pluskwa domowa zdjęcia

Zwalczanie pluskiew

Jest to jeden z najczęściej spotykanych nieproszonych gości w pokojach hotelowych, który przemieszcza się za pomocą człowieka. Jest wstanie zawędrować w dowolne miejsce o ile osoby wynajmujące pokój mu to umożliwią. Dzięki temu są wstanie zmieniać lokalizacje w samym hotelu jak również zawędrować do mieszkania, domu osoby, która spała w pokoju z pluskwami.

Częstą sytuacją w branży hotelarskiej jest niezadowolenie klientów z powyższego występowania pluskiew co powoduje bardzo często straty finansowe z powodu roszczeń klientów. Dokonuje nie wyobrażalnych strat moralnych i utrata zaufania przez przyszłych i obecnych klientów. Obydwie sytuacje prowadzą do zamknięcia hotelu.

Dlatego tak ważne jest podjęcie współpracy ze wyspecjalizowaną firmą zajmującą się likwidacją pluskiew w miejscach publicznych ( miejsca z których korzysta więcej osób ). Samo zwalczanie pluskwy już po stwierdzeniu jego występowania przez gości nie wystarczy. Walka z tymi pasożytami jest bardzo trudna i wymaga dużego doświadczenia i wiedzy.

zwalczanie pluskiew warszawa

Bardzo wiele firm DDD niechętnie stosuje związki chemiczne w walce z tym natrętnym gościem z powodu obaw o meble i wyposażenie pokoju, jak również o przyszłe osoby korzystające z pokoju. Dodatkowo wadą metody chemicznej jest nie możliwość dotarcia do wszystkich źródeł występowania pluskwy.

Istnieje wiele gatunków zwierząt od tysięcy lat towarzyszących człowiekowi. Wiele z nich to zwierzęta jak najbardziej pożyteczne. Krowy dają nam mleko, kury dają jajka, a koty łapią myszy. Niestety nie wszystkie towarzyszące człowiekowi zwierzęta przynoszą nam korzyści. Jednymi z towarzyszących ludziom zwierząt które nie są dla nas pożądanymi towarzyszami są pluskwy. Nocą, gdy słodko sobie śpimy atakują nas i wypijają naszą krew. Rano budzimy się i nie widzimy pluskiew, a jedynymi oznakami ich obecności są pozostawione przez nie na naszym ciele małe ranki. Z naszego artykułu dowiecie się gdzie żyją pluskwy, gdzie ukrywają się pluskwy w dzień, jakie są oznaki obecności pluskiew, jak wyglądają głodne pluskwy, jak wyglądają najedzone pluskwy, jak wygląda rozwój pluskiew

Gdzie żyją pluskwy łóżkowe?

Faktem jest, że najwięcej pluskiew można znaleźć przy łóżku, czyli blisko żywiciela. Pluskwy często są towarzyszami których obecności nie widać. W czasie dnia ukrywają się w podłogach, wnętrzach mebli, materacach i w innych miejscach w których nie zauważamy ich obecności. Głodne pluskwy są niemal płaskie dzięki czemu bez trudu wciskają się nawet w najwęższe szczeliny.  

Ślady po ugryzieniu pluskwy

Zazwyczaj pierwszymi i jedynymi śladami obecności pluskiew, które zauważamy są ślady nieprzyjemnych, długo gojących się i swędzących ugryzień tych owadów na skórze, drobne brązowe odchody i mdły zapach podobny do zapachu kolendry i gnijących malin. Można też obserwować pościel, czy nie występują na niej kropki po krwi.

jak wygląda ugryzienie pluskwy 

Skutki ugryzienia przez pluskwy 

 • Slady ugryzień pluskiew (od małych do dużych) – mogą nie występować u wszystkich
 • Straszne swędzenie w przypadku wystąpienia ugryzień
 • Ugryzienia występują szczególnie po nocy i mogą zniknąć w ciągu dnia

Jak wygląda pluskwa?

Ciało dorosłych pluskiew jest spłaszczone. Kolor ciała pluskiew uzależniony jest od tego czy są one najedzone czy też nie są. Głodne pluskwy są jasnobrązowe, a najedzone purpurowe.

