Kleszcze są szeroko rozpowszechnione na całym świecie, ale najczęściej spotyka się je w środowiskach naturalnych z dużą ilością roślinności, czyli lasach, łąkach, parkach i ogrodach. Kleszcze preferują wysoką trawę i krzewy, gdzie mogą bezpiecznie czaić się na swoje ofiary. Młode kleszcze często zasiedlają niską roślinność, podczas gdy dorosłe osobniki preferują wyższe rośliny, takie jak trawy lub krzewy. Kleszcze potrzebują wilgotnego środowiska do przeżycia, dlatego często można je znaleźć w cienistych, wilgotnych obszarach.
Czy kleszcze mają gniazda?
Kleszcze nie tworzą gniazd w tradycyjnym sensie tego słowa jak na przykład inne robaki czy mrówki. Zamiast tego żyją one w środowisku, które zapewnia odpowiednie warunki, takie jak wilgotność i dostęp do żywicieli. Cykl życiowy kleszcza obejmuje cztery etapy: jajo, larwa, nimfa i dorosły. Kiedy samica kleszcza jest gotowa do złożenia jaj, zazwyczaj robi to w zacisznych, wilgotnych miejscach w środowisku naturalnym, takich jak pod liśćmi lub w innych ukrytych miejscach. Po złożeniu jaj samica umiera, a młode kleszcze rozpoczynają swój cykl życiowy samodzielnie. To właśnie większe skupiska jaj tworzą gniazdo kleszczy, które można spotkać w zacienionych miejscach pomiędzy kamieniami, korzeniami drzew lub innych miejscach gwarantujących spokój, bezpieczeństwo, cień i wilgoć.
Jak wygląda gniazdo kleszczy?
Jak już wcześniej wspomniano, kleszcze nie budują struktur, które służą im jako schronienie, tak jak to robią na przykład ptaki czy niektóre owady. Mimo wszystko skupisko jaj kleszczy występujące w jednym miejscu, można nazwać jako gniazdo. Wygląda ono jak galaretowata masa w ciemniejszym kolorze, złożona z niewielkich ciemnych kuleczek, czyli właśnie jaj. Sąsiadujące ze sobą jaja mogą otaczać kamień lub gałąź, na którym się znajdują, przyjmując nieregularne kształty i różne rozmiary. Należy pamiętać o tym, że jaja kleszczy są bardzo małe, dlatego gniazdo kleszczy na drzewie lub w domu nie przekracza 2-3 cm średnicy. Pojedyncze gniazdo kleszczy może składać się z kilkuset do nawet kilku tysięcy jaj.
W tym artykule dokładnie opisujemy, jak wygląda kleszcz. Sprawdź to sam!
Jak zniszczyć gniazdo kleszczy?
Jeżeli znalazłeś, gniazdo kleszczy w domu lub w ogrodzie, powinno się niezwłocznie go zniszczyć. Jak tego dokonać. Jest kilka sposobów, by tego dokonać.
Mechaniczne usuwanie gniazda kleszczy
Najszybciej i najprościej jest usunąć gniazdo kleszczy w sposób mechaniczny. W domu można do tego użyć np. odkurzacza, a na zewnątrz łopaty. Usunięte gniazdo można np. zawinąć szczelnie w worek i zutylizować np. w wysokiej temperaturze.
Chemiczne usuwanie gniazda kleszczy
Gniazdo kleszczy, można zlikwidować przez oprysk środkami biobójczymi. Można do tego celu wykorzystać gotowe preparaty dostępne w sklepach, skorzystać z usług firm DDD (dezynsekcja na kleszcze) lub samodzielnie wykonać roztwory do oprysków. Wykorzystać do tego należy takie rośliny jak: wrotycz pospolity, kocimiętka faassena, Lawenda wąskolistna, rozmaryn lekarski i złocień dalmatyński. Przygotowanym roztworem należy spryskać gniazdo kleszczy. Po pewnym czasie jaja powinny ulec wysuszeniu, stają się nieszkodliwe dla otoczenia.