Pluskwa domowa, z łac. Cimex lectularius, jest małym owadem, zaliczanym do pasożytów ssaków, także ludzi. Pluskwa domowa ma owalne i spłaszczone ciało, długości około 4-7 mm. Jego kolor to połączenie koloru brązowego z czerwonobrązowym i brunatnym. Na grzbiecie pluskwy dobrze widoczne są prążkowania, wyglądające jak nieco ciemniejsze pasy. Pluskwy domowe mają krótkie, acz bardzo silne nogi, które pozwalają im szybko się poruszać się po dowolnych powierzchniach.
Jak wygląda pluskwa?
- Głowa pluskwy domowej. Ma kształt pięciokątny i jest stosunkowo mała w porównaniu do reszty ciała i. Na głowie znajdują się dwa wydłużone czułki oraz kłująco-ssący aparat gębowy, którym pasożytują na swoich ofiarach.
- Brak skrzydeł. Czy pluskwy mają skrzydła? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, na które trzeba odpowiedzieć NIE. Pluskwa domowa nie ma skrzydeł, zatem również nie potrafi latać.
- Nogi. Pluskwy mają aż 3 pary odnóży, przy czym te najbliżej głowy są najkrótsze, a położone najdalej niej najdłuższe.
- Kształt. Domowa pluskwa to owad o dosyć mocno spłaszczonym ciele, które jest nieco wydłużone. Głowa w sposób charakterystyczny odznacza się od reszty ciała pluskwy, stanowiąc jej element rozpoznawalny.
- Gruczoły brzuszne tułowiowe. Występują u dorosłych pluskiew. Odpowiadają za produkcję substancji o nieprzyjemnej woni, podobnej do zapachu zgniłych malin. W przypadku większych infestacji pluskwami, zapach ten jest dobrze wyczuwalny po wejściu do pomieszczenia. U larw gruczoł ten występuje po stronie grzbietowej.
Polecamy artykuł: jak pozbyć się pluskiew z domu.
Pluskwa: wielkość
Kiedy już wiesz, jak wyglądają pluskwy, trzeba zadać sobie pytanie o ich wielkość. Jest ona kluczowa dla łatwości, z którą mogą się przemieszczać nawet na dużych odległościach. Niewielki rozmiar i spłaszczony kształt ułatwia pluskwom wnikanie do różnych zakamarków, np. toreb, pokrowców, walizek czy pościeli, w której wędrują np. z hotelu do domu.
- Jaja pluskwy: przypominają wyglądem białe ziarenka ryżu, przy czym ich wielkość nie przekracza 1 do 1,5 mm.
- Larwy pluskwy: inna ich nazwa to nimfy. Przechodzą one aż 5 różnych stadiów linienia, w każdym kolejnym osiągając większy rozmiar i zrzucają stare wylinki larwy (skórki).
- W I stadium osiągają 1,5 mm i mają bardzo jasny kolor.
- W II mają już 2 mm i w ich odwłoku pojawia się czarna końcówka.
- W stadium III larwa ma już 2,5 mm, a jej kolor zmienia się na kremowy.
- IV stadium oznacza, że larwa ma ok. 3 mm i zmienia kolor na brązowy. Czarna końcówka w dalszym ciągu jest dobrze widoczna.
- W V i ostatnim stadium larwy pluskwy mają one około 4,5 mm oraz kolor ciemnobrązowy. Mocno zbliżony do koloru dorosłej pluskwy.
- Dorosła pluskwa: rozmiar takiego osobnika to średnio 5,5 mm. Samice pluskiew są co do zasady większe od samców. Pluskwa domowa, która wcześniej wypiła krew, może wydłużać swój odwłok nawet do 8 mm średnicy.
Na Twoim ciele pojawiają się ugryzienia w nocy? Sprawdź, co to może być.
Czy pluskwy latają?
Tak jak już napisaliśmy powyżej, pluskwa domowa nie lata. Nie oznacza to jednak, że nie można jej ujrzeć spadającej z góry na dół. Pluskwy domowe to pasożyty, które bardzo aktywnie mogą poszukiwać pożywienia. W tym celu znajdują sobie kryjówki w miejscach blisko człowieka: najczęściej w obszyciach i wnętrzach materaców, kanap, foteli oraz innych mebli wypoczynkowych, na których przebywają ludzie. Przemieszczająca się pluskwa może skakać z wyżej położonych miejsc na te niższe, wyglądając w tym czasie, jakby szybowała. Widok ten jest jednak dość rzadki, z uwagi na fakt, że pluskwy domowe najbardziej aktywne są nocą, kiedy śpimy. Brak skrzydeł u pluskiew to kolejny ważny element charakterystyczny, który pozwala odróżnić te robaki w domu od innych.
Co zjada pluskwy?
Pluskwa domowa ma swoich naturalnych wrogów, którzy mogą się nimi żywić, pomagając ludziom w walce z pasożytami. Najważniejszym owadem jest w tym przypadku zajadek domowy. Jest to podłużny, ciemny owad długości 15 do 20 mm. Powszechnie można go spotkać w domach, szczególnie w miejscach, w których występuje dla niego pożywienie. Zajadek domowy żywi się mniejszymi od siebie robakami, w tym pająkami, biedronkami, komarami, muchami i w końcu pluskwami.
