co na przsędziorka

Przędziorek (Tetranychus urticae) – gatunek roztocza, należący do rodziny przędziorkowatych. Niezwykle powszechny i popularnie występujący szkodnik, bytujący na nawet 180 gatunkach roślin — w większości tych użytkowych. Te malutkie zwierzątka żywią się głównie sokami, bytując na spodniej części liścia. Wskazaniem na ich obecność są żółte plamki, które w ostateczności doprowadzają do zasychania i opadania liści. Roztocza te szczególnie upodobały sobie fasolę, truskawkę, paprykę i rośliny ozdobne, tworząc na nich lekką pajęczynę. Z tego też względu przędziorek (tak jak mrówki w ogrodzie) to utrapienie wielu ogrodników, rolników i miłośników ogrodnictwa, którzy z pieczołowitą starannością dbają o swoje plony. Jak rozpoznać ten typ insektów i jak pozbyć się przędziorków? Co na przędziorka na iglakach, roślinach ozdobnych i uprawnych? Sprawdzamy!

Jak zwalczyć przędziorka?

Zanim zdradzimy co na przędziorka działa najszybciej i najskuteczniej, pomożemy ci w jego sklasyfikowani. Poznanie jego stylu życia z pewnością ułatwi decyzję, czy konieczne będą profesjonalne usługi, tj. dezynsekcja

Samice przędziorka mają owalny kształt oraz zmienną barwę. Zimą przyjmują kolor ceglasty, podczas gdy w lecie są zielonkawe. To samice tworzą pajęczynki, które widać na liściach. Samce są mniejsze i przybierają formę rombu. Zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy oraz nimfy mają szkodliwe działanie na rośliny, przez co insekty te w całej mierze zasługują na miano szkodnika. Co więcej — samica jest w stanie złożyć nawet 100 jaj, przez co tempo ich rozmnażania jest (niestety) imponujące. Warto więc wdrożyć skuteczne metody dezynsekcji możliwie jak najszybciej — zwłaszcza podczas uprawy kukurydzy, która na skutek przędziorka usycha, a następnie całościowo obumiera. 

Roztocze to żeruje zarówno na uprawach polowych, jak i w szklarniach, co stanowi za poważne zagrożenie dla wielu roślin uprawnych i ozdobnych. Oczywiście najefektywniejszym sposobem na ich pozbycie się jest profesjonalna usługa firm, specjalizujących się w zakresie dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. W tej roli niezmiennie występuje Insektpol, który posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z nawet najtrudniejszymi i najbardziej upartymi owadami. Jeśli jednak chcesz spróbować swoich własnych sił, warto postawić na metody, które wykorzystują… składniki dostępne w kuchni lub spiżarni. Zatem, jak pozbyć się przędziorka domowym sposobem?

Jak pozbyć się przędziorka domowym sposobem?

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które w efektywny sposób pomogą pozbyć się tych drobnych nieprzyjaciół. Jeśli podejrzewasz, że roztocza zagościły w Twoim ogrodzie i nie chcesz sięgać po najsilniejsze działa — być może któraś z poniższych metod okaże się wystarczająca. Jak zwalczyć przędziorka domowym sposobem?

  • Woda z mydłem

Zaskakująco skuteczna i niepozorna metoda, która pomaga pozbyć się przędziorków z powierzchni liści. Rozpuść mydło w miseczce z wodą, a następnie nałóż go za pomocą delikatnej, miękkiej ściereczki. Doskonale sprawdzi się zarówno szare mydło, jak i mydło potasowe (alternatywnie płyn do mycia naczyń). Najlepsze proporcje bazują na 1 litrze wody i około 4 płaskich łyżeczkach szarego mydła w płynie. Czyszcząc liście, skup się na ich spodniej części, następnie spłukując substancję za pomocą węża ogrodowego. Zabieg powtarzaj przez 5 dni, a następnie stosuj raz w tygodniu, jako prewencję. 

  • Prysznic

Prosta, domowa metoda, która bazuje na opłukiwaniu roślin wodą. Nie jest to najefektywniejszy sposób na pozbycie się roztocz, ale zdecydowanie zajmuje najmniej czasu i jest stosunkowo tania. Wstaw rośliny ozdobne do wanny lub pod prysznic, a następnie opłucz je strumieniem wody. Wcześniej warto zabezpieczyć ziemię (np. przy pomocy woreczka lub folii aluminiowej). Pamiętaj o spodniej części liści, która jest ulubionym miejscem bytowania insektów. Powtórz kąpiel 2-3 razy w tygodniu, przez co najmniej miesiąc. Regularność pozwoli wypłukać jaja i tym samym — zapobiegnie kolejnym okazom. 

  • Olej

Olej roślinny, który każda gospodyni trzyma na kuchennym blacie, to także doskonały sposób, aby pozbyć się przędziorka. Wystarczy posmarować nim całą powierzchnię liścia (z góry i z dołu), przeciągając nieco na łodygę. Olej pokryje ewentualne dorosłe osobniki i jaja, uniemożliwiając im swobodne oddychanie, a tym samym — przyczyniając się do ich obumierania. Na rynku dostępne są także dedykowane preparaty, które również bazują na olejach (np. rzepakowym). 

  • Większa wilgotność

Środowisko, w którym żyją przędziorki, zwykle jest suche i ciepłe. Jeśli więc temperatura powietrza nagle spadnie lub gdy wilgotność przekroczy 90%, to małe stworzenia przestaną się rozwijać. Zmiana warunków bytowania wpływa nie tylko na larwy, ale także na jaja, co zapobiega rozwijaniu się kolejnych osobników. W domowych warunkach, aby podnieść wilgotność, doskonale sprawdzi się worek foliowy, którym owiniemy roślinę, po wcześniejszym jej spryskaniu wodą. Zauważasz inne, białe robaki w domu? W ogrodzie pojawiła się również biedronka siedmiokropka? Perspektywa walki z przędziorkami cię przeraża? Sięgnij po wsparcie i doświadczenie firmy Insektpol. Stosujemy wyłącznie sprawdzone i efektywne metody, które dobierane są pod konkretny problem i zidentyfikowane insekty w domu. Możemy wspólnie zadbać o Twoje plony!