Deratyzacja, myszy, zwalczanie szczury,

Deratyzacja to słowo pochodzące od łacińskiego wyrażenia de i rattus, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza usuwanie szczurów lub odszczurzanie. Termin deratyzacja jest dziś powszechnie wykorzystywany do określenia czynności, mających na celu zwalczanie gryzoni. Zaliczamy do nich głównie szczury i myszy, a także pochodne od nich gatunki.

Co to jest deratyzacja?

Deratyzacja to skuteczna metoda walki ze szkodnikami, których lista może być naprawdę długa. Do najpopularniejszych gryzoni, z którymi możemy mieć do czynienia na co dzień, zalicza się: szczury, myszy, nornice, krety i kuny. Każdy z tych gryzoni może powodować duże straty w zapasach żywności, plonach rolnych i uprawach. Ponadto gryzonie te stanowią mniejsze lub większe zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, mogąc przenosić różnego rodzaju choroby, wirusy i pasożyty. Ich bezpośrednie sąsiedztwo jest dla człowieka uciążliwe pod wieloma względami. Najlepszą metodą pozbycia się ich jest właśnie deratyzacja.

Przeczytaj również, czym jest dezynsekcja i kiedy należy ją stosować.

Metody deratyzacji

Deratyzacja może być wykonana na kilka różnych sposobów, a ich wybór uzależniony jest od gatunku gryzoni, które chcemy zwalczyć. Poniżej przedstawiamy dostępne metody deratyzacji.

1. Pułapki na szczury

Jest to tradycyjna metoda deratyzacji, która polega na ustawianiu pułapek w miejscach, w których szczury się gromadzą. Pułapki mogą mieć różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj zawierają zapach lub jedzenie, które przyciąga szczury do ich wnętrza. Kiedy gryzoń wejdzie do pułapki, mechanizm zamyka klapkę i zatrzymuje go wewnątrz. Inne rodzaje pułapek mechanicznych na gryzonie to: karmniki deratyzacyjne, chwytacze żywołowne i elektryczne, a także pułapki z klejem.

2. Środki trujące

W tej metodzie stosuje się szkodliwe dla gryzoni trutki, wykładane na szlakach ich migracji. Szczury lub myszy, które zjedzą truciznę, giną lub stają się osłabione, co prowadzi do ich wyginięcia. Przykładem popularnej trucizny na szczury jest brodifakum — antykoagulant, który powoduje, że krzepliwość krwi szczurów zostaje zaburzona, co prowadzi do śmierci. Działanie trutek ma na celu szybkie i bezbolesne uśmiercanie gryzoni, np. przez wprowadzenie ich organizmów w stan hipotermii.

3. Odstraszacze ultradźwiękowe

Są to urządzenia emitujące ultradźwięki, nieodczuwalne dla ludzi, ale nieprzyjemne dla szczurów. Gryzonie reagując na te dźwięki, starają się unikać obszarów, w których są emitowane. Przykładem może być elektroniczny odstraszacz ultradźwiękowy instalowany w komorach silników samochodów. Skutecznie odstrasza ona gryzonie odpowiedzialne za przegryzanie kabli oraz gumowych węży.

4. Metody mechaniczne

Są to metody deratyzacji, polegające na fizycznym blokowaniu lub ograniczaniu dostępu szczurów do danego miejsca. Przykładem mogą być stalowe siatki mocowane w otworach okiennych, wlotach kanałów wentylacyjnych, a nawet wkopywane w grunt, aby odciąć drogę do ogródków warzywnych i pól uprawnych.

5. Deratyzacja biologiczna

W eliminacji gryzoni mogą nam pomóc ich naturalni wrogowie: koty, psy, sowy lub jastrzębie. Są to zwierzęta powszechnie wykorzystywane do kontrolowania populacji szczurów i niedopuszczające do ich nadmiernego przyrostu. Doskonałym przykładem deratyzacji biologicznej jest utrzymywanie dzikich kotów, mieszkających na terenie magazynów i gospodarstw rolnych.

Deratyzacja: jak przebiega

Aby skutecznie przeprowadzić deratyzację, należy wcześniej zidentyfikować gatunek szkodnika, dobrać do niego właściwą metodę, a także określić miejsca, w których przebywa i drogi, którymi się porusza. Pomóc w tym mogą liczne ślady, które szkodniki po sobie pozostawiają. Są to m.in. odchody o charakterystycznym kształcie, resztki sierści, a także nadgryzione przedmioty, w tym zapasy żywności, opakowania, a nawet elementy konstrukcji domu i jego ocieplenia. Znając drogi, którymi szczury lub myszy się poruszają, można precyzyjnie ustawić w nich pułapki lub wyłożyć trutki.

Czy wiesz, jakimi metodami wykonywana jest dezynfekcja pomieszczeń?

Co obejmują usługi deratyzacji?

Korzystając z usług firm DDD i to im powierzając deratyzację, można mieć pewność, że zostanie ona wykonana zgodnie ze sztuką, a także w sposób bezpieczny dla otoczenia i skuteczny w osiągnięciu efektów. Firmy tego typu każdorazowo przeprowadzają audyt w miejscu wykonania deratyzacji, a następnie dobierają metodę i wdrażają ją w życie. Dla powodzenia deratyzacji znaczenie ma także regularne jej monitorowanie, uzupełnianie trutek oraz wymiana pułapek. W zależności od firmy i zakresu współpracy może ona też odpowiadać za usuwanie martwych gryzoni oraz ich utylizację.

Jak skuteczna jest deratyzacja?

Skuteczność deratyzacji zależy od wielu czynników, takich jak metoda deratyzacji, stopień infestacji, skala problemu, środowisko, w którym przeprowadza się deratyzację, oraz rodzaj zastosowanych środków. Odpowiednie zastosowanie metod deratyzacji, takich jak pułapki, trucizny, odstraszacze, deratyzacja biologiczna, może przynieść dobre rezultaty. Duża wiedza i doświadczenie firmy DDD jest niezbędnym czynnikiem, determinującym powodzenie całego procesu.

Jak szybko działa deratyzacja?

Ważne jest także podkreślenie, że skuteczność deratyzacji nie oznacza natychmiastowego zniknięcia wszystkich szczurów, myszy i innych gryzoni. Często wymaga to czasu i regularnego monitorowania oraz ponownego stosowania deratyzacji w celu zwalczania nowych osobników z kolejnych populacji. Natomiast w usunięciu odoru gryzoni może pomóc ozonowanie pomieszczeń.

Ile kosztuje deratyzacja?

Koszt deratyzacji jest uzależniony od zastosowanej metody, liczby ewentualnych pułapek, częstotliwości monitoringu i uzupełniania trutek, a także wielkości obiektu, w którym deratyzacja jest prowadzona. Im większa jest populacja gryzoni do wytępienia, tym samym większe będą nakłady pracy, środków i wyższa cena za deratyzację. Aby dokładnie określić, ile kosztuje deratyzacja mieszkania, najlepiej skontaktować się firmą DDD, uzgodnić termin wizyty na miejscu i wtedy możliwe będzie przedstawienie wyceny. W wielu przypadkach, po akceptacji przez klienta kosztów deratyzacji, możliwe jest natychmiastowe podjęcie działań: wyłożenie trutek lub pułapek. Określona zostaje także częstotliwość monitorowania obiektu. W przypadku obiektów produkcyjnych, magazynowych i usługowych, deratyzacja powinna mieć charakter ciągły, szczególnie jeśli ryzyko występowania gryzoni jest wysokie.

firma pest control deratyzacja