O karaczanie australijskim
Karaczan australijski(Periplaneta australasiae) znany również jako przybyszka australijska lub kakerlak australijski jest owadem z rzędu karaczanowatych. Przybyszka amerykańska jest blisko spokrewniona karaczanami wschodnimi znanymi też jako karaluchy i z karaczanem prusakiem.
Jak wygląda przybyszka australijska?
Karaczan australijski ma od 24 do 29 milimetrów długości. Jest ciemnokasztanowy. Obrzeża tarczki tułowiowej karaczana australijskiego są żółte. Skrzydła zarówno I jak i II pary u samic i samców są dobrze rozwinięte w związku z czym wystają one poza odwłok. Na zewnętrznym brzegu okryw znajdują się żółte smugi. Kokon karaczana australijskiego ma 10×5 milimetrów. Kokon składany jest przez samice po upływie od 2 do 5 dni od jego uformowania. W jego wnętrzu znajduje się 26 jaj. Bardzo charakterystyczna jest larwa karaczana australijskiego. Za równo na jej tarczce tułowiowej jak i na pierścieniach jej odwłoka znajdują się żółte plamki.
Samiec karaczana australijskiego jest smuklejszy od samicy. Koniec jego odwłoka jest płaski (u samicy spiczasty), a na końcu odwłoka znajduje się para wyrostków rylcowych, które nie występują u samic.
Czym żywi się karaczan australijski?
Karaczan australijski jest zwierzęciem wszystkożernym. Żywi się między innymi owocami, warzywami oraz karmą dla kotów i psów.
Występowanie karaczana australijskiego
Karaczan australijski wywodzi się z rejonów tropikalnych. Spotykany jest głównie na terenie portów i pomieszczeń, które ogrzewane są przez cały rok. Obecnie przybyszka australijska występuje przede wszystkim na terenie południowej części USA w tym zwłaszcza na Florydzie i w Kalifornii, w Brazylii wschodniej Australii. Wbrew nazwie Australia nie jest krajem pochodzenia przybyszki amerykańskiej lecz owad ten trafi do niej z państw azjatyckich. Na wielu z terenów na których występuje przybyszka australijska jest najliczniejszym gatunkiem karaczanowatych. Tak jest między innymi na terenie Kalifornii i Florydy. Karaczan australijski jest bardzo mobilny. Mając wybór żyje na zewnątrz budynków a do domostw wchodzi jedynie podczas chłodniejszych dni.
Umiejętności karaczana australijskiego
W przeciwieństwie do karaczana amerykańskiego przybyszka australijska potrafi wspinać się po gładkich, pionowych powierzchniach.
Hodowle karaczanów australijskich
Karaczan australijski ze względu na swoją wielkość i egzotyczność często bywa hodowany. Idealne dla rozwoju karaczana australijskiego warunki to temperatura wynosząca od 25 do 28°Celsjusza i wilgotność wynosząca od 50 do 80%. Zazwyczaj karaczan australijski hodowany jest w pojemnikach torfem lub włóknem kokosowym pokrytymi korzeniami, kawałkami kory, łupinami orzechów lub suchymi liśćmi. Warstwa podłoża nie musi być gruba ponieważ przybyszka australijska nie zagrzebuje się w ziemię. Ze względu na łatwość wspinania się przez karaczany australijskie otwory pojemników hodowlanych zakrywane są cienką siatką. Ze względu na dość szybkie tempo rozmnażania się karaczany australijskie często hodowane są jako karma.