zwalczanie korników w domu

Spuszczel pospolity

Pierwszy z nich- spuszczel pospolity (Hylotrupes bajlus) żeruje w drewnie miękkim czyli drewnie drzew iglastych. Owad ten preferuje miejsca ciepłe i nasłonecznione dlatego najłatwiej jest spotkać go na strychu, poddaszu drewnianego domu. Larwa tego owada żyje około 7 lat, lecz w wyjątkowych sytuacjach, kiedy drewno jest bogate w składniki odżywcze może dożyć nawet 16 lat.   Samica składa do 200 jaj, dlatego drewno dewastowane jest przez pokolenia. Obecność spuszczela można rozpoznać po owalnych otworach na powierzchni drewna o szerokości nawet 6 mm. Charakterystyczny jest dla niego słyszalny z odległości nawet 2 metrów odgłos żerowania.

Kołatek domowy

Kołatek domowy (Anobium punetatum) w przeciwieństwie do spuszczela kołatek nie jest tak wymagającym gatunkiem. Kołatki żerują zarówno w drewnie miękkim jak i twardym. Wolą drewno o większej wilgotności dlatego można je spotkać np. w piwnicach, belkach przyziemnych, podłogach oraz meblach. Jest on dużym zagrożeniem dla eksponatów muzealnych, ponieważ nie gardzi starym drewnem. Okres żerowania larw trwa od roku do nawet 3 lat. Charakterystyczne znaki po których można go rozpoznać to odgłos kołatania oraz otwory o średnicy 1,5 mm.

Metody zwalczania szkodników drewna (tzw. korników)

  • Najczęstszym sposobem walki z ksylofagami jest stosowanie gazowych insektycydów lub płynnych pestycydów.
  • Fumigacja (gazowanie) bardzo dobrze zwalcza szkodniki drewna. Gaz wnika w strukturę drewna bardzo szybko zabijając larwy oraz dorosłe osobniki owadów, następnie utlenia się i nie pozostawia po sobie śladu. Niestety nie zabezpiecza on drewna przed kolejnym porażeniem, dlatego należy dodatkowo zaimpregnować drewno po tym zabiegu. Nie trzeba tego robić kiedy zastosujemy płynne insektycydy.
  • Najnowocześniejszą metodą walki ze szkodnikami drewna są mikrofale. Jest to metoda ekologiczna, ponieważ nie wymaga stosowania żadnego rodzaju chemii. Polega ona na nagrzaniu drewna do temperatury, w której giną ksylofagi czyli 55-60*C. Szkodniki giną w wyniku hipertermii.

 

Opracował:

mgr Michał Sławiński
Specjalista ds. Korozja biologiczna drewna 
tel. 533 351 157
e-mail: m.slawinski@corneco.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *