Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata) — lub inaczej boża krówka — to powszechnie występujący gatunek chrząszcza, z rodziny biedronkowatych. Jest to jeden z 76 gatunków występujących w naszym kraju, zasługujący na miano najpopularniejszego. Osiąga około 6-8 mm, wyróżniając się czarną główką i jasnymi plamkami przy oczach. Oprócz plamek na czarnym przedpleczu dostrzec można także kropki na grzbiecie, które są charakterystyczną cechą owadów z tej rodziny. Jak długo żyje biedronka siedmiokropka? Czy biedronka siedmiokropka jest pożyteczna? Odpowiadamy!
Ile kropek ma biedronka siedmiokropka?
Biedronka siedmiokropka wyróżnia się czerwoną pokrywą i — jak sama nazwa wskazuje — siedmioma, czarnymi kropkami. Ich rozmieszczenie jest zawsze powtarzalne — tj. trzy z nich znajdują się na każdej z pokryw, a jedna, wspólna, zlokalizowana jest pod tarczką. Ponadto po bokach owej tarczki znajdują się dwie, niewielkie, białe plamki. Co ciekawe — czarne kropki mogą się nawzajem łączyć lub… zanikać.
Biedronka siedmiokropka ile żyje?
Panuje przekonanie, jakoby kropki na pokrywie miały symbolizować wiek biedronki — czyli 7 lat. W rzeczywistości jednak żaden dorosły osobnik nie jest w stanie dożyć tak sędziwego wieku. Standardowy, uśredniony wiek dorosłych biedronek, wynosi około 14 miesięcy.
Czym się żywi biedronka siedmiokropka?
Boża krówka żywi się innymi, mniejszymi owadami, tj. muchówki, przędziorki (jak pozbyć się przędziorka?), miodówki i mszyce. Dorosły osobnik jest w stanie zjeść nawet 200 innych owadów, nierzadko ochraniając całe plony. To głównie przez jej upodobania kulinarne otrzymała miano pożytecznej.
Rozwój biedronki siedmiokropki
Samica jest w stanie złożyć około 700 jaj. To je składa głównie na spodniej części liści, blisko pokarmu, który pomaga im przetrwać. Po kilku dniach z jajeczek wykluwają się niebiesko-szare larwy. Rozpoznać je można po niewielkich, żółtych plamkach na tułowiu, najczęściej między pierwszym a czwartym segmentem tułowia. Zwykle ich ciało pokrywają także brodawki, które zanikają po czterech tygodniach. To wtedy larwa przekształca się w pomarańczową poczwarkę, którą ozdabiają znane wszystkim, czarne kropki. Po siedmiu dniach, z poczwarki wydostaje się dorosły osobnik, który stopniowo zmienia swój kolor z pomarańczowego, na czerwony.
Biedronka siedmiokropka — zimowanie
Wyłącznie osobniki dorosłe zapadają w sen zimowy. Zanim jednak to zrobią, poszukują idealnego miejsca na drzemkę — najczęściej w stertach liści lub kamieni. Znaleźć je można także w domu — np. na strychu lub w pustych skrzynkach po zapasach. Budzą się na wiosnę, kiedy to są gotowe do godów i rozmnażania z innymi, dorosłymi osobnikami.
Czy biedronka siedmiokropka jest pożyteczna?
Skoro znasz już cechy charakterystyczne biedronki siedmiokropki, pora przybliżyć jej zalety. Bez wątpienia stawonóg ten jest sprzymierzeńcem wielu upraw. Jego żarłoczność oraz fakt, że interesuje się szkodliwymi mszycami, sprawia, że zasłuży na miano pożytecznych.
Biedronka siedmiokropka ciekawostki:
- Pożywienie. Larwa oraz owad dorosły żywi się mszycami. Ta pierwsza zjada ich nawet 600, a owad dorosły — ponad 200.
- Kanibalizm. Zdarza się, że dorosłe osobniki i larwy zjadają się nawzajem.
- Hemolimfa. W jajach oraz hemolimfie osobników dorosłych znajdują się alkaloidy — trujące substancje, które odstraszają mrówki w ogrodzie.
- Systematyka biedronki siedmiokropki: typ stawonogi, gromada owady, podgromada owady uskrzydlone, rząd chrząszcze, rodzina biedronkowate.
- Biedronka siedmiokropka przesąd: rdzenni Amerykanie wierzyli, że zabicie biedronki zwiastować może szereg nieszczęść (w tym rychłą śmierć).
Biedronka z założenia jest gatunkiem pożytecznym, który może skutecznie wspomóc Twoje plony. Jeśli mimo to chcesz się jej pozbyć — sięgnij po skuteczne metody, tj. dezynsekcja w ofercie Insektpol.