Państwa nieruchomość ucierpiała z powodu zalania wodą? Była to powódź, ulewne deszcze lub awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej? W każdym przypadku straty mogą być duże, a ponowne użytkowanie budynku najczęściej wymaga jego dokładnego osuszenia. Właśnie taką usługę oferuje nasza firma.
Na czym polega osuszanie budynków Gdańsk?
Osuszania budynków polega na usunięciu nadmiaru wilgoci z wnętrza domów mieszkalnych i budynków użytkowych, w celu przywrócenia odpowiednich warunków wilgotności i zapobieżenia uszkodzeniom konstrukcji obiektu. Osuszanie Gdańsk jest często stosowane po zalaniach, powodziach, wyciekach wody, awariach instalacji wodno-kanalizacyjnych lub po pożarach, do gaszenia których używa się dużych ilości wody.
Jak wykonuje się osuszanie ścian Gdańsk?
Pierwszym krokiem w procesie osuszania budynków jest dokładna ocena szkód spowodowanych zalaniem. Nasi specjaliści dokonują szczegółowej inspekcji budynku, oceniając stopień uszkodzeń i analizując najlepsze metody osuszania. Jeśli to możliwe, należy wyeliminować źródło wilgoci, na przykład naprawić przeciekające rury lub usunąć wodę z zalanych pomieszczeń. W celu usunięcia wilgoci z powietrza i przyspieszenia procesu osuszania ścian, często stosuje się ogólną wentylację, która polega na cyrkulacji świeżego powietrza przez wilgotne obszary budynku. Nie zastąpi to oczywiście profesjonalnego osuszania, ale korzystnie wpływa na przyspieszenie tego procesu.
Czy dezynfekcja jest potrzebna po osuszeniu domu?
Nasze metody na osuszanie po zalaniu Gdańsk
Stosujemy dwie podstawowe metody osuszania murów, tj. osuszanie absorpcyjne i osuszanie kondensacyjne. Poniżej szczegółowo opisujemy każdą z tych metod.:
Osuszanie absorpcyjne
Ta metoda osuszania domów polega na wykorzystaniu materiałów higroskopijnych, czyli takich, które naturalnie przyciągają i zatrzymują cząsteczki wody, często na poziomie molekularnym. Do tego celu używa się specjalnych osuszaczy absorpcyjnych, które zawierają silne środki osuszające, takie jak żel krzemionkowy lub chlorki (np. chlorek wapnia).
Wilgotne powietrze jest przepuszczane przez osuszacz zawierający środek higroskopijny. Środek ten wychwytuje cząsteczki wody z powietrza i zatrzymując je. Następnie, w procesie regeneracji, środek osuszający jest ogrzewany, co powoduje uwolnienie wody, pozwalając na ponowne użycie środka osuszającego.
Metoda ta jest szczególnie skuteczna w bardzo niskich temperaturach, tam, gdzie osuszacze kondensacyjne mogą być mniej efektywne, oraz w środowiskach o bardzo niskiej wilgotności. Nie zależy ona od temperatury otoczenia, co czyni ją bardzo uniwersalną.
Osuszanie kondensacyjne
Jest to metoda osuszania budynków wykorzystująca zjawisko kondensacji. Kondensacja to proces, w którym para wodna obecna w powietrzu, po spotkaniu z zimną powierzchnią, przekształca się w ciecz. Osuszacze kondensacyjne, czyli najczęściej spotykane rodzaje tych urządzeń, wykorzystują właśnie to zjawisko.
Działa to w ten sposób, że wilgotne powietrze jest zasysane do urządzenia, a następnie przepuszczane przez zimny wymiennik ciepła, zazwyczaj chłodzony za pomocą skompresowanego czynnika chłodniczego. Gdy powietrze styka się z zimną powierzchnią, para wodna kondensuje się, zamieniając się w ciecz, która jest następnie zbierana lub odprowadzana. Osuszone powietrze jest ponownie ogrzewane i wprowadzane z powrotem do pomieszczenia.
Osuszanie kondensacyjne działa najlepiej w miejscach o wyższych temperaturach i wyższej wilgotności względnej, ponieważ cieplejsze powietrze może przenosić więcej pary wodnej. Wybór odpowiedniej metody osuszania zależy od wielu czynników, w tym warunków środowiskowych (takich jak temperatura i wilgotność), wielkości i typu przestrzeni do osuszenia, a także specyficznych wymagań dotyczących jakości powietrza w danej przestrzeni.
Dezynsekcja po zalaniu mieszkania. Czy jest konieczna?
Pozostałe metody na osuszanie murów Gdańsk
Oprócz wyżej opisanych metod osuszania budynków, istnieją również inne sposoby na pozbycie się z nich nadmiaru wilgoci.
- Osuszanie elektroosmozą. W tej metodzie stosuje się niskonapięciowy prąd elektryczny podłączony do ścian, aby przeciwdziałać kapilarnemu wznoszeniu się wody w konstrukcji muru. Pola elektrostatyczne pomagają w przesuwaniu się cząsteczek wody w dół ścian do ziemi, zamiast pozwalać im wznosić się w górę. Metoda ta jest szczególnie skuteczna podczas osuszania ścian w starszych budynkach, gdzie tradycyjne metody mogą nie być odpowiednie ze względu na zabytkowe materiały lub wymagające konstrukcje.
