Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia. Kwitną pąki na drzewach, robi się coraz zieleniej, zwierzęta budzą się z zimowego snu. Niestety, budzą się także osy i szerszenie, które wcale nie są miłymi gośćmi na naszych działkach i ogródkach, czy podczas pikników lub grillów. Jak się ich pozbyć?

Osy i szerszenie to owady bardzo społeczne. Budują gniazda w różnych miejscach – dziuplach, w ziemi, pod sklepieniami, w szparach budynków. Wykorzystują do tego materiał nieco podobny do masy papierowej, który składa się z przeżutej celulozy zmieszanej ze śliną. Pobierają go z starego drewna. Wewnątrz gniazda tworzą plastry, z których są sześciokątne komórki na jaja.

Osy są wszystkożerne. Odżywiają się raczej produktami bogatymi w cukier, aby żywić larwy polują na mniejsze i słabsze owady. W naszym klimacie nie występują osy produkujące miód. Szerszenie natomiast są głównie żywią się innymi owadami – najczęściej są to muchówki (popularne „muchy”), niestety atakują również pszczoły czy też nadgryzają owoce oraz niszczą młode drzewa.

Jeśli chodzi o zagrożenie jakie wywołują osy i szerszenie to przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że nie są to owady aż tak niebezpieczne za jakie się je uważa. Oczywiście jad osy lub szerszenia może być śmiertelny, ale jedynie dla osób uczulonych, u których występować będzie rzeczywiście niebezpieczny dla życia wstrząs anafilaktyczny. W jadzie zarówno os jak i szerszeni występuje acetylocholina; ta substancja powoduje obrzęk, ból i pieczenie podczas użądlenia, przez któregoś z owadów. Jednak podczas jednego użądlenia szerszeń wstrzykuje 0,2 mg jadu. Badania zaś wykazują, że dawka śmiertelna to od 10 do 90 mg na każdy kilogram ciała! Nie mniej jednak z racji tego, że jad występuje oraz samego faktu ukłucia większym żądłem, które wchodzi głębiej w ludzkie ciało mamy wrażenie, że szerszenie są bardziej niebezpieczne niż osy. Otóż, szerszenie trudniej sprowokować do ataku, są one znaczniej mniej agresywne niż osy.

Jak zwalczyć osy i szerszenie?

Pamiętajmy, że usunięcie gniazda os lub szerszeni na prywatnej posesji przez straż pożarną będzie realizowane jedynie w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia ludzi! W razie innych problemów należy zadzwonić po naszą firmę – grupę profesjonalistów, która zwalczaniem owadów błonkoskrzydłych zajmuje się nie od dziś i ma ogromne doświadczenie w tej kwestii.