LAMPY OWADOBÓJCZE

Szczególną reakcję owadów latających na UV wykorzystujemy w fizycznej metodzie zwalczania szkodników polegającej na rozmieszczeniu w obiekcie lamp owadobójczych.

Metody zapobiegawcze, nawet umiejętnie sprzężone z zabiegami chemicznymi, nie gwarantują, że do chronionego pomieszczenia nie przedostaną się owady latające. Z tego powodu wewnątrz obiektów należy stosować lampy owadobójcze, aby wyłapać te szkodniki, które przedostały się do pomieszczenia.

Nowe lampy owadobójcze BEST PEST

Ostatnio na nasz rynek firma BEST PEST wprowadziła następujące nowoczesne i skuteczne lampy owadobójcze:

Lampa Best Pest typ WE-200-2S lampa rażąca 40 W w obudowie ze stali szlachetnej; zawiera dwie świetlówki 20 W (dostępne są także świetlówki foliowane). Wymiary lampy: dł. 62 cm, szer. 13 cm, wys. 35 cm. Zasięg działania: 100 m2.

Lampa Best Pest typ WE-100-2S lampa rażąca 20 W w obudowie ze stali szlachetnej; zawiera dwie świetlówki 10 W (dostępne są także świetlówki foliowane). Wymiary lampy: dł. 36 cm, szer. 13 cm, wys. 29 cm. Zasięg działania: 60 m2.

Lampa Best Pest typ WE-SB30-S lampa lepowa 30 W w obudowie ze stali szlachetnej, srebrna; zawiera dwie świetlówki o mocy 15 W (dostępne są także świetlówki foliowane). Wymiary lampy: dł. 47 cm, szer. 10 cm, wys. 28 cm. Zasięg działania: 75 m2.

Lampa Best Pest typ WE-SB30-B lampa lepowa 30 W w obudowie metalowej, biała, dwie świetlówki o mocy 15 W (dostępne także foliowane). Wymiary: dł. 47 cm, szer. 10 cm, wys. 28 cm. Zasięg działania: 75 m2.

Znaczenie lamp owadobójczych BEST PEST

Stosowanie lamp owadobójczych BEST PEST jest nie tylko ważną częścią programu zwalczania szkodników, lecz także jest częścią systemu wczesnego ostrzegania. Lampy BEST PEST są podstawowym narzędziem do monitorowania szkodników.

W wielu przedsiębiorstwach i instytucjach nie zwraca się większej uwagi na owady latające, które są obecne w budynkach. Po rozmieszczeniu lamp owadobójczych BEST PEST pracownicy odkrywają ze zdziwieniem, nawet w czystych pomieszczeniach zakładów przemysłu farmaceutycznego, w szpitalach lub zakładach przemysłu spożywczego, że jest aż tak dużo nie tylko much i ciem, ale i innych owadów latających. W ciągu dnia część z nich jest niewidoczna dla człowieka, gdyż przebywają w kryjówkach; inne są tak drobne, że zauważamy je tylko wtedy, gdy utworzą warstewkę martwych ciał na tacy lamp WE-200-2S i WE-100-2S lub na powierzchni lepowej lampy owadobójczej WE-SB30-S i WE-SB30-B.

Pierwszym zadaniem lamp owadobójczych BEST PEST jest zniszczenie owadów latających, które przedostały się do pomieszczeń. Lampy BEST PEST wypełniają swoją rolę bardzo dobrze, dlatego są cennym urządzeniem wykorzystywanym w integrowanej metody zwalczania szkodników (IPM): zabiegi chemiczne w danym pomieszczeniu często są zbędne po wyeliminowaniu znacznej liczby latających szkodników.

Jeśli w wyniku pewnych zaniedbań higienicznych, w tacy lamp WE-200-2S i WE-100-2S lub na lepie lampy owadobójczej WE-SB30-S i WE-SB30-B pojawi się większa niż zwykle liczba muchówek, wówczas jest to dla nas wyraźne ostrzeżenie o niebezpieczeństwie. Należy zadać pytanie – dlaczego teraz w tym pomieszczeniu jest więcej much niż ich było poprzednio? Zabite muchy należy oznaczyć do gatunku i następnie określić, gdzie jest podłoże, w którym rozwijają się ich larwy. Po znalezienia miejsca lęgu, należy podłoże szybko usunąć.

