białe robaki w domu

W swoich domach możemy znaleźć najróżniejsze owady, popularnie nazywane także robakami. Spora część może wywoływać w nas całkiem uzasadnione uczucie wstrętu i odrazy na sam ich widok. Tak jest między innymi wtedy, kiedy znajdujemy białe robaki w domu. W większości przypadków można je odkryć w kuchni, zarówno w szafkach z jedzeniem, jak i w koszach na śmieci oraz ich okolicach. Jeżeli i Twoim problemem są białe robaki, w tym artykule dowiesz się wszystkiego na ich temat.

Czy wiesz, jak pozbyć się przędziorków i co to za robaki?

Skąd się biorą białe robaki?

Białe robaki to najczęściej larwy lub nimfy, które dopiero przekształcą się w dorosłe osobniki różnego rodzaju szkodników spożywczych. Możemy do nich zaliczyć takie owady jak mole spożywcze, karaluchy i prusaki, mklik, omacnica spichrzanka, wołek zbożowy, muchy, zadarlica spiżarnianka oraz wiele innych. W początkowym stadium rozwoju tych owadów, przybierają one postać białych lub kremowych larw, nierzadko z ciemniejszą kropką na przodzie. Widok tych wijących się robaków nie jest niczym przyjemnym, tym bardziej że dorosłe osobniki często składają jaja w sypkich produktach spożywczych: mące, kaszach, bułce tartej, a nawet różnych przyprawach.

Dlaczego pojawiają się białe robaki w kuchni? Głównym powodem, przynajmniej w domach i mieszkaniach, jest zakup już zanieczyszczonej żywności. Na całym długim łańcuchu produkcji, dystrybucji i magazynowania żywności w sklepie, jest wiele możliwości by doszło do jej zainfestowania. Może to mieć miejsce już w młynie, gdzie np. zanieczyszczona mąka zostanie zapakowana do papierowych toreb, a następnie trafi taka na sklepowe półki. Insekty mogą także przedostawać się do opakowań z jedzeniem w samym sklepie, np. magazynie. Sprzyja temu niski poziom higieny w obiekcie, wysoka wilgotność oraz uszkodzone opakowania. Kupując takie produkty i przynosząc je do domu, prędzej czy później musimy się liczyć z widokiem białych larw, a następnie dorosłych owadów.

Wspólnie z nami odkrywaj mikroskopijne robaczki w domu.

Białe robaki w domu: rodzaje

Jest kilkanaście różnych rodzajów owadów, których białe larwy mogą zagościć w naszych kuchniach. Z tej długiej listy, obejmującej takie gatunki jak:

  • kapturnik zbożowiec,
  • mącznik młynarek,
  • mklik mączny,
  • mól ziarniak,
  • omacnica spichrzanka,
  • rozkruszek mączny,
  • skórnik słoiniec,
  • spichrzel surynamski,
  • strąkowiec fasolowy,
  • trojszyk ulec,
  • wołek ryżowy,
  • wołek zbożowy,
  • żywiak chlebowiec,

tylko kilka możemy spotkać w prywatnych domach. Jest to mącznik młynarek, mklik mączny, mól ziarniak, a także wołek zbożowy i żywiak chlebowiec. Owady te żerują przede wszystkim na sypkich produktach, nie tylko mącznych, ale również przyprawach, ryżach, roślinach strączkowych oraz pieczywie. 

Białe robaki, które z dnia na dzień pojawiły się w koszu na śmieci, zwłaszcza latem, to najpewniej larwy much. Charakteryzują się one bardzo szybkim czasem dojrzewania oraz dużą liczebnością. Muchy składają swoje jaja na resztkach organicznych, które następnie trafiają do worka na śmieci i kubła. Panująca wewnątrz wysoka temperatura, pożywienie i wilgoć, sprzyja szybkiemu rozwojowi larw, które następnie wydostają się z worków i oblegają całe wnętrza kubła, nie rzadko wychodząc na zewnątrz.

Dowiedz się, dlaczego możesz mieć pasożyty w domu?

Niezależnie od tego, jaki gatunek owadów będą reprezentować białe podłużne robaki w domu, w interesie wszystkich jego mieszkańców jest pozbycie się ich na dobre. Czy jest to szybkie i łatwe zadanie? Niestety nie. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych metod, jak zabić białe robaki, a także pozbyć się ich jaj.

Białe robaki: jak się pozbyć?

Kiedy mamy na myśli białe robaki, będące  larwami wyżej wymienionych owadów, trzeba się liczyć z pewnego rodzaju stratami, przede wszystkim w zainfestowanych produktach spożywczych.

  • Pozbądź się zanieczyszczonej żywności. Jeżeli po otwarciu torebki z jedzeniem, zauważyłeś w niej małe białe robaczki, oznacza to, że żywność nie nadaje się do użytku. Należy ją czym prędzej zutylizować w sposób, który da pewność, że robaki nie wrócą ponownie. 
  • Sprzątanie szafek. Nigdy nie można mieć 100-procentowej pewności, że białe robaki nie wyszły z opakowania i nie rozniosły się po wnętrzu szafki. Z tego powodu zaleca się jej dokładne odkurzenie, aby usunąć pozostałe insekty w domu. Kiedy to zrobimy, szafki od środka i z zewnątrz należy zdezynfekować, np. przy pomocy silnych środków biobójczych.
  • Przegląd odzieży. Jeśli mamy do czynienia z molami ubraniowymi, mogły one złożyć swoje jaja wewnątrz szafy, np. w zakamarkach odzieży. W takim przypadku najlepiej jest ją wyciągnąć na zewnątrz domu, dokładnie wytrzepać i jeśli jest taka możliwość, wyprać w temperaturze powyżej 60 stopni. Wnętrze szafy należy wysprzątać w podobny sposób, jak wyżej opisane szafki kuchenne.
  • Mop parowy. Niektóre owady mogą składać swoje jaja na podłodze, w narożnikach pomieszczeń, a nawet pod listwami przypodłogowymi. Wszelkiego rodzaju płaskie i gładkie powierzchnie można oczyszczać przy pomocy parowego mopa. Wysoka temperatura skutecznie zabija jaja, larwy, a nawet dorosłe owady. Zabiegi gorącą parą to nic innego jak skuteczne dezynfekcja, która pozwala dokładnie oczyścić podłogi i ściany.
  • Odkurzanie. Kolejnym doskonałym narzędziem wspomagającym walkę i usuwanie białych robaków jest odkurzacz z różnego rodzaju przyssawkami. Korzystając z nich, można starannie oczyścić przestrzenie za szafkami kuchennymi, trudno dostępne miejsca w łóżku, a nawet odległe zakątki pod wanną.
  • Lepszy sposób przechowywania żywności. Zaopatrz się w duży wybór plastikowych pojemników, w których można przechowywać różne produkty spożywcze, bez obaw, że ewentualne białe robaki wydostaną się z nich na zewnątrz lub dostaną do środka. 
  • Dokładnie sprawdzaj żywność. Jeśli nie jest to konieczne, nie kupuj mąk i kasz na zapas, tylko rób zakupy na bieżąco. Przynosząc do domu mąkę, otwórz torebkę i sprawdź, czy w środku są białe podłużne robaki. Jeśli nie, przesyp produkt do pojemnika, szczelnie go zamknij i umieść w szafce.
  • Dbaj o czystość. Regularne sprzątanie i utrzymywanie w domu higieny pomaga zapobiegać pojawieniu się białych robaków, a także pozwala na szybsze wykrycie i zapobieganie rozmnażaniu.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie okazała się wystarczająco skuteczna na białe robaki w domu, nie pozostaje nic innego jak tylko profesjonalna dezynsekcja, wykonana przy pomocy dedykowanych środków biobójczych, aplikowanych np. metodą żelową lub zamgławiania ULV.