Trzeba jednak podkreślić, że jego skuteczność w walce z pluskwami jest ograniczona do pojedynczych osobników. Przy większych infestacjach kilka zajadków domowych to zdecydowanie za mało, aby zwalczyć pluskwy. Inne owady, które zjadają pluskwy to: pająki, karaluchy, karaczany. Te dwa ostatnie także zaliczają się do szkodników domowych, podlegających zwalczaniu.
Jednym ze sposobów walki jest zamgławianie ULV. Wiesz co to takiego?
Ile żyją pluskwy?
Odpowiedź na pytanie ile żyje pluskwa jest bardzo prosta. Średni wiek życia pluskiew domowych to kilka miesięcy. Nie jest to długo, jednak biorąc pod uwagę szybkość rozmnażania się, czas ten w zupełności wystarcza, aby pluskwy zajęły całe mieszkanie.
- Jak rozmnażają się pluskwy domowe? Do rozmnażania dochodzi w sposób płciowy.
- Ile jaj składa pluskwa domowa? Samica składa średnio od 3 do nawet 12 jaj dziennie.
- Jak szybko z jaj wykluwają się larwy pluskwy? Pełny cykl rozwojowy wynosi od 1 do 2 miesięcy i zależy od temperatury otoczenia.
- Jak długo żyją pluskwy bez żywiciela? Bardzo długo, nawet od 2 do 4 miesięcy. A jeżeli temperatura otoczenia spada poniżej 10 stopni Celsjusza, pluskwa wchodzi w stan hibernacji. Może w nim przeżyć nawet do 2 lat.
Jak szybko rozmnaża się pluskwa?
Pluskwy domowe są znane ze swojej zdolności do szybkiego rozmnażania się. W sprzyjających warunkach, gdzie dostępna jest odpowiednia ilość pożywienia (krwi) i odpowiednia temperatura, mogą rozmnażać się dość szybko. Tak jak już napisaliśmy, tempo rozmnażania się pluskiew wynosi od 3 do 12 jaj dziennie. Im większa jest infestacja pluskiew, tym szybciej mogą one opanować całe mieszkanie.
Sprzyja temu utrzymująca się w nim wysoka temperatura, przyspieszająca cykl rozwojowy larw, a także łatwy dostęp do pożywienia, czyli krwi swoich żywicieli. Im więcej jest domowników, tym pluskwy mają większy potencjał rozmnażania. Szczególnie narażone na pluskwy są osoby starsze, schorowane i bez należytej opieki. Zaatakowane przez pluskwy, mogą nie potrafić się przed nimi bronić ani zgłosić tego problemu swoim opiekunkom.
Gniazdo pluskwy? Gdzie go szukać i jak usunąć?
Gdzie chowają się pluskwy?
Pluskwa domowa to robak znany z tego, że potrafi skrywać się w różnych miejscach, szczególnie w pobliżu swoich ofiar (ludzi). Najczęściej na swoje kryjówki wybierają następujące przedmioty.
- Łóżka i materace. Pluskwy często wybierają łóżka jako swoje główne schronienie. Mogą chować się w jego szczelinach, szwach materacy, ramach, a także w pościeli, kołdrach i poduszkach. Masz pluskwy w materacu? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj, jak się ich pozbyć.
- Kanapy i fotele. Pluskwy domowe znajdują także schronienie w kanapach, fotelach i innych meblach tapicerowanych. Szczeliny, szwy i zagłębienia w tapicerce mogą stanowić doskonałe miejsce do ukrycia się, jak również do składania w nich jaj.
- Sprężyny i poduszki. W przypadku starszych typów materacy ze sprężynami, pluskwy domowe mogą ukrywać się wewnątrz sprężyn lub wokół nich. Mogą również schować się w poduszkach, szczególnie jeśli są rzadko trzepane i wietrzone, a do tego brudne i przepocone.
- Szafki nocne i meble. Pluskwy domowe mogą także ukrywać się w szafkach nocnych, komodach i innych meblach znajdujących się w pobliżu łóżka. Szczeliny w meblach to dla nich świetna kryjówka, w której pozostają trudne do wypatrzenia.
- Szczeliny w ścianach i podłogach. Równie dobrymi kryjówkami dla pluskiew domowych są szczeliny w ścianach, szczególnie w pobliżu łóżka. Mogą one także ukrywać się w szczelinach podłogowych, wokół listew przypodłogowych i gniazdach elektrycznych.
- Tapety i obicia ścian. Stare ściany pokryte odchodzącymi tapetami zapewniają pluskwom wiele dobrych kryjówek. Mogą one również schować się w spękanym tynku lub pod obiciami ścian. Najczęściej wybierają miejsca w pobliżu łóżka lub w jego wezgłowiu.
- Bagaż i ubrania. Pluskwy domowe mogą przenieść się do domu na ubrania, wewnątrz torby podróżnej i innych bagażach. Czy pluskwy żyją w ubraniach? Tak, najczęściej w ich kieszeniach oraz podszewkach.
Pluskwy domowe są w stanie ukrywać się w wielu miejscach, które są bliskie ich żywicieli. Głównym powodem ukrywania się jest możliwość łatwego dostępu do krwi i ochrona przed światłem i innymi czynnikami zewnętrznymi. W przypadku podejrzenia obecności pluskiew domowych zaleca się skonsultowanie z profesjonalistą DDD. Przeprowadzona przez niego dezynsekcja (kilkukrotna, dla uzyskania pełnej skuteczności na jaja, larwy i dorosłe osobniki), pozwoli na skuteczne zwalczanie pluskiew w domu.