Jak rozmnaża się Pluskwa

Samice pluskiew składają swoje jaja w różnego rodzaju szczelinach znajdujących się w domach i mieszkaniach. Rozwój pluskiew w optymalnych warunkach (temperatura wynosząca 30 stopni Celsjusza) trwa tydzień. W niższych temperaturach czas rozwoju pluskiew wydłuża się. Na przykład w temperaturze wynoszącej 16 stopni Celsjusza trwa on miesiąc. Mimo iż temperatura wydłuża okres rozwojowy pluskiew to na zimno są one bardzo odporne.

 rozwój pluskwy domowej

Hipotezy na temat przyczyn wzrostu liczebności pluskiew

W ostatnich latach liczebność pluskiew znacząco wzrosła. Jedną z teorii tłumaczącej tej stan rzeczy jest uodparnianie się pluskiew na stosowanie środków chemicznych. Wiele osób po zauważeniu obecności pluskiew w sposób amatorski spryskuje pomieszczenia środkami owadobójczymi. Nieprofesjonalnie przeprowadzony zabieg nie zabija wszystkich owadów a jedynie te najbardziej nieodporne na stosowanie środków chemicznych. Powoduje to stopniowe uodparnianie się pluskiew na stosowane przeciwko nim środki owadobójcze. 

W ostatnich dwóch latach (2018r., 2019r.) pluskwy są coraz częstszym problemem w wielu mieszkaniach i blokach na terenie Warszawy. Bardzo często pluskwy przynoszone są z Warszawskich kin, teatrów czy miejsc publicznych.

Skąd biorą się pluskwy w moim mieszkaniu?

Pluskwy bardzo łatwo się rozprzestrzeniają przez swój niewielki rozmiar oraz szybkość rozmnażania się. Najczęściej powodwami pojawienia się pluskiew są:

 • wędrowanie z innych pomieszczeń, mieszkań, lokali (np. w bloku)
 • przywiezienie pluskiew z podróży 
 • z miejsc publicznych (środki transportu, samoloty, pociągi, autokary)
 • z miejsc gdzie nocowaliśmy (hotele, motele, noclegownie)

Co zrobić żeby nie przywieść pluskiew do domu?

Ponieważ zwalczanie pluskiew to nie przelewki należy zadbać o to, aby nie pojawiły się w naszym domu. Pluskwy zazwyczaj przywozimy do domów sami. Najczęściej przywożone są one przez nas z hoteli.

Co zatem zrobić aby nie przywieźć pluskiew do domu? Jakie środki ostrożności powinniśmy podjąć jeśli jesteśmy w hotelu aby zapobiec przywiezieniu z niego pluskiew do domu? Istnieje cały szereg czynności, które minimalizują te ryzyko niemal do zera, ale trzeba przyznać że są one dość czasochłonne. Po przybyciu do hotelu należy postawić bagaż w toalecie gdyż jest to miejsce w którym pluskwy występują najrzadziej. Po zostawieniu bagażu należy rozpocząć inspekcje. Skontrolować należy między innymi łóżko, materac, miejsca za obrazami i ramkami, szwy i zagłębienia w fotelach. Znalezienie pluskiew nie jest łatwe. Znacznie łatwiej jest odnalezienie śladów ich obecności takich jak odchody. Jeśli inspekcja nie wykazała obecności pluskiew można przynieść nasz bagaż z łazienki. Nie należy go jednak kłaść na podłodze lecz na komodzie, biurku lub podstawce na bagaż. Rzeczy znajdujące się w naszym bagażu powinny być w szczelnych plastikowych workach zapinanych na suwaki. Istnieje szereg stron internetowych na których można znaleźć opinie na temat hotelów. Można znaleźć też na nich informacje na temat obecności lub braku obecności owadów na terenie danego hotelu. Nie należy zapominać, że opinie zamieszczane w internecie nie zawsze są w pełni wiarygodne. Z jednej strony niekorzystne opinie bywają zamieszczane przez nieuczciwą konkurencje, a z drugiej tylko niewielka część spośród osób które zauważyły obecność pluskiew w danym hotelu zamieszcza informacje na ten temat w internecie.