- Iniekcja chemiczna. Ta metoda osuszania polega na wprowadzeniu specjalnego środka chemicznego do ściany, zwykle poprzez serię otworów wywierconych wzdłuż poziomu podłogi. Środek ten tworzy barierę, która zapobiega kapilarnemu wznoszeniu się wody wewnątrz ściany. Metoda ta jest często stosowana w budynkach, które mają problemy z wilgocią wznoszącą się od fundamentów.
- Osuszanie termiczne. Polega na podgrzewaniu ścian za pomocą specjalnych paneli grzewczych lub grzałek podczerwieni, co przyspiesza odparowanie z nich wilgoci. Metoda ta wymaga szczególnego monitorowania, aby upewnić się, że nie dochodzi do nadmiernego nagrzewania i uszkodzenia materiałów budowlanych.
Osuszanie mieszkania Gdańsk i zapobieganie powstawaniu pleśni
Nadmiar wilgoci w mieszkaniu, szczególnie w wyniku jego zalania, może prowadzić do wielu poważnych problemów. Do najczęstszych z nich należy uszkodzenie konstrukcji obiektu, rozwój pleśni i grzybów, uszkodzenie wyposażenia i instalacji, problemy zdrowotne oraz straty finansowe.
Jakim szkodom zapobiega osuszanie mieszkania?
- Uszkodzenia wyposażenia mieszkania. Meble, dywany, zasłony, ubrania i inne przedmioty mogą ulec uszkodzeniu lub całkowitemu zniszczeniu w wyniku kontaktu z wodą. Długotrwała wilgoć może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, które są trudne do usunięcia. Pomocne w ich pozbyciu się może być ozonowanie pomieszczeń, które także mamy w ofercie.
- Uszkodzenia konstrukcji. Nadmierna wilgoć osłabia materiały budowlane, takie jak drewno, gips, prowadząc do ich pękania lub nawet całkowitego uszkodzenia. W rezultacie mogą wystąpić problemy ze stabilnością całego obiektu. Od wilgoci niszczeją również podłogi, zwłaszcza drewniane i laminowane, które mogą pęcznieć i deformować się. Drewniane drzwi i okna także mogą ucierpieć w wyniku długotrwałego oddziaływania wilgoci, czyli zacinać się, nie domykać, pękać i deformować.
- Rozwój pleśni i grzybów. Mokre, wilgotne środowiska są idealnym siedliskiem dla pleśni i grzybów. Pleśń może powodować alergie, problemy z oddychaniem, a nawet poważne problemy zdrowotne, szczególnie u osób z osłabionym układem odpornościowym, dzieci i osób starszych. Ponadto pleśń i grzyby uszkadzają powierzchnie, na których się rozwijają, prowadząc do trwałych plam. W przypadku tynków, usuwanie pleśni może wymagać ich całkowitego skucia.
- Problemy ze zdrowiem. Oprócz problemów związanych z pleśnią, stojąca woda może również stać się siedliskiem dla bakterii, wirusów i szkodliwych mikroorganizmów, co znacznie zwiększa ryzyko groźnych chorób.
Im szybciej rozpocznie się osuszanie budynków Gdańsk po zalaniu, tym bardziej można ograniczyć wyżej wymienione ryzyka. Korzystając z naszych usług, mają Państwo pewność, że osuszanie mieszkania zostanie wykonane dokładnie i profesjonalnie, pozwalając na jego dalsze bezpieczne użytkowanie.
Najczęstsze pytania o osuszanie domów Gdańsk
Czy pomagacie wynieść zalane sprzęty, meble i wyposażenie?
Zanim rozpocznie się osuszanie budynków Gdańsk, konieczne jest przygotowanie obiektu. Polega to na opróżnianiu pomieszczeń z zalanych przedmiotów, a czasami również usunięciu podłóg czy innych elementów wystroju lub wykończenia wnętrz. Oczywiście naszym klientom zapewniamy pomoc w kompleksowym przygotowaniu obiektu do osuszania.
Czy odszkodowanie od ubezpieczyciela pokrywa koszt osuszania domu?
Naszym klientom zapewniamy fachową pomoc i doradztwo w zakresie uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela za zalany dom lub mieszkanie. Oczywiście w głównej mierze zależy to od posiadanej polisy ubezpieczeniowej, okoliczności zdarzenia oraz zakresu odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. W przypadku uznania odpowiedzialności i wypłaty odszkodowania, pokrywa ono koszty za osuszanie ścian Gdańsk.
Jak długo trwa osuszanie budynków?
Proces osuszania budynków, domów i mieszkań to zadanie czasochłonne i wymagające cierpliwości. Czas potrzebny na całkowite pozbycie się wilgoci zależy od kilku rzeczy, w tym wielkości obiektu, stopnia jego zalania, czasu utrzymywania się wilgoci, konstrukcji budynku, wybranej metody osuszania oraz posiadanych środków na ten cel. Nasza firma każdorazowo informuje Państwa, jak długo potrwa osuszanie Gdańsk i ile będzie kosztować.