Zwalczanie świerzbowca i roztoczy
Roztocze nam nie grozi?
To nieprawda, że utrzymywanie codziennej higieny chroni przed świerzbowcem i innymi roztoczami. Nieprawdą jest też, że choroby wywołane przez nie to domena biedy i marginesu. Te pasożyty mogą nas zaatakować bez względu na status materialny. Co więcej, działają w sposób, który uniemożliwia zorientowanie się, że zostaliśmy zaatakowani, aż do momentu wystąpienia objawów. Co zatem robić?
Problemy alergików
Żyjemy w środowisku pełnym kurzu. W większości sytuacji i dla większości osób kurz, ani znajdujące się w nim roztocza nie są groźne. Rośnie jednak liczba przypadków alergii na kurz, a konkretniej: na występujące w nim uczulające roztocza. Obok nich występują również takie, które mogą stać się pasożytami ludzkimi. Jeśli trafią na osłabiony organizm, wnikają do niego i stają się niebezpieczne.
Podstawowe informacje o roztoczu
Roztocza, aby przeżyć, muszą mieć sprzyjające warunki. Takie znajdują obok nas – wilgotność na poziomie 60-80% i temperatura między 20 a 25 stopni C. W temperaturze niższej niż -18 i wyższej niż +51 stopni cała ich populacja ginie w ciągu kilku godzin. Najlepsze warunki znajdują w domach drewnianych, położonych blisko zbiorników wodnych, a także tych, obok których znajdują się drzewa.
Liczebność ich populacji związana jest także z porą roku: wiosną i latem znacząco ich przybywa, natomiast jesienią i zimą ich populacja maleje.
Jednym z bardziej uciążliwych roztoczy pasożytniczych jest świerzbowiec. Niewielki, bo wynoszący tylko 1/3 mm rozmiar pozwala mu drążyć w warstwie rogowej naskórka człowieka kanały w poszukiwaniu miejsca dobrego do złożenia jaj i rozrodu.
To właśnie na pozostawiany przez samice świerzbowca kał oraz składane jaja organizm ludzki reaguje uporczywym swędzeniem i wysypką. Objawy te nie występują od razu, lecz po trzech do sześciu tygodniach. Wówczas na skórze pojawiają się także pęcherzyki wypełnione surowiczą treścią i strupy. Świąd jest silny, a wraz z upływem czasu jeszcze się nasila, nie pozwalając w nocy spać i znacząco obniżając komfort życia. Niemożność powstrzymania się od drapania prowadzi do kolejnych infekcji zakażonej skóry.
Największe ryzyko zachorowania dotyczy osób o osłabionym układzie odpornościowym: niemowląt i dzieci, chorych, przyjmujących leki immunosupresyjne oraz osób w podeszłym wieku. Dlatego też epidemie świerzbowca zdarzają się stosunkowo często w miejscach, w których takie osoby przebywają: w żłobkach, przedszkolach, szpitalach, domach opieki społecznej.
Metody zwalczania roztoczy
Do zwalczania tych jakże niebezpiecznych mikroorganizmów zazwyczaj używa się insektycydów.
Zabiegi te powinny być przeprowadzane przez wykwalifikowane firmy, przy użyciu środków dobrej jakości, które posiadają stosowne atesty i pozwolenia. Jednakże stosowanie środków owadobójczych np. w żłobkach może nieść za sobą ryzyko zatrucia lub przynajmniej budzić obawy opiekunów.
Dlatego istnieje także inny zabieg, który pozwala skutecznie ograniczyć populację roztoczy, a zarazem usuwa pozostałości insektycydów. To ozonowanie. Przeprowadzane okresowo wraz z dezynsekcją, ze szczególnym uwzględnieniem czasu wzrostu zachorowania na choroby przypadającego na wiosnę i jesień, pozwala ograniczyć ich liczebność, a tym samym ryzyko zachorowania na choroby pasożytnicze oraz alergie i astmy.
Ozonowanie likwiduje roztocze?
Ozonowanie jest zabiegiem przeprowadzanym bez użycia środków chemicznych. Za jego skutecznością stoją wyjątkowe właściwości ozonu – naturalnego gazu o bardzo silnych właściwościach utleniających. Korzyści z ozonowania jest dużo więcej, niż tylko te dotyczące usunięcia roztoczy – zabieg zabija też wirusy, bakterie, miliardy drobnoustrojów, likwiduje źródła nieprzyjemnych zapachów, jak grzyby i pleśń. Przeprowadzane na szeroką skalę badania udowodniły, że cyklicznie przeprowadzane ozonowanie pomieszczeń przynosi ogromne efekty w postaci zahamowania rozprzestrzeniania się chorób, jak grypa czy inne choroby wirusowe. Daje też ulgę alergikom.
Właściwie przeprowadzone ozonowanie jest bezpieczne dla zdrowia, nie ma też żadnych ograniczeń w liczbie przeprowadzonych zabiegów. Stosowane współcześnie urządzenia dają możliwość przeprowadzania ozonowania nawet dużych powierzchni w krótkim czasie.
Tagi: zwalczanie roztoczy, tępienie ptaszyńca, usuwanie roztocza kurzu domowego, dezynsekcja