Oprysk na kleszcze

Zwalczanie kleszczy

Rozpoczyna się sezon letni i dlatego istotne jest zabezpieczenie się i zwalczanie kleszczy ogródkach w własnych ogrodach i na podwórkach.

Zwalczamy kleszcze, odstraszamy czy to one odstraszą nas?

Kleszcze to mały pajęczak. Najczęstszym gatunkiem tej gromady jest (Ixodes ricinus) kleszcz pospolity . Samica kleszcza ma jasnobrązową barwę i osiąga wielkość od 2,4 mm do 4.2 mm. Gdy naje się krwią to może napęcznieć się nawet do 15 mm. Wraz z powiększeniem swojej obiętości i pęcznieniem, zmienia swoją barwę na czerwonobrunatną. Samce kleszcza są przeważnie znacznie mniejsze. Osiągają bowiem rozmiar od 1,5 mm do 2,5 mm.

Aktywność kleszczy

Jak to jest? Kończy się zima, zaczyna się robić ciepło, a natura budzi się do życia. Gdy już wzrasta temperatura, a my zaczynamy korzystać z pięknej pogody, wychodzimy z domu zaczerpnąć świeżego powietrza na wiosenne rodzinne spacery często nie zdając sobie sprawy,iż wraz z piękną pogodą i ciepłym powietrzem wybudzają się z letargu małe pasożyty.

Kleszcze, bo o nich mowa uaktywniają się przy temperaturze otoczenia około 10 ?, są największym zwierzęcym zagrożeniem dla człowieka. Mimo ich niewielkich rozmiarów, pajęczaki potrafią zarazić nosiciela dwiema groźnymi chorobami, mianowicie boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu.

W naszym kraju występuje ponad 20 gatunków kleszczy z czego tylko 3 traktują ludzi jako źródło pożywienia. Tymi niechcianymi gośćmi są: kleszcz pospolity, gołębi oraz łąkowy. Kleszcz u potrzebuje krwi, aby się rozmnażać a również przed każdym stadium rozwoju, dlatego ten pasożyt wytworzył skuteczne metody znajdowania żywiciela. Typowe miejsca podwyższonego ryzyka ataku stanowią obrzeża łąki i lasów, trawy w pobliżu jezior, wspina się na trawę lub krzaki do wysokości 1.5 m i wyczuwając pot i dwutlenek węgla atakuję niczego niespodziewającą się ofiarę. Pasożyt potrafi wędrować po ciele ofiary nawet do kilku godzin zanim znajdzie dogodne miejsce do wkucia. Najczęściej wybiera miejsca gdzie skóra jest cienka i delikatna, wgryza się w skórę za uszami, pod kolanami, w miejsca gdzie skóra jest dobrze ukrwiona.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak kleszcz już wgryzł się ciało należy go jak najszybciej usunąć, należy to wykonywać pęsetą delikatnym lecz zdecydowanym ruchem pociągnąć z jednostajna siłą  Trzeba zwrócić uwagę alby nie oderwać głowy od odwłoka w takim przypadku jesteśmy bardziej narażeni na infekcję.

Aby zminimalizować ryzyko ataku tego groźnego pasożyta zaleca się odpowiedni ubiór, mianowicie długie spodnie i i koszulkę z długim rękawkiem najlepiej przylegającą do ciała. Obuwie wysokie, najlepiej wybierać rzeczy w jasnym kolorze nie dlatego że odstrasza kleszcze, lecz na jasnej tkaninie łatwiej zauważyć czarnego kleszcza. Wybierając się na spacer unikamy zarośniętych ścieżek, obrzeży łąk. Po powrocie do ze spaceru należy zrobić dokładne oględziny naszego ciała, wskazany prysznic by zmyć ewentualnego niechcianego gościa.

