O karaczanie australijskim

Karaczan australijski (Periplaneta australasiae) znany również jako przybyszka australijska lub kakerlak australijski jest owadem z rzędu karaczanowatych. Przybyszka amerykańska jest blisko spokrewniona karaczanami wschodnimi znanymi też jako karaluchy i z karaczanem prusakiem.

Jak wygląda przybyszka australijska?

Karaczan australijski ma od 24 do 29 milimetrów długości. Jest ciemnokasztanowy. Obrzeża tarczki tułowiowej karaczana australijskiego są żółte. Skrzydła zarówno I jak i II pary u samic i samców są dobrze rozwinięte w związku z czym wystają one poza odwłok. Na zewnętrznym brzegu okryw znajdują się żółte smugi. Kokon karaczana australijskiego ma 10×5 milimetrów. Kokon składany jest przez samice po upływie od 2 do 5 dni od jego uformowania. W jego wnętrzu znajduje się 26 jaj. Bardzo charakterystyczna jest larwa karaczana australijskiego. Za równo na jej tarczce tułowiowej jak i na pierścieniach jej odwłoka znajdują się żółte plamki.

karaczan australijski rozmiar

Samiec karaczana australijskiego jest smuklejszy od samicy. Koniec jego odwłoka jest płaski (u samicy spiczasty), a na końcu odwłoka znajduje się para wyrostków rylcowych, które nie występują u samic.

Czym żywi się karaczan australijski?

Karaczan australijski jest zwierzęciem wszystkożernym. Żywi się między innymi owocami, warzywami oraz karmą dla kotów i psów.

Występowanie karaczana australijskiego

Karaczan australijski wywodzi się z rejonów tropikalnych. Spotykany jest głównie na terenie portów i pomieszczeń, które ogrzewane są przez cały rok. Obecnie przybyszka australijska występuje przede wszystkim na terenie południowej części USA w tym zwłaszcza na Florydzie i w Kalifornii, w Brazylii wschodniej Australii. Wbrew nazwie Australia nie jest krajem pochodzenia przybyszki amerykańskiej lecz owad ten trafi do niej z państw azjatyckich. Na wielu z terenów na których występuje przybyszka australijska jest najliczniejszym gatunkiem karaczanowatych. Tak jest między innymi na terenie Kalifornii i Florydy. Karaczan australijski jest bardzo mobilny. Mając wybór żyje na zewnątrz budynków a do domostw wchodzi jedynie podczas chłodniejszych dni.

Umiejętności karaczana australijskiego

W przeciwieństwie do karaczana amerykańskiego przybyszka australijska potrafi wspinać się po gładkich, pionowych powierzchniach.

Hodowle karaczanów australijskich

Karaczan australijski ze względu na swoją wielkość i egzotyczność często bywa hodowany. Idealne dla rozwoju karaczana australijskiego warunki to temperatura wynosząca od 25 do 28°Celsjusza i wilgotność wynosząca od 50 do 80%. Zazwyczaj karaczan australijski hodowany jest w pojemnikach torfem lub włóknem kokosowym pokrytymi korzeniami, kawałkami kory, łupinami orzechów lub suchymi liśćmi. Warstwa podłoża nie musi być gruba ponieważ przybyszka australijska nie zagrzebuje się w ziemię. Ze względu na łatwość wspinania się przez karaczany australijskie otwory pojemników hodowlanych zakrywane są cienką siatką. Ze względu na dość szybkie tempo rozmnażania się karaczany australijskie często hodowane są jako karma.

zwalczanie karaczanów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.