Szkodniki Ogrodowe
Ogród to miejsce, które dla wielu osób jest oazą spokoju i miejscem relaksu. Niestety, nie tylko ludzie cieszą się jego urokami. Takie miejsca przyciągają również różnego rodzaju szkodniki ogrodowe, które potrafią zrujnować naszą pracę i same rośliny. Dziś przyjrzymy się niektórym z tych szkodników, w tym gryzoniom, owadom i innym zwierzętom, które mogą stanowić wyzwanie dla ogrodników i zagrożenie dla ogrodów.
Poznajemy szkodniki ogrodowe
Szkodniki w ogrodzie dzielą się na kilka grup, zależnie od gatunku. Są to zatem różnego rodzaju gryzonie, owady, a także ślimaki oraz… zwierzęta domowe.
- Gryzonie. Myszy, szczury, kuny, nornice i karczowniki są częstym problemem w ogrodach. Rozkopują ziemię w poszukiwaniu pożywienia, gryząc korzenie roślin i niszcząc plony. Istnieje wiele sposobów na kontrolowanie tych szkodników ogrodowych, o czym napiszemy w dalszej części artykułu. Teraz można jednak wspomnieć, że jednym ze skuteczniejszych sposobów jest utrzymywanie porządku w ogrodzie i eliminowanie kryjówek oraz rozkopywanie nor i korytarzy, którymi gryzonie się poruszają.
- Owady. Owady to zarówno pomocnicy, jak i szkodniki w ogrodzie. Pszczoły i motyle są niezbędne do zapylania roślin, ale istnieją również owady, które mogą niszczyć nasze uprawy. Przykładem są mszyce, które odżywiają się sokiem z roślin, jednocześnie je osłabiając. Walka z latającymi szkodnikami wymaga ich regularnego monitorowania na swoich roślinach. Sposoby walki z nimi polegają na zastosowaniu naturalnych lub chemicznych środków ochrony roślin.
- Wiewiórki i ptaki. Ssaki takie jak wiewiórki, często korzystają z ogrodu jako źródła pożywienia. Ptaki natomiast mogą zjadać owoce i nasiona z drzew i krzewów. Ograniczanie dostępu tych zwierząt do roślin może być dużym wyzwaniem. To, co można zrobić w tym kierunku to zastosować specjalne siatki lub inne osłony, którymi pokrywa się wybrane krzewy i drzewa.
- Jeże. Z jednej strony obecność jeży jest korzystna dla ogrodu, ponieważ zjadają owady i ślimaki, ale mogą one także kopać w ziemi, niszcząc przy tym korzenie roślin. Warto zatem stworzyć specjalne miejsca dla jeży w ogrodzie, w którym będą mogły znaleźć schronienie, nie niszcząc naszych upraw. Sposobem na to może być zgromadzenie dużej sterty liści, igliwia i gałązek, a następnie ułożenie jej w rzadko odwiedzanym miejscu w ogrodzie, np. w pobliżu kompostownika. Jeże szybko znajdą sobie to miejsce, a dzięki panującemu tam spokojowi, chętnie stworzą dla siebie kryjówkę.
- Ślimaki. Nikogo nie trzeba przekonywać, że ślimaki są zmorą ogrodników, szczególnie w okresach deszczowych. Mogą one zjadać liście, pędy i owoce roślin. Ograniczanie dostępu ślimaków poprzez stosowanie bariery w postaci specjalnego granulatu lub pułapek na te szkodniki ogrodowe, może pomóc w ochronie roślin.
- Zwierzęta domowe. Koty i psy, mogą zakopywać się w grządkach lub podgryzać korzenie roślin. Ograniczenie dostępu tych zwierząt lub ogrodzenie upraw bądź wybranych roślin siatkami, może pomóc w ochronie ogrodu.
Wybierając metody kontroli szkodników w ogrodzie, należy unikać nadmiernego stosowania chemikaliów, które mogą szkodzić środowisku. Regularna kontrola ogrodu, utrzymanie czystości i dbałość o harmonię między różnymi gatunkami roślin i zwierząt to kluczowe elementy walki ze szkodnikami w ogrodzie.
Na czym polega i ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń?
Domowe sposoby na szkodniki ogrodowe
Istnieje wiele sprawdzonych i naturalnych metod na szkodniki w ogrodzie. Jedną z najlepszych z nich jest sprowadzenie na teren swojego ogrodu naturalnych wrogów szkodników, czyli ptaków.
Ptaki sposobem na szkodniki w ogrodzie
Gatunki ptaków jak sowa pustułka zwyczajna, myszołów, kania ruda lub błotniak stawowy są świetnymi myśliwymi, polującymi na gryzonie. Co można zrobić, aby te lub inne ptaki chętniej pojawiały się w ogrodzie? Przede wszystkim warto w nim stworzyć warunki sprzyjające gniazdowaniu, jak również umieszczać w ogrodzie wysokie tyczki. Ptaki chętnie na nich siadają i z wysokości obserwują otoczenie, szukając celu ataku.
Czy dzikie zwierzęta polują na szkodniki ogrodowe?
Jak najbardziej tak. W naturalnym środowisku lisy, kuny, łasice oraz jeże polują na szkodniki w ogrodach, regulując ich liczebność. Oczywiście wyżej wymienione zwierzęta, poza samymi jeżami, nie są pożądane w naszych ogrodach, jednak warto wspierać ich obecność na terenach leśnych i polach uprawnych.
