Kleszcze to małe, pajęczaki należące do rzędu roztoczy. Są zwykle brunatne lub czarne, a ich ciała są płaskie i owalne, kiedy nie są nasycone krwią. Kleszcze są dobrze znane ze swojej zdolności do bycia nosicielami wielu chorób, takich jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, czy anaplazmoza.
Jak wygląda wbity kleszcz?
Kiedy kleszcz wbił się w skórę, można zauważyć tylko niewielką część jego ciała. Cała reszta jest zanurzona w skórze.
- Aparat gębowy. Narządy gębowe kleszcza wbitego w skórę są trudne do zobaczenia bez powiększenia. Mogą wyglądać jak małe, ciemne drzazgi wystające nieco ponad skórę.
- Tułów. Kiedy kleszcz jest wbity w skórę, jego ciało zazwyczaj wystaje ponad nią. Jeśli kleszcz jest pełny krwi, jego ciało będzie duże, okrągłe i wypełnione, często o barwie od szaro-różowej do czerwonej lub granatowo-szarej. Jeśli nie jest nasycony, kleszcz będzie płaski i mały, nawet łatwy do przeoczenia.
- Nogi. U wbitego w skórę kleszcza mogą być widoczne małe, cienkie nogi, wychodzące z jego ciała tuż nad powierzchnią skóry.
Nawet jeśli widzimy tylko małe, ciemne plamki na skórze, może to być kleszcz. Takie miejsce warto dokładnie sprawdzić, bez wcześniejszego rozdrapywania. Podejrzewając, że ma się wbitego kleszcza, ważne jest, aby go usunąć jak najszybciej. Należy to zrobić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić owada i nie zostawić jego części w skórze.
Dowiedz się jakimi metodami wykonywana jest dezynsekcja?
Jak wygląda mały kleszcz?
Małe kleszcze mogą być trudne do zauważenia ze względu na swój rozmiar. Pomimo wczesnego stadium rozwoju, małe kleszcze również mogą przenosić choroby takie jak borelioza.
- Rozmiar. Małe kleszcze mierzą zwykle od 1 do 2 mm.
- Kolor. Mają najczęściej kolor jasnobrunatny.
- Kształt. Podobnie jak dorosłe kleszcze, nimfy mają płaskie, owalne ciała i osiem nóg.
- Aparaty gębowe. Mogą być trudne do zauważenia bez powiększenia, ale są to te same igły używane do wbijania się w skórę gospodarza, co u dorosłych kleszcz.
Małe kleszcze są trudniejsze do zauważenia na skórze ze względu na ich rozmiar. Sprawia to, że mogą być bardziej niebezpieczne, ponieważ mogą pozostać niezauważone przez dłuższy czas.
Jak wygląda napity kleszcz?
Kiedy kleszcz jest nasycony krwią, jego wygląd uległ znacznej zmianie w porównaniu do stanu, w którym jest głodny.
- Kleszcz, który nasycony jest krwią, znacznie zwiększa swoje rozmiary. Może być nawet wielkości ziarna grochu. Niektóre kleszcze mogą powiększyć się nawet dziesięciokrotnie!
- Głodny kleszcz ma płaskie ciało, natomiast nasycony krwią kleszcz nabiera kulistego kształtu, wyraźnie odstając od ciała człowieka lub zwierzęcia.
- Kolor kleszcza może zmienić się na biały, różowy, czerwony, brązowy lub nawet niebiesko-szary, w zależności od gatunku kleszcza i ilości wchłoniętej krwi.
- Narządy gębowe kleszcza nadal będą wbite w skórę i są trudne do zobaczenia z powodu powiększonego ciała owada. Jego nogi mogą być również mniej widoczne z tego samego powodu.
Nasycony krwią kleszcz może pozostać wbity w skórę gospodarza przez kilka dni. Po pełnym nasyceniu, kleszcz zwykle samodzielnie odpada od ciała. Jednakże, jeżeli zauważysz na sobie kleszcza, powinieneś go jak najszybciej usunąć, ponieważ ryzyko przeniesienia chorób rośnie z czasem, jaki kleszcz spędza na żywicielu.
Dowiedz się, jak wygląda i gdzie powstaje gniazdo kleszczy?
Jak usunąć kleszcza ze skóry?
Do usuwania kleszcza najlepiej użyć pęsety lub specjalnego narzędzia do usuwania tych owadów. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry. Następnie pociągnij go powoli i równomiernie, bez skręcania lub szarpania, aby uniknąć przerwania ciała kleszcza. Po usunięciu kleszcza umyj miejsce ukąszenia wodą z mydłem i zastosuj środek do dezynfekcji.
Bardzo ważne jest to, aby do usuwania kleszcza nie stosować żadnych produktów typu masło, inne tłuszcze itp. Mogą one powodować u owada odruch wymiotny, zwiększając ryzyko zakażenia chorobą lub innej infekcji. Po usunięciu kleszcza, przez okres 2 do 3 tygodni należy obserwować swoje ciało na wypadek pojawienia się rumienia wędrującego. W przypadku jego stwierdzenia, należy skontaktować się z lekarzem.