Jeśli lampy owadobójcze firmy BEST PEST są używane do monitorowania szkodników, wówczas powinny świecić przez wszystkie dni w roku i przez 24 godziny na dobę, aby były ciągle wabiące, także w okresie największej wrażliwości owadów na światło, czyli tuż po wschodzie i po zachodzie słońca, gdy muchy są najbardziej wrażliwe na promienie UV.

W jakiej odległości należy rozmieszczać lampy?

Odległość, z której owad reaguje na lampę owadobójczą zależy od typu lampy owadobójczej, jej wzoru, jej świetlówek i od natury poszczególnego szkodnika. Większość owadów nie reaguje na lampy BEST PEST z odległości 15-30 m. Muchy są bardzo ruchliwe i latają po całym pomieszczeniu w poszukiwaniu pokarmu, wody, partnera lub partnerki, ciepłych miejsc, czy podłoża, w którym nastąpi rozwój ich potomstwa. Latając po pomieszczeniu w końcu trafiają na światło lampy BEST PEST. Stąd, w chronionych pomieszczeniach należy rozwiesić lampy BEST PEST najlepiej w odległości 15 m jedna od drugiej.

Lampy owadobójcze BEST PEST należy zawieszać nisko, jeżeli zależy nam na wyłapaniu much. Muchy są aktywne przy podłodze, gdzie spędzają dużo czasu na poszukiwanie pokarmu. Wtedy są bardzo wrażliwe na światło UV. Lampy umieszczone przy podłodze są 4-10 razy bardziej skuteczne w wyłapywaniu much niż lampy zawieszone na wysokości 2,5 m i wyżej.

Oprócz lamp wiszących nisko (poniżej 1,5 m) powinny być lampy owadobójcze zawieszone wyżej, na wysokości 2,5-3 m, aby wyłapać latające owady nocne (np. ćmy). Lampy BEST PEST mogą zwisać z sufitu przy dokach załadunkowych i przy często otwieranych drzwiach.

Gdzie należy wieszać lampy owadobójcze?

Ważne jest miejsce zawieszenia lamp. Lampy owadobójcze BEST PEST powinny być umiejscowione na drodze przedostawania się owadów z zewnątrz do pomieszczeń i w miejscach, w których szkodniki reagować będą na światło. Mając plan terenu danego zakładu w ręku, należy najpierw określić, jakie owady i skąd mogą przedostawać się do wewnątrz pomieszczeń. Na planie należy zaznaczyć: (a) śmietniki, (b) drogę kolejową (tory) zanieczyszczoną resztkami surowców, (c) pola uprawne, łąki, wodę stojącą, (d) każde inne miejsce, w którym owady mogą się rozmnażać. Następnie należy zaznaczyć wszystkie (a) wejścia do budynku, (b) te pomieszczenia zakładu, które wymagają szczególnej troski, (c) drogę, którą owady mogą przedostawać się do tych pomieszczeń (będą lecieć kierując się zapachem pokarmu), (d) wszelkie wąskie przejścia na drodze od zewnątrz do pomieszczeń szczególnej troski. Pamiętajmy tu, że będzie szczególnie duży nalot much od śmietników (i innych miejsc, w których następuje ich rozwój) i że będą one lecieć do źródła zapachu pokarmu.

Pierwszą linią obrony przed nalatującymi owadami będą otwory wejściowe. Pierwsze lampy owadobójcze BEST PEST z wkładem lepowym (WE-SB30-S i WE-SB30-B) należy zawiesić w odległości 3.5-7.5 m od otworów wejściowych, nie bliżej. Jeśli mucha wpadnie do pomieszczenia, jej oczy muszą się dostosować do zmiany światła i dopiero po przefrunięciu 3-4 m jest w stanie zareagować na świecącą lampę. Jej reakcja na promienie UV z lampy BEST PEST będzie wtedy bardzo silna. Unieruchomiona na lepiej lampy owadobójczej WE-SB30-S lub WE-SB30-B przy otworze drzwiowym nie będzie stanowić problemu później, np. w pomieszczeniu z linią produkcyjną.

Lampy owadobójcze BEST PEST powinny być rozmieszczone przed produkcją. Ale, gdy wymagany jest wysoki poziom higieny, wówczas lampy powinny świecić nie tylko przed pomieszczeniem produkcyjnym. Przynajmniej jedna (chociaż jedna z wkładem lepowym!) powinna być zawieszona w obszarze produkcji, aby pełniła funkcję urządzenia do monitorowania owadów latających (w ciemnym kącie, z dala od otwartych produktów).

