Czym są niewielkie, brunatne owady poruszające się po Twoim materacu, łóżku i sypialni? Jeżeli kiedykolwiek doświadczyłeś pogryzień z ich strony, na pewno już wiesz, że są to pluskwy. Pluskwy to owady żywiące się krwią człowieka, powodujące bolesne ugryzienia. Dochodzi do nich najczęściej nocą, kiedy śpimy w swoim łóżku, fotelu lub na kanapie. Pluskwy wtedy niepostrzeżenie na nas wchodzą i szukają najdogodniejszych miejsc na ciele, w które mogą się wkłuć i pić krew.
Skąd się biorą pluskwy?
W jaki sposób pluskwy dostają się do naszych domów? Robią to w sposób bardzo sprytny, doskonale się przy tym kamuflując. Wykorzystują do tego celu nasze bagaże, odzież oraz nas samych. Pluskwy niezwykle rzadko dostają się do domów przez okno lub wykorzystując drogi stosowane przez inne owady. Pluskwy można złapać siedząc na zainfestowanych nimi fotelach, sofach oraz śpiąc w łóżkach, w których mają swoje gniazdo pluskwy. Owady te pod osłoną nocy penetrują różne zakamarki ubrań i bagażów, ukrywając się w nich i składając jaja. Niezauważone, wraz z nami docierają do domu i tam w dalszym ciągu się rozmnażają. Pluskwa domowa może być przyniesiona do domu także przez naszych gości, wraz z ich podręcznym bagażem lub kiedy kupujemy używane meble tapicerowane i dywany.
Pluskwa: jak się przenosi?
Podsumowując, pluskwy biorą się w naszych domach z innych miejsc, często bardzo odległych. Im częściej ktoś nocuje w hotelach, podróżuje pociągami, przyjmuje gości i kupuje używane tekstylia, tym bardziej naraża się na pojawienie pluskiew w domu. Pluskwy przenoszą się pomiędzy różnymi miejscami w sposób niezauważony, co jest bardzo niebezpieczne i grozi tym, że nawet w często i dokładnie sprzątanych miejscach, mogą się one pojawić.
Czym zwalczyć pluskwy?
Pluskwy to owady bardzo trudne do zwalczania. Aby pozbyć się ich z domu potrzeba dużo pracy i wielokrotnego przeprowadzania zabiegów. Szybkie tempo rozmnażania sprawia, że w krótkim czasie pluskwy mogą złożyć setki jaj, z których wylęgną się larwy i zamienią w dorosłe pluskwy. Metody walki z pluskwami można podzielić na dwie kategorie: profesjonalna dezynsekcja oraz domowe sposoby.
Jak zwalczyć pluskwy profesjonalnymi metodami?
Dezynsekcja to najlepszy sposób jak się pozbyć pluskiew w większej ilości. Firmy DDD, na co dzień zajmujące się zwalczaniem owadów, wykorzystują do tego celu bardzo skuteczne środki owadobójcze. Są one rozpylane w pomieszczeniach przy pomocy zamgławiacza ULV lub poprzez oprysk. Zamgławianie ULV pozwala dotrzeć środkom owadobójczym do najtrudniej dostępnych miejsc, również wnętrz materaców oraz zakamarków ram łóżka czy przestrzeni za tapetami na ścianach. To właśnie te miejsca, skąd biorą się pluskwy w domu i zakładają tam swoje gniazda.
Zwalczanie pluskiew z pomocą firm dezynsekcyjnych wymaga kilkukrotnego przeprowadzenia zabiegów, po to, by zwalczyć nie tylko dorosłe osobniki, ale i jaja, larwy oraz nimfy pluskwy.
Jak wytępić pluskwy domowym sposobem?