Kleszcz objawy

Kleszcze nie należy smarować tłuszczem, kremami itp. pasożyt odcięty od dostępu powietrza wgryza się głębiej, zaczyna się ślinić, a w ślinie tego pajęczaka znajdują się bakterie boreliozy. Następstwem bytowania kleszcza na ciele może być wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu. Czas na inkubacje wirusowego kleszczowego zapalenia mózgu trwa do 29 dni i przebiega trybie dwufazowym. W pierwszej fazie obserwujemy objawy grypopodobne, takie jak bóle mięśni, gorączka, nieżyt górnych dróg oddechowych i bóle stawów. Drugą fazą choroby jest jeszcze silniejszy ból głowy jeszcze wyższa gorączka, zaburzenia świadomości, światłowstręt, oczopląs, usztywnienie karku, zaburzenia snu, bóle wraz z mocnymi zawrotami głowy, częste wymioty oraz inne dolegliwości. W najgorszych sytuacjach może wystąpić zapalenie opon mózgowych jak i zapalenie mózgu, a choroba ta może skończyć się nawet śmiercią. Poważnym problemem jest to, że nie ma leków na ani przeciw tej chorobie. Można jedynie farmakologicznie złagodzić jej objawy. Szybka reakcja powoduje większe bezpieczeństwo dlatego w większości przypadków pacjenci zdrowieją lecz często pozostają jej trwałe powikłania. Dlatego alarmujemy, że szczególnie osoby narażone na  bezpośredni i częsty kontakt z kleszczami, powinny ne tylko się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, ale również zabezpieczać swoje otoczenie, zwracać uwagę na odpowiedni ubiór i obserwować swoje ciało po powrocie ze spacerów.

Kleszcze należy wyrwać za głowę ciągnąc w górę. Nie należy go wykręcać ani psikać na niego alkoholem. Po usunięciu należy upewnić się czy nic (kawałek ciała,głowy) nie został, a miejsce dobrze zdezynfekować i umyć. W razie problemów kontaktować się natychmiast z lekarzem pierwszego kontaktu!

Jak usunąć kleszcza z ciała?

usuwanie kleszcza

Zamgławianie na kleszcze

Zwalczanie kleszczy w ogrodzie lub na terenach zielonych warto zlecić wyspecjalizowanej firmie, która za pomocą urządzeń typu zamgławiacze ulv bardzo skutecznie zaaplikuje odpowiednie insektycydy gwarantujące sukces. Chmura z zamgławiacza równomiernie rozkłada się na liściach oraz pod liściami, gdzie kleszcze najczęściej przebywają.

Oprysk na kleszcze

Zwalczanie kleszczy może odbywać się również poprzez aplkacje środków za pomocą zwykłego opryskiwacza ciśnieniwego, lecz w takim przypadku niesamowicie ważne jest by używać dodatkowo adiuwantu ( środka wspomagającego działanie insektycydu oraz zmniejszającego napięcie powierzchniowe wody)

tępienie kleszczy

Należy pamiętać by oprysk wykonywać w godzinach wieczornych po zakończeniu oblotu pszczół, a ponadto środki chemiczne nie są wygrzewane przez słońce co wydłuża i wzmacnia ich skuteczność. Zwalczając kleszcze i stosując insektycydy, preparaty zakupione w sklepie zawsze należy zapoznać i stosować się do bezwzględnie do etykiety! To gwarantuje nam bezpieczeństwo, właściwe działanie i odpowiedni efekt.

ZWALCZANIE KLESZCZY W OGRODZIE

Co zabija kleszcze

Często spotykamy się z twierdzeniem, że kleszcze zagościły głownie w ogrodach i na działkach. Zastanawiamy się czy właściwym sposobem będzie zastosować oprysk na kleszcze, zamówić usługę profesjonalnej firmy czy grubo się ubrać? Mimo to iż jest wiele preparatów, które skutecznie zabijają kleszcze, to jednak niekiedy samodzielny opryski na terenie całej działki może nie być odpowiednim rozwiązaniem. Szczególnie jeśli na jej terenie uprawiamy jadalną roślinność, warzywa lub drzewa owocowe.Nadużywanie chemii nie zawsze wychodzi na dobre i dla naszego zdrowia i dla innych pożytecznych owadów takich jak pszczoły czy insekty zerujące na szkodnikach roślin.

ZAMGŁAWIANIE LUB OPRYSK NA KLESZCZE

Jeżeli naprawdę kleszcze nam dokuczają i są problemem w naszym ogródku, to pomyślmy jak sprawić by nie tworzyć im dogodnych warunków do życia. Wilgotny teren w gęsto posadzonych krzewach i do tego dobrze zacieniony jest idealnym miejscem dla życia kleszczy. Musimy systematycznie usuwać chwasty i pamiętajmy o koszeniu trawników. Na przycięte krzewy warto aplikować preparaty odstraszające kleszcze tzw repelenty.

Służymy profesjonalnym doradztwem, zapraszamy do współpracy.

 

Tagi: odstraszanie kleszczy, opryski w ogrodzie, metody zwalczania kleszczy, zwalczanie kleszczy, najlepsze sposoby, sposób na kleszcze, oprysk na kleszcze