Czy wiesz, że w swoim domu możesz spotkać małe robaczki, które do złudzenia przypominają kurz? Są to gryzki, nazywane również psotnikami lub robaczkami kurzowymi. Występując pojedynczo, są niemal niezauważalne. Kiedy jednak pojawiają się w większej liczbie, trudno je przeoczyć i zaczynamy się zastanawiać, czym właściwie są i jak się ich pozbyć ze swojego domu.
Gryzki: skąd się biorą?
Naturalnym środowiskiem do życia psotników są miejsca, w których wilgotność przekracza 60%. Nie muszą to być wyłącznie mieszkania i domy, ale gryzki żyją także w lasach, na łąkach, na korze drzew, a nawet w stogach siana.
Polecamy artykuł: Jaki robak jest podobny do karalucha?
W jaki sposób gryzki mogą pojawić się w naszym domu?
Przede wszystkim mogą się do niego dostać przez otwarte okna, kanały wentylacyjne oraz nieszczelności w ścianach. Jeśli dom znajduje się w sąsiedztwie drzew lub w pobliżu podmokłego terenu, pojawienie się w nim gryzków jest kwestią czasu, zwłaszcza jeśli jest w nim wilgotno.
Inną przyczyną pojawienia się robaczków kurzowych w domu jest przyniesienie ich w wypożyczonych w bibliotece książkach. Nieprzypadkowo na gryzki mówi się też wszy książkowe. Wilgoć zamknięta w kartkach książki tworzy dla nich świetne warunki do życia, a papier jest nieograniczonym pożywieniem.
Robaczki kurzowe można również przynieść do domu z jedzeniem kupionym w sklepie. Szczególnie podatne na zainfekowanie nimi są sypkie produkty pakowane do toreb papierowych: mąka, kasza, płatki. Jeśli taka żywność była przechowywana w wilgotnym magazynie sklepu, ryzyko pojawienia się w nim gryzków zdecydowanie wzrasta.
Gryzki: jak się pozbyć
Psotniki najczęściej można spotkać w łazience, kuchni, a także na strychach oraz w szafach z dawno niewyjmowanymi ubraniami. Najprostsza i najskuteczniejsza metoda, aby pozbyć się gryzków z domu, to zmienić panujące w nim warunki na mniej przyjazne dla nich.
To również może Cię zainteresować: Obrzeżki gołębie (kleszcze gołębie) —jak wygląda i jakie są objawy ugryzienia?
Zmniejszenie poziomu wilgotności
Walka z nadmierną wilgocią w domu nie jest prosta. Szczególnie jeśli dotyczy ona starego lub drewnianego budownictwa. Obniżenie wilgotności do zalecanego poziomu 30-50 procent może sprawić, że robaczki kurzowe wyniosą się na zewnątrz, szukając sobie nowego miejsca. Odnalezienie przyczyny wilgoci jest zatem kluczowe do rozwiązania jej problemu. Rozważyć należy udrożnienie wentylacji, rozszczelnienie okien, naprawa przeciekającego dachu, połączeń między wanną lub brodzikiem a ścianą, a także izolacja fundamentów lub wykonanie drenażu wokół budynku.
Utrzymanie czystości
Gryzki żywią się materią organiczną, która jest dla nich łatwo dostępna. Są to m.in. resztki jedzenia, pleśń, naskórek, a także włosy i sierść. Regularne i dokładne sprzątanie pomieszczeń może pomóc w eliminacji psotników, poprzez odcięcie im dostępu do pożywienia. W ten sposób można doprowadzić do naturalnego wymarcia niewielkiej populacji robaczków. Jeśli jednak ich liczba jest duża, może to być niewystarczające i gryzki nadal będą się rozmnażać w domu. Co można wówczas zrobić? Skorzystać z usług firmy DDD.
Dezynsekcja
Profesjonalnie wykonana dezynsekcja mieszkania lub domu, pozwala pozbyć się wszystkich gatunków insektów, które na dobre się w nim zadomowiły. Dotyczy to również psotników, ukrytych w najtrudniej dostępnych zakamarkach pomieszczeń, również za tapetami, w obiciach mebli czy szczelinach w drewnianej podłodze. Dla uzyskania najlepszych efektów dezynsekcja może być wykonana na kilka sposobów: metodą chemiczną, biotechnologiczną, fizyczną lub mechaniczną. O wyborze najlepszej z nich lub połączeniu kilku decydują specjaliści z branży DDD. Uzupełnieniem dezynsekcji może być dezynfekcja, likwidująca szkodliwe drobnoustroje i mikroorganizmy.
Gryzki: domowe sposoby likwidacji szkodników
W Internecie można przeczytać o wielu domowych sposobach walki z psotnikami. Najczęściej powtarzające się to:
- wykładanie w różnych miejscach chusteczek nasączonych olejkami eterycznymi,
- mycie podłóg octem,
- rozsypywanie listków lawendy i obranych skórek owoców cytrusowych.