Szczegółowa inspekcja pozwala na wykrycie pluskiew i zmianę hotelu, ale co jeśli nie możemy zmienić hotelu bo było by to zbyt kłopotliwe lub w miejscu w którym się zatrzymaliśmy nie ma innych hoteli? Czy powinniśmy zaprzyjaźnić się na jedną noc z miejscowymi bezdomnymi ? Rzecz jasna nie. Co jeśli musimy spać w miejscu o którym wiemy że są w nim lub mogą być pluskwy? W takiej sytuacji nie należy gasić świateł lecz wręcz przeciwnie wszystkie je włączyć. Pluskwy rzadko żerują kiedy jest ciemno.

Nigdy nie można być pewnym tego, że żadne pluskwy nie dostały się do naszych walizek. Dlatego wszystkie rzeczy, które przywieźliśmy z podróży powinny zostać wyprane w temperaturze minimum 50 stopni Celsjusza. Dotyczy to również tych rzeczy, które podczas podróży nie były noszone.

Dobrym, choć nie zawsze możliwym do realizacji sposobem na to, aby nie przywlec pluskiew z hotelu jest spanie na kempingach we własnym namiocie. Niestety kempingi to miejsca w których łatwo można zostać zaatakowanym przez wiele innych gatunków owadów.  

Zwalczanie pluskiew 

Wytępienie pluskiew to wyjątkowo trudne zadanie. Pluskwy jak to owady mnożą się wyjątkowo szybko. Szybko uodparniają się również na środki chemiczne. Metod zwalczania pluskiew jest wiele: metody chemiczne, substancje wysuszające, wysoka lub niska temperatura i inne. W wielu miejscach na świecie prowadzone są prace nad nowymi metodami zwalczania pluskiew. Jedną z najbardziej obiecujących metod jest wykorzystanie feromonów połączonych z substancją wysuszającą. Zwalczanie pluskiew jest skomplikowane dlatego należy powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie specjalizującej się w zwalczaniu tego gatunku owadów.

Jak zwaczyć pluskwy w bloku i w mieszkaniu

Istnieją wiele metod zwalczania pluskiew i są one dobierane przez specjalistów w zależności od tego gdzie wykonywany jest zabieg. Innego rodzaju metody można zastosować w bloku a inne w przypadku mieszkania lub domu. Wiele zależy także od użytych środków do zwalczania pluskiew domowych.

 

Niebezpieczeństwa związane z nieprofesjonalnym zwalczaniem pluskiew

Niezwykle ważne jest przeprowadzanie zwalczania pluskiew w sposób odpowiednio profesjonalny. Amatorskie próby zwalczania pluskiew często bywają tragiczne w skutkach. Próby wykurzania owadów dymem prowadza do pożarów, a niewłaściwe używanie pestycydów prowadzi do zatruć. Największym zagrożeniem jest oczywiście niewłaściwe stosowanie pestycydów. Najczęściej stosowane błędy spotykane przy ich używaniu przez amatorów to:

 • aplikowanie substancji owadobójczych bezpośrednio na skórę,
 • spryskiwanie nimi pościeli,
 • nieprawidłowe przechowywanie środków owadobójczych,
 • mieszanie kilku różnych substancji aktywnych

pluskwa domowa

Trzy podstawowe działania w tępieniu pluskwy.

Jak już wspomniałem walka już przy wykrytej populacji jest trudna dlatego tak istotne jest prowadzenie monitoringu pluskiew. Nie zawsze hotelarze mają ochotę płacić profesjonalnym firmą DDD za monitoring, jednak straty spowodowane przy wytępieniu tego pasożyta są o wiele większe i bardziej dotkliwe dla hotelu.

Kolejnym ważnym aspektem jest stosowanie wielu metod, które pozwolą skutecznie zniwelować liczebność niechcianego gościa lub całkowicie go zlikwidować. Firma zwalczająca pluskwy ma do dyspozycji wysoką temperaturę i środki chemiczne. Tylko takie połączenie tych trzech istotnych metod pozwoli skutecznie walczyć z pluskwami.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem pod nr. tel. 732 732 770.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.