roślinność. Specjaliści od dezynsekcji podpowiedzą Ci, czy zaplanowana metoda zwalczania pluskiew jest bezpieczna dla roślin, czy trzeba je usunąć z pomieszczeń. Zanim to jednak zrobisz, sprawdź, czy pod spodem doniczek i podstawek nie ukryły się jakieś pluskwy, larwy lub jaja.

Czy wiesz jak zwalczać popularne owady w domu?

Jak długo żyją pluskwy po dezynsekcji?

Po profesjonalnej dezynsekcji, której celem jest usuwanie pluskiew, większość tych owadów powinna zginąć niemal natychmiast. Środki chemiczne stosowane przez profesjonalistów są bardzo skuteczne i mają długotrwałe działanie. Istotne jest jednak to, że pluskwy mogą być trudne do całkowitego wyeliminowania. Mogą ukrywać się w trudno dostępnych miejscach, a ich jaja są odporne na niektóre środki chemiczne. Dlatego w większości przypadków konieczne jest powtórzenie zabiegu dezynsekcji, aby skutecznie wyeliminować całą populację pluskiew. Należy także pamiętać, że pluskwy mogą przetrwać bez jedzenia nawet do kilku miesięcy. Więc jeśli niektóre z nich przetrwają dezynsekcję i znajdą bezpieczne schronienie, po pewnym czasie mogą powrócić.

Aby tego uniknąć, po dezynsekcji pluskiew ważne jest regularne monitorowanie sytuacji, aby upewnić się, że owady zostały skutecznie wyeliminowane. W tym celu należy sprawdzać poście, materace i inne potencjalne kryjówki pluskiew. Ślady ich obecności to np. małe czarne plamki (odchody), wylinki (skórki larw pluskwy), martwe owady czy czerwone plamki od krwi. Charakterystyczny jest także sam zapach pluskiew, czyli mdląca, nieco słodkawa woń. Jeśli po kilku tygodniach od poprzedniej dezynsekcji nadal widzisz oznaki obecności pluskiew, zabieg należy ponownie powtórzyć, skupiając się na znalezieniu gniazda owadów.

Dezynsekcja pluskwy: cena

Cena za odpluskwianie mieszkania różni się zależnie od wybranej metody. Najniższa cena za zwalczanie pluskiew dotyczy oprysku, a najwyższa za zamgławianie lub gazowanie. Pod względem skuteczności zamgławianie ULV ma najwyższy wynik i właśnie ten sposób jest zwykle wykorzystywany przy dezynsekcji mieszkań. Cena za pojedynczy zabieg wynosi od 300 do 500 złotych. Wpływ na ostateczny koszt ma wielkość mieszkania oraz lokalizacja na mapie Polski. W zależności do potrzeb, po kilku tygodniach należy wykonać ten sam zabieg przynajmniej raz, a przy dużych infestacjach, jeszcze dwa razy w podobnym odstępie czasu.