gniazdo pluskw

Pluskwy w domu to problem, który może dotyczyć każdego z nas. Niezależnie od tego, jak bardzo będziesz przestrzegać zasad higieny, może się zdarzyć, że nieświadomie przyniesiesz pluskwy do domu w swoim bagażu, odzieży lub że zrobią to zaproszeni przez Ciebie goście. Biorąc pod uwagę szybkie tempo rozmnażania pluskiew, ryzyko dużej infestacji jest naprawdę wysokie. Sposobem na pozbycie się pluskiew jest eliminacja dorosłych osobników, larw i nimf, a także jaj, którymi wypełnione jest pluskwy gniazdo.

Czy dezynsekcja to skuteczny sposób na pluskwy?

Jak wygląda gniazdo pluskwy?

Jeśli ktoś spodziewa się znaleźć gniazdo pluskwy w materacu, przypominające gniazdo os lub innych owadów latających, niestety bardzo się rozczaruje. Pluskwy z natury nie budują gniazd w tradycyjnej postaci, wykorzystując do tego przeżute resztki organiczne i ślinę. Pluskwy domowe gniazdo budują w sprzyjających im miejscach, w których panuje ciemność i jest ciepło. Znajdując takie miejsce, po prostu składają w nim jaja, tworzące większe lub mniejsze skupiska. Odpowiedź na pytanie, jak wygląda gniazdo pluskiew, będzie zatem brzmiała, że jest to nieco większa i ciemniejsza plamka, złożona z setek małych jajeczek. Wielkość takiego gniazda to najczęściej 2 do 3 cm średnicy, czyli ich wielkość jest zbliżona do wielkości paznokcia.

Jak znaleźć gniazdo pluskiew?

Poszukiwanie gniazda pluskiew zawsze należy rozpocząć od materaca znajdującego się na łóżku. Pluskwy chętnie zakładają gniazda w pobliżu ludzi, co zapewnia im łatwy dostęp do pożywienia, czyli krwi. Materace dodatkowo gwarantują mnóstwo kryjówek, w których pluskwy mogą bezpiecznie się skryć i składać jaja. Są to zaszewki, kieszonki, wewnętrzne strony pokrowców, a w końcu przestrzenie pomiędzy sprężynami. Niewielkie rozmiary pluskwy ułatwiają im zakładanie gniazd w najtrudniej dostępnych miejscach, często niewidocznych dla ludzi.

Miejscach, w których może być gniazdo pluskwy

Poza materacem, a także konstrukcja łóżka, gniazdo pluskwy może znajdować się w takich miejscach:

  • w szczelinach ram obrazów,
  • za tapetami,
  • pomiędzy deskami boazerii,
  • przy parapetach okiennych,
  • w obiciach tapicerskich foteli, puf i kanap,
  • w listwach przypodłogowych.

Właśnie od tych miejsc należy rozpocząć swoje poszukiwania gniazda pluskiew. Bardzo pomocna w tym może być silna latarka, lusterko lub telefon komórkowy z aparatem. Wykorzystując te przedmioty, łatwiej jest spojrzeć w trudno dostępne miejsc, np. dolne powierzchnie łóżka czy plecy szafek.

Bolesne ugryzienia w nocy? Sprawdź jakie owady za nie odpowiadają.

Po czym rozpoznać gniazdo pluskiew?

Co może nas upewnić w tym, że odnaleziona plama to właśnie pluskwy gniazdo? Jest kilka symptomatycznych rzeczy, które będą jednoznacznie na to wskazywać.

  • Jaja pluskwy. Mają one eliptyczny kształt i są ciemnego koloru. Długość takiego jaja to ok. 0,8 – 1,3 mm, a szerokość 0,4 – 0,6 mm.
  • Porzucone wylinki. Są to skórki larwy pluskwy, które zrzucają w każdym kolejnym stadium rozwoju. W gnieździe pluskiew wylinek może być naprawdę dużo, gdyż pluskwa domowa linieje aż 6 razy w swoim życiu.
  • Dorosłe pluskwy. W gnieździe mogą znajdować się także dorosłe pluskwy, wykazują różną aktywność. Najczęściej będą to samice składają jaja. W ciągu jednego dnia pojedyncza samica może złożyć od 2 do 12 jaj, a w całym swoim życiu od ćwierć do pół tysiąca!
  • Nieprzyjemny zapach. Pluskwy wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach, za co odpowiadają produkowane przez nich feromony, a także trawiona krew. Zapach ten ulega mocnej intensyfikacji w pobliżu większych skupisk pluskiew, w tym w pobliżu gniazd. Wyczuwając nieprzyjemną, nieco słodkawą woń, może to wskazywać, że jesteśmy blisko szukanego gniazda.

Jak zniszczyć gniazdo pluskiew?

Zanim przystąpimy do likwidacji gniazda pluskwy, warto przypomnieć, że jaja oraz larwy pluskiew giną w wysokiej temperaturze, min. 45 stopni Celsjusza. Musi ona oddziaływać na nie przez kilka minut, dla uzyskania skutecznej eliminacji. Jaja larw pluskwy dobrze natomiast znoszą niskie temperatury, do -6 stopni Celsjusza, która nie jest dla nich zagrożeniem.

Odkurzanie gniazda pluskwy

Najprostszy sposób, jak pozbyć się pluskiew oraz ich jaj i larw to dokładne odkurzanie materaca i miejsc, w których się znajdowały. Jeśli posiadamy odpowiednie urządzenie, zabieg ten należy połączyć z myciem lub praniem parowym. Para dzięki swojej wysokiej temperaturze eliminuje jaja i larwy, pod warunkiem że zabieg będzie trwał minimum kilka minut.

Środki owadobójcze na gniazdo pluskiew

Znalezione gniazda pluskiew można spryskać kupionymi środkami owadobójczymi w sprayu. Działanie takie może przynieść oczekiwane rezultaty przy niewielkich infestacjach i punktowym usuwaniu gniazd z kilku miejsc w pokoju. Kiedy jednak plaga pluskiew objęła kilka pomieszczeń lub cały dom czy mieszkanie, pomóc może jedynie profesjonalna dezynsekcja.

Usługi firm DDD

W większości przypadków zwalczanie pluskiew najlepiej przeprowadzić profesjonalnymi metodami, oferowanymi przez firmy DDD. Do takich zalicza się np. zamgławianie ULV, gwarantujące, że środek biobójczy dostanie się do wszystkich najtrudniej dostępnych miejsc. Pamiętajmy również o tym, że aby skutecznie pozbyć się wszystkich pluskiew, łącznie z ich jajami i larwami, dezynsekcja powinna być wykonana kilkakrotnie, w odstępach 2 do 4 tygodni każdy zabieg.