Niestety, pomimo wielkich nadziei pokładanych w tych metodach, nie są one skuteczne w walce z gryzkami. Robaczki kurzowe bez trudu chowają się w najmniejszych możliwych zagłębieniach, szczelinach, zakamarkach oraz innych miejscach, do których nie można dotrzeć z domowymi sposobami ich pozbycia się. Z tego powodu nigdy nie uda się w 100% wytępić całej populacji gryzków, polegając wyłącznie na domowych metodach. Wyłącznie 3 wyżej wymienione metody mogą przynieść oczekiwany skutek, przy czym dezynsekcja jest najskuteczniejsza z nich wszystkich.
Czy gryzki są szkodliwe?
Gryzki, czyli psotniki lub robaczki kurzowe to gatunek owadów liczący ponad 4000 odmian! W zdecydowanej większości zamieszkują one jednak tropikalne regiony Ziemi. W Polsce występuje około 70 odmian gryzków i nie są one groźne dla ludzi i zwierząt. Niestety, jeśli populacja gryzków w domu jest duża i systematycznie się powiększa, mogą one spowodować duże straty materialne. Ich mocne aparaty gębowe bez trudu wygryzają dziury w tapetach, książkach, obrazach i innych miękkich organicznych materiałach. Z tego też powodu konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych kroków, zmierzających do ich likwidacji lub przynajmniej zdecydowanego ograniczenia liczebności.
Sprawdź, czy znasz tego owada: Trojszyk ulec – czym jest i jak się go pozbyć?
Czy u ludzi może występować reakcja alergiczna na gryzki?
Tak, ale dotyczy to stosunkowo niewielkiej liczby osób. Alergia na gryzki w rzeczywistości nie dotyczy samych stworzeń, ale alergenów, które mogą się na nich znajdować. Zwykle są to roztocza kurzu, przynoszone na tułowiu z trudno dostępnych miejsc, do których nie docieramy ze sprzątaniem.
O czym pamiętać mając gryzki w domu?
Jeżeli zdarzyło się, że gryzki zalęgły się w Twoim domu, nie bagatelizuj tego problemu. Im dłużej będziesz czekał z rozpoczęciem ich eliminacji, tym bardziej ich populacja będzie rosła. Pierwszym krokiem do tego, aby pozbyć się gryzków z domu, jest zmniejszenie w nim wilgotności. Może w tym pomóc intensywne wietrzenie pomieszczeń, a także usunięcie starych mebli tapicerowanych, dawno nieużywanych książek, szczególnie tych z pożółkłymi, miękkimi kartkami, a także dokładne wysprzątanie zakamarków.
Łazienka i problem z wilgocią
W wielu łazienkach permanentnym problemem jest pleśń. Pojawia się ona w wyniku nieprawidłowo wykonanych uszczelnień silikonowych i niesprawnej wentylacji. Robaczki kurzowe z łatwością mogą się zalęgnąć pod wanną lub brodzikiem, znajdując tam idealne dla siebie warunki: wilgoć, pleśń i ciemność. Usunięcie ze szczelin starego silikonu, ułożenie nowego i dokładne wysuszenie mokrych podłóg i ścian pozwoli wypłoszyć z nich psotniki.
Czy wiesz, że w łazience mogą również zadomowić się rybiki?
Uszczelnienie okien i drzwi
Gryzki dzięki swoim niewielkim rozmiarom, z łatwością przenikają do środka domu z zewnątrz. Wykorzystują do tego nawet najmniejsze nieszczelności, szczególnie w drewnianych oknach i drzwiach. Jeśli w ścianach są jakieś pęknięcia, drewniane deski podłogi spoczywają bezpośrednio na gruncie lub wyloty kanałów wentylacyjnych znajdują się nisko nad gruntem, może to być kolejna potencjalna droga wchodzenia do domu. Wloty takie należy odpowiednio zabezpieczyć gęstymi siatkami lub podnieść do góry.
Ochrona produktów spożywczych
Jak wszystkie inne szkodniki, również gryzki lubią łatwy dostęp do jedzenia. Szczególnie narażone są sypkie produkty w papierowych opakowaniach, które psotniki z łatwością przegryzają. Jeśli na takich torebkach zauważyć przedarcia lub małe otwory, to niechybny znak, że do środka dostały się robaczki kurzowe. Produkty takie należy zutylizować daleko od domu i dokładnie przejrzeć wszystkie pozostałe w spiżarni lub kuchni. Mąka lub kasza zanieczyszczona przez gryzki nie nadaje się do spożycia pod żadną postacią — ani przez ludzi, ani przez zwierzęta.
Pamiętaj, że zagrożeniem dla jedzenia są także mole spożywcze.