W internecie można znaleźć wiele wskazówek na to, jak zwalczyć pluskwy w materacu, łóżku i mieszkaniu domowymi sposobami. Niestety, zdecydowana większość z nich jest mało skuteczna. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z budowy pluskiew i ich naturalnej odporności na środki biobójcze. Mocny, chitynowy pancerz bardzo dobrze chroni ich ciało przed chemikaliami i uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego do wszystkich metod z użyciem zapachów, ziół czy roślin należy podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Metody te na pewno nie będą skuteczne na duże infestacje pluskiew. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją żadne domowe metody na zwalczanie pluskwy, które mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Te najlepsze opisujemy poniżej.
Jak zwalczyć pluskwy?
Najskuteczniejszym domowym sposobem na zwalczanie pluskiew jest użycie odkurzaczy parowych, nazywanych także steamerami. Para wodna ma bardzo dużą skuteczność zwalczania pluskiew, szczególnie tych znajdujących się w obiciach tapicerskich mebli, pościeli, materacach oraz dywanach.
Jaka temperatura zabija pluskwy?
Jedna z niewielu rzeczy, na którą pluskwy są bardzo wrażliwe, jest wysoka temperatura. Wystarczy już 50 stopni Celsjusza, aby w organizmach pluskiew zachodziły nieodwracalne zmiany i doszło do ich obumarcia na skutek wysuszenia. Wykorzystując parę wodną, można bardzo skutecznie likwidować pluskwy, również te, które ukryły się głęboko w materacach czy grubych tapicerkach foteli. Po takim zabiegu, który powinien trwać przynajmniej 5 minut na jedno miejsce, należy dokładnie odkurzyć pomieszczenie, usuwając martwe owady, ich jaja i larwy.
Ziemia okrzemkowa na pluskwy
Jaki preparat na pluskwy jest skuteczny? Ogólnodostępne środki biobójcze na pluskwy wykazują pełną skuteczność, ale nie może się ona równać z siłą działania profesjonalnych środków, wykorzystywanych przez firmy DDD. Należy jednak wspomnieć o pewnym naturalnym produkcie, który pomaga w walce z pluskwami. Jest nim ziemia okrzemkowa.
Co to jest ziemia okrzemkowa?
Ziemia okrzemkowa, inaczej ziemia diatomitowa lub diatomit, to typ naturalnie występującego osadu, który składa się głównie z kopalnych skamieniałych szczątków jednokomórkowych alg, zwanych okrzemkami. Te mikroskopijne okrzemki mają szkielety wykonane z krzemu, co nadaje ziemi okrzemkowej jej charakterystyczne właściwości, takie jak wysoka porowatość, niska gęstość i zdolność do absorpcji. Ziemia okrzemkowa ma bardzo drobną, porowatą strukturę, co sprawia, że jest doskonałym środkiem filtrującym.
Zastosowanie diatomitu
Ziemia okrzemkowa jest szeroko stosowana w wielu dziedzinach. Znajduje zastosowanie w przemyśle jako środek filtrujący, izolacyjny, przeciwpożarowy, a także w produkcji dynamitu. Jest również wykorzystywana w rolnictwie jako naturalny insektycyd, ponieważ jej ostre cząsteczki mogą uszkadzać zewnętrzne pancerze owadów, co prowadzi do ich dehydratacji (odwodnienia) i śmierci. W ten właśnie sposób ziemia okrzemkowa działa na pluskwy, karaluchy, pchły i inne bardzo uciążliwe owady. Ziemię okrzemkową należy rozsypać w miejscach, w których insekty występują, szczególnie w pobliżu ich gniazd, kryjówek i szlaków.
Ile kosztuje dezynsekcja pluskwy?
Decydując się na zwalczanie pluskiew z pomocą firm DDD, a więc przez zamgławianie ULV, trzeba się liczyć z ceną ok. 300 złotych za pojedynczy zabieg. Pamiętać trzeba o tym, że dla maksymalnej skuteczności zamgławianie ULV musi być wykonane trzykrotnie, zatem dezynsekcja pluskiew będzie kosztowała ok. 1000 złotych za kompleksową usługę.