Polowanie na szkodniki ogrodowe
Ogrodnicy mają jeden sprawdzony sposób na szkodniki ogrodowe, który wymaga jednak dużego zaangażowania i systematyczności. Jest nim polowanie na gryzonie, które pojawiają się w naszym ogrodzie. Polega ono na rozkopywaniu nor i jam, przekopywaniu korytarzy, a także zalewaniu, zadymieniu i zgazowywaniu podziemnych korytarzy. Można do tego celu wykorzystać specjalne świece dymne lub karbid.
Czy wiesz, co to jest profesjonalna dezynfekcja?
Zwierzęta domowe vs. szkodniki w ogrodzie
Mając w domu psa lub kota, warto pozwolić mu wychodzić na ogród. Zwierzęta te swoją obecnością płoszą różnego rodzaju szkodniki, w tym gryzonie i ptaki, mogąc na nich nawet aktywnie polować. Pozostawiony w ogrodzie zapach zwierząt domowych, także może zniechęcać szkodniki do przebywania w tej okolicy. Niezwykle pomocne są również wibracje przenoszone na grunt, podczas szybkiego biegania psów. Zasadniczo im zwierzę domowe jest większe i głośniejsze, tym skuteczniej płoszy szkodniki ogrodowe.
Czarny ugór wokół roślin
Doświadczeni ogrodnicy mogą potwierdzić, że szkodniki ogrodowe bardzo chętnie zakładają nory w pobliżu roślin, wykorzystując znajdującą się wokół ściółkę do maskowania otworów. Czym jest czarny ugór? Jest to zasada mówiąca o tym, że w promieniu około 60 cm od rośliny powinna znajdować się tylko czysta gleba. Bez żadnej kory, igliwia, kamyków, desek i innych rzeczy, pod którymi szkodniki mogą niezauważone bytować.
Koszenie i usuwanie chwastów sposobem na szkodniki
Wiele rodzajów szkodników, w tym gryzonie i niektóre owady, bardzo lubią wysokie trawy oraz miejsca z chwastami. Znajdują tam spokój i dogodne warunki do rozmnażania się. Aby wyeliminować szkodniki z ogrodu, zaleca się kosić nisko trawę, a także regularnie wyrywać chwasty i różnego rodzaju samosiejki. Im mniej szkodniki ogrodowe będą miały miejsc na potencjalne kryjówki, tym rośliny w ogrodzie będą bezpieczniejsze.
Odcięcie pożywienia szkodnikom
Niektóre gatunki zwierząt odżywiają się korą drzew. Tak jest np. w przypadku nornicy. Aby chronić swoje drzewa, a jednocześnie nie dawać szkodnikom możliwości żywienia się korą, warto osłaniać drzewa specjalnymi siatkami lub pełnymi matami z tworzywa. Jest to szczególnie ważne w okresie od późnej jesieni, przez zimę do wczesnej wiosny, kiedy nornice aktywnie szukają pożywienia dla siebie.
W jaki sposób dezynsekcja pozwala zwalczać owady?
Jakich roślin nie lubią szkodniki w ogrodzie?
Istnieją rośliny, których zapach skutecznie odstrasza najgroźniejsze szkodniki ogrodowe. Posadzenie takich roślin pomiędzy szczególnie cennymi uprawami, może przynieść bardzo pozytywne skutki. Jakie są to rośliny? Na liście roślin nielubianych przez szkodników znajduje się:
- czosnek niedźwiedzi,
- czosnek zwykły,
- mięta,
- gorczyca,
- nostrzyk,
- rącznik pospolity,
- szachownica cesarska,
- wilczomlecz,
- czarna porzeczka,
- bazylia,
- lawenda.
Są to bardzo intensywnie pachnące rośliny i zioła, które oczywiście można również wykorzystać w kuchni. Dobrym sposobem na gryzonie może również być wkładanie do ich nor rozgniecionych ząbków czosnku, liści orzecha włoskiego oraz innych mocno pachnących roślin.
Czy dźwięki odstraszają szkodniki z ogrodu?
Tak. Dźwięki, szczególnie te głośne i nagłe, skutecznie mogą płoszyć ptactwo z ogrodu. Natomiast jeśli chcemy pozbyć się gryzoni w ten sposób, warto postawić na urządzenia emitujące dźwięki o niskiej częstotliwości, czyli piski. Bardzo często są one wyposażone w fotokomórkę, dzięki czemu uruchamiają się tylko wtedy, kiedy w pobliżu wykryją ruch. Urządzenia emitujące dźwięki w regularnych odstępach czasu są mniej skuteczne, ponieważ zwierzęta szybko mogą się do nich przyzwyczaić. Można również stosować prostsze metody, takie jak wbite w ziemię metalowe pręty, na które nakładamy aluminiowe puszki.
Żywołapki i trutki na szkodniki w ogrodzie
Jeszcze inną metodą, pozwalającą złapać gryzonie w ogrodzie, są specjalne żywołapki, pozwalające złapać zwierzę w humanitarny sposób. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od gatunku szkodnika ogrodowego, na którego polujemy, jak również ilości samych pułapek oraz ich rozmieszczenia.
Profesjonalne metody na szkodniki ogrodowe
Jeżeli żadna z powyższych metod nie przyniosła oczekiwanych efektów, nie pozostaje nic innego jak skorzystać z usług profesjonalistów. Są nimi firmy DDD, w których ofercie znajduje się deratyzacja i dezynsekcja. W swojej pracy wykorzystują one różnorodne środki biobójcze o dużej sile działania. W połączeniu z fachową wiedzą i dedykowanym sprzętem, są one w stanie pozbyć się szkodników z każdego ogrodu.