Doskonałymi miejscami do zawieszenia lamp owadobójczych BEST PEST są wąskie korytarze, w których przejścia zaopatrzone są w kurtynę z pasków foliowych lub w kurtyny powietrzne. Urządzenia te zmuszają muchy do reakcji na światło UV. Lampy powinny być na schodach, aby wyłapać te latające szkodniki, które mogą przedostać się na inne piętra budynku.

Bardzo skuteczne są lampy owadobójcze BEST PEST umieszczone w zacisznych kątach pomieszczeń, szczególnie tam, gdzie jest inna temperatura, większe stężenie zapachów i ulubione miejsce do odpoczynku much.

Gdzie nie należy rozmieszczać lamp owadobójczych BEST PEST?

Nie zaleca się wieszanie sufitowych lamp owadobójczych z siatką rażącą w pomieszczeniach z otwartym produktem. W tych sytuacjach należy korzystać z lepowych lamp owadobójczych typu WE-SB30-S lub WE-SB30-B.

Lampy owadobójcze nie powinny być zawieszone w odległości mniejszej niż 3 m od linii produkcyjnej lub miejsc, w których przebywają otwarte produkty. W tych pomieszczeniach należy stosować tylko lampy owadobójcze z powierzchnią lepową (WE-SB30-S lub WE-SB30-B).

Nie należy instalować lamp z siatką rażącą w pomieszczeniach grożących eksplozją i pożarem, a więc tam, gdzie jest stosowany tlen, lub w miejscach bardzo zapylonych. Gdy owad uderzy w sieć rażącą, lampy wytwarzają krótkie spięcia elektryczne zabijające go, co może spowodować wybuch. W tych pomieszczeniach zalecane są lampy owadobójcze z powierzchnią lepową (WE-SB30-S lub WE-SB30-B).

Nie należy rozmieszczać lamp owadobójczych BEST PEST tak, że ich jarzeniówki są widoczne z zewnątrz przez okno lub oszklone drzwi. Lampy należy zainstalować w taki sposób, aby nie wabiły owadów z zewnątrz. Lampy są po to, aby wyłapywały szkodniki, które przedostają się do pomieszczenia. Lampy nie powinny wabić owadów z zewnątrz!

Nie należy umieszczać lamp owadobójczych w chłodnych pomieszczeniach, w których temperatura jest ciągle poniżej 12oC. Muchy nie latają w takich miejscach i nie mogą być przechwycone przez nawet skuteczne lampy owadobójcze BEST PEST.

W pomieszczeniach produkcyjnych zakładów przemysłu mięsnego nie należy rozmieszczać urządzeń służących do zwalczania szkodników, a więc i lamp owadobójczych, o czym mówi stosowne Rozporządzenie.

Obsługa lamp owadobójczych

Czyszczenie tac lamp owadobójczych typu WE-200-2S i WE-100-2S z resztek ciał zabitych owadów, a także wymianę lepu lamp typu WE-SB30-S lub WE-SB30-B należy przeprowadzać przynajmniej raz na miesiąc w okresie wysokiej aktywności owadów (wiosna – jesień), później – w razie potrzeby. Obsługa lamp owadobójczych powinna być dodatkowym zadaniem techników firmy DDD, którzy nie tylko oczyszczą tacę lub wymienią lep, ale także policzą zabite owady, określą grupy, do których należą i zalecą zadania korygujące wynikłe z inspekcji tychże lamp.

Jarzeniówki lamp owadobójczych stopniowo tracą skuteczność, więc powinny być wymieniane raz w roku, najlepiej wiosną, aby były świeże w okresie największej aktywności owadów.

Lampy owadobójcze BEST PEST w znacznym stopniu ograniczają populację owadów latających, które zasiedliły chronione pomieszczenie. Ich stosowanie jest integralną częścią programu zwalczania szkodników IPM. Dodatkowo bardzo pomocne są w monitorowaniu szkodników. Dostarczają nam informacji o gatunkach owadów latających i ich liczebności, co pozwala na sformułowanie działań korygujących mających na celu ograniczenie zagrożenia zakładu ze strony owadów latających.

Opracował:

Prof. dr hab. STANISŁAW IGNATOWICZ
Katedra Entomologii Stosowanej
Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie