Ozonowanie

Ozonowanie to jedna z metod dezynfekcji i usuwania nieprzyjemnych zapachów. Główną zaletą tej metody jest przede wszystkim jej bezpieczeństwo i efektywność. Ponadto ozonowanie służy oczyszczaniu powietrza czy też wody z drobnoustrojów, bakterii, grzybów i roztoczy.

Czym jest ozon?

Ozon zbudowany jest z 3 atomów tlenu. Powstaje pod wpływem działania promieni UV, jak i podczas wyładowań atmosferycznych. Ozon bez problemu niszczy bakterie, grzyby i wirusy, więc jest szeroko stosowany w dezynfekcji.

Ozonowanie pomieszczeń

Ozonowanie pomaga pozbyć się niechcianych alergenów unoszących się w powietrzu. Ozon w pomieszczeniach może skutecznie zlikwidować roztocza kurzu domowego. Dzięki ozonowaniu pomieszczeń możemy znacznie lepiej się w nich czuć. Jest ono wskazane przede wszystkim dla alergików, gdyż ozonowanie pomieszczeń doskonale je oczyszcza, powietrze jest świeże i czyste, pozbawione alergenów i bakterii. Dzięki zastosowaniu ozonowania w pomieszczeniach możemy również uniknąć rozprzestrzeniania się chorób np. grypy. W pomieszczeniach takich jak szpital, gabinety lekarskie, korytarzach, biurach czy szkołach jest to szczególnie wskazane, gdyż mamy tam do czynienia z nagromadzeniem ludzi. Wówczas możemy zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków.

Ozon jako skuteczny środek do usuwania nieprzyjemnych zapachów

Ozon bez problemu usuwa nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z nieprzyjemnym zapachem w szybkim tempie możemy się go pozbyć. Istotne jest to przede wszystkim w branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Ozon służy również do usuwania nieprzyjemnego odoru powstałego na skutek rozkładu zwłok ludzkich. Mogą być one niebezpieczne dla ludzi i ich zdrowia.

Oprócz tego ozon usuwa nieprzyjemny zapach z klimatyzacji, dymu papierosowego czy też woń związków chemicznych i wydalin.

Wyróżniamy przede wszystkim:

ozonowanie pomieszczeń po pożarach

– ozonowanie hoteli

– ozonowanie gabinetów lekarskich

– ozonowanie piwnic

– ozonowanie szatni sportowych

– ozonowanie wnętrza samochodów

– odgrzybianie klimatyzacji samochodowej

– ozonowanie restauracji

– odkażanie karetek pogotowia

– pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z pomieszczeń użytku publicznego

– poprawa jakości powietrza w zakładach przetwórstwa spożywczego, w szczególności mięsnego oraz w browarniach

– usuwanie zapachów po zmarłych

– usuwanie zapachu oleju oraz dymu papierosowego

– niszczenie pleśni po powodziach

– usuwanie zapachu stęchlizny


Procedura ozonowania

Zabieg ozonowania składa się z 4 odrębnych etapów.

Pierwszy z nich to odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Kolejny to odpowiednie rozstawienie oraz uruchomienie generatorów ozonu. Następnie należy kontrolować przebieg procesu oraz stężenie ozonu w pomieszczeniu. Na samym końcu trzeba zmierzyć poziom stężenia ozonu w powietrzu oraz wywietrzyć dane pomieszczenie, gdyż ozon może być szkodliwy dla ludzi i zwierząt.

1. Przygotowanie pomieszczenia do ozonowania

Przede wszystkim należy wynieść z pomieszczenia znajdujące się w nim rośliny oraz wyprowadzić zwierzęta domowe. Oprócz tego pomieszczenie powinno być dokładnie uszczelnione (drzwi, okna, kratki wentylacyjne, czy szczeliny). Wartościowe sprzęty elektroniczne można zabezpieczyć np. owijając je folią. Dodatkowo zabieg ozonowania musi być przeprowadzany w specjalnych maskach, bądź też w namiotach. Ozon nie powinien być bowiem wdychany. Ozon może mieć wpływ na starzenie się przedmiotów, które znajdują się w domu, gdyż jest on utleniaczem. Dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się w danym pomieszczeniu. Ozonowanie nie pomoże nam usunąć grzyba na ścianie. Najpierw trzeba go bowiem usunąć ze ściany, a dopiero potem poddać pomieszczenie ozonowaniu.

2. Rozstawienie generatorów ozonu i kontrolowanie stężenia ozonu w powietrzu

Generator nie powinien stać na podłodze, lecz na podwyższeniu. Zabieg ozonowania trwa od 1,5 do 12 godzin, w zależności od wielkości pomieszczenia oraz poziomu zanieczyszczenia. Nikt nie może przebywać w pomieszczeniu podczas ozonowania. Oprócz tego specjalna ekipa musi kontrolować poziom stężenia ozonu w powietrzu. Od stężenia ozonu w powietrzu zależy bowiem, ile czasu będzie trzeba poświęcić na wietrzenie pomieszczenia. Wietrzenie można rozpocząć nie prędzej niż po 30 minutach zakończenia procesu ozonowania. Wartość ozonu 0,01 ppm jest całkowicie bezpieczna dla człowieka. Jeśli nie wywietrzy się daneg pomieszczenia ozon po pewnym dłuższym czasie ulegnie rozpadowi.

By uzyskać lepszy i szybszy efekt ozonowania pomieszczeń o dużych rozmimarach należy dane pomieszczenie podzielić za pomocą specjalnej folii na mniejsze obszary i wówczas po kolei je oddzielnie ozonować. Oprócz tego większa liczba generatorów ozonu pozwala na osiągnięcie lepszych efektów, niż przy zastosowaniu tylko jednego w danym pomieszczeniu.

Podsumowując, ozonowanie jest więc bardzo efektowne i ma wszechstronne zastosowanie. Pozwala ono przede wszystkim pozbyć się nieprzyjemnej woni w różnego rodzaju pomieszczeniach. Możliwe jest również usunięcie alergenów, wirusów, czy też bakterii. Efekt ozonowania jest trwały i przede wszystkim skuteczny na każdej powierzchni i w każdym miejscu.

TAGI: Ozonowanie Warszawa, Ozonowanie Pomieszczeń Gdańsk, Generatory ozonu Bydgoszcz, Dezynfekcja Ozonem Toruń, Ozonowanie Mieszkań Olsztyn, Likwidacja przykrych zapachów Grudziądz, Ozon Gdynia, Ozonowanie Tczew, Firma ozonująca Sopot, Ozonowanie jako dezynfekcja,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.