Pojawienie się drobnych insektów nierzadko wzbudza strach i obrzydzenie wśród wielu domowników. Te negatywne doświadczenia są tym silniejsze, gdy zagnieżdżone robaki okazują się być pasożytami. W obliczu tak dużego zagrożenia — jednym ze sposobów na pozbycie się nieproszonych mieszkańców jest dezynfekcja.

Dezynfekcja jest formą odkażania, która ma służyć likwidacji drobnoustrojów i insektów, zamieszkujących nawet najwęższe i najtrudniej dostępne obszary. Zabieg ten przeprowadza się w konkretnym środowisku, np. po wykryciu owadów, osiedlających się zarówno na powierzchniach użytkowych, jak i na pojedynczych przedmiotach. Powodem, dla którego konieczne jest przeprowadzenie dezynfekcji, może być pojawienie się pluskwy.

Dezynfekcja mieszkania pluskwy

Pluskwa domowa to niepozorny owad, należący do podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Z racji tego, że żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, nazywana jest pasożytem. Od wielu lat przeprowadzane są badania, które mają wskazać, czy insekty z tej rodziny są niebezpieczne i czy przenoszą konkretne patogeny. Co prawda dotychczasowe wnioski sugerują, że zakażenie wirusami to rzadkość, ale w obliczu ich pojawiania niemalże zawsze konieczna jest dezynfekcja pluskwy. 

Jak rozpoznać, że może być konieczna dezynfekcja mieszkania pluskwy? Pierwszym sygnałem są drobne ugryzienia, które układają się w niewielkie skupiska na odsłoniętych partiach skóry. Insekty te atakują głównie w nocy, kiedy to żywią się krwią, pozostawiając po sobie swędzące ślady. Drugim sygnałem jest zaobserwowanie wokół mebli tapicerowanych drobnych owadów, które osiągają do 6 mm długości.

Dodatkowo dezynfekcja pozwala usunąć niebezpieczne drobnoustroje i patogeny, nie tylko likwidując najdrobniejsze wirusy, ale także usuwając intensywne zapachy. Często więc przeprowadza się ją w momencie wystąpienia alergii, a także w obliczu spadku koncentracji czy nawracającego bólu głowy. Z założenia bowiem regularny zabieg dezynfekcji rekomenduje się alergikom i osobom starszym, które są szczególnie narażone na objawy ze strony układu oddechowego (np. alergie skórne, katar) i neurologicznego (np. obniżona koncentracja, bóle głowy). 

Środki do dezynfekcji pluskiew

Pluskwy domowe stanowią poważny problem w wielu miejscach na świecie. Dlatego też skuteczne zwalczanie tych owadów często wymaga połączenia różnych metod. W ich doborze konieczne jest wsparcie profesjonalistów, którzy dobierają technikę pod skalę problemu i miejsce bytowania insektów. Warto pamiętać, że profesjonalne środki do dezynfekcji pluskiew są znacznie skuteczniejsze niż domowe sposoby. Najczęściej stosowanymi substancjami, są:

  • pirytroidy — czyli syntetyczne pestycydy, tj. permetryna, delfmetryna czy cyflutryna,
  • hydroprena i metoprena — jako przykłady IGR, 
  • środki na bazie krzemionki,
  • pyretrum — rodzaj naturalnego insektycydu, który często stosowany jest jako uzupełnienie dla innych metod. 

Stosowanie powyższych substancji oraz zasięgnięcie pomocy doświadczonych firm to gwarancja skuteczności działania. Wynika to z faktu, że pluskwy są nie tylko małymi, ale także uciążliwymi insektami, które posiadają na odnóżach charakterystyczne haczyki. To dzięki nim przemieszczają się po różnych powierzchniach, pozostając odpornym na wszelkie, mechaniczne metody. Dodatkowo pluskwy atakują niecyklicznie i nieregularnie, pozostając przez dłuższy czas w uśpieniu. Ta zmienność powoduje, że klasyfikacja insektów trwa zwykle bardzo długo. 

Aby zwalczanie pluskiew było skuteczne, konieczne jest nie tylko stosowanie sprawdzonych metod, ale także błyskawiczne działanie. Dlatego nie czekaj — insekty same nie wyniosą się z komfortowego środowiska, które dostarcza pokarmu i optymalnych warunków (tj. suchych i ciemnych) do życia. Eksperci wskazują tym samym, że wszelkie działania związane z wietrzeniem i praniem pościeli w wysokiej temperaturze to wsparcie dla bardziej inwazyjnych i profesjonalnych metod. Warto więc traktować je jako prewencję i zabezpieczenie wnętrza przed ponownym zagnieżdżeniem i rozmnażaniem nowych osobników.

Koszt dezynfekcji pluskiew

Koszt dezynfekcji pluskiew jest uzależniony od: skali problemu, ilości osobników, miejsca ich zagnieżdżenia oraz dobrania ostatecznych metod. W Insektpol wyróżniamy się elastycznością, dlatego też wyceniamy usługi w sposób indywidualny — tj. po wcześniejszym zapoznaniu się ze zgłoszonym problemem oraz po przeprowadzeniu wywiadu z Klientem. Aby więc poznać dokładną wycenę i wszystkie możliwe kroki w zakresie dezynfekcji pluskiew — zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. W naszym portfolio dostępne jest także ozonowanie pomieszczeń oraz dezynsekcja. Zaufaj więc naszej jakości i doświadczeniu — nie pozwól, aby pluskwy naruszyły Twój spokojny sen!