Kleszcze, choć są pasożytami ludzi, ssaków, ptaków i niektórych gatunków płazów i gadów, mają swoich naturalnych wrogów. Zalicza się do nich różne gatunki ptaków, owady, a także pajęczaki i drobne ssaki. Z tego artykułu dowiesz się jakie ptaki jedzą kleszcze i wiele innych cennych wiadomości na temat ich naturalnych wrogów.
Jakie zwierze zjada kleszcze?
Niewielkie rozmiary kleszczy sprawiają, że są one łatwo dostępnym pożywieniem dla niektórych gatunków zwierząt. Te, które w mniejszym lub większym stopniu odżywiają się kleszczami, wymieniamy poniżej.
- Ptaki. Niektóre gatunki ptaków, takie jak wróble, sikorki czy drozdy, polują na kleszcze.
- Owady. Przede wszystkim mrówki, ale także inne drapieżne owady polują na kleszcze.
- Pajęczaki. Niektóre pająki są zdolne do polowania na kleszcze.
- Drobne ssaki. Kleszcze mogą być zjadane także przez drobne ssaki, takie jak ryjówki.
Mimo obecności swoich naturalnych wrogów kleszcze nadal są powszechne i mogą przenosić różne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, dlatego ważne jest, aby chronić się przed nimi, używając odpowiednich środków ochronnych.
Czy wiesz, jak wyglądają kleszcze?
Czy mrówki jedzą kleszcze?
Mrówki są znane jako drapieżniki i padlinożercy, które polują na różne małe organizmy i jadą resztki organiczne. Mają one zdolność atakowania wielu różnych typów zdobyczy, a ich taktyki polowania zależą od gatunku. Mrówki są w stanie wyczuć obecność kleszczy w promieniu 20 metrów od siebie, mogą wówczas przystąpić do polowania na nie. Trzeba także zaznaczyć, że same kleszcze wyczuwają obecność kwasu mrówkowego, co sprawia, że trzymają się w większej odległości od takich miejsc.
W jaki sposób mrówki polują na kleszcze?
Mrówki używają feromonów, aby komunikować się ze sobą i współpracować w celu znalezienia i zneutralizowania zdobyczy. Do obezwładniania swojej zdobyczy mogą wykorzystywać kwas mrówkowy, który jest toksyczny dla wielu małych organizmów. Do schwytania i unieruchomienia zdobyczy mrówki używają swoich silnych szczęk. W przypadku większej zdobyczy, takiej jak kleszcze, mrówki mogą pracować razem, aby ofiarę szybciej unieruchomić i zabić. Po złapaniu kleszczy, mrówki przenoszą ją do swojego mrowiska. Tam są one dzielone na mniejsze kawałki i rozdawane innym mrówkom w kolonii. Mimo tego, że mrówki mogą teoretycznie polować na kleszcze, warto zauważyć, że nie jest to ich typowa zdobycz, i nie należy polegać na mrówkach jako metodzie kontroli kleszczy.
Gdzie można znaleźć gniazdo kleszczy?
Jaki ptak zjada kleszcze?
Nie ma specyficznych gatunków ptaków, które są znane z jedzenia wyłącznie kleszczy. Jednak wiele ptaków, które na co dzień żywią się owadami, larwami i gąsienicami, może także zjadać kleszcze. Wszystko zależy od dostępności pożywienia w miejscu, w którym obecnie przebywają. Ptaki takie jak wróble, sikory, drozdy, a nawet kury hodowlane często szukają pożywienia na ziemi lub wśród roślinności, gdzie mogą napotkać i polować na kleszcze. Trudno natomiast wskazać te ptaki, które rutynowo zjadają kleszcze. Dzieje się tak, dlatego że dieta ptaków może być bardzo zróżnicowana i zależna od dostępności pokarmu w danym środowisku. Niemniej jednak, ptaki, które żywią się różnymi małymi stawonogami, mogą czasem konsumować również kleszcze.
Czy pająki jedzą kleszcze?
Niektóre gatunki pająków żywią się między innymi kleszczami. Pająki są drapieżnikami i ich dieta składa się z różnych małych zwierząt, w tym owadów, stawonogów i pajęczaków, do których należą także kleszcze. Aby upolować kleszcze, pająki tworzą sieci. I choć same kleszcze nie latają ani nie skaczą, mogą one utknąć w sieci pająka, jeśli znajduje się wystarczająco blisko ziemi, Bardziej drapieżne gatunki pająków polują na zdobycz, czając się i atakując ją z zaskoczenia.
Niestety, żaden z wyżej wymienionych gatunków zwierząt nie jest na tyle silnym naturalnym wrogiem kleszczy, aby całkowicie je wyeliminować z naszego otoczenia. Jedynym skutecznym sposobem eliminacji kleszczy jest profesjonalna dezynsekcja, a w kontekście ochrony człowieka przed kleszczami będą to różnego rodzaju spraye odstraszające.