ugryzienia w nocy

Wiele osób, szczególnie wiosną i latem, nocami jest regularnie gryziona przez owady. Ugryzienia po nocy najczęściej przypisujemy komarom, jednak nie tylko one są za to odpowiedzialne. W naszych materacach, łóżkach, sypialniach i domach może znajdować się wiele innych owadów, powodujących swędzące ugryzienia na nogach, rękach i innych częściach ciała.

Dziwne ugryzienia po nocy: co gryzie?

Na początek trzeba odpowiedzieć na jedno ważne pytanie: dlaczego owady gryzą ludzi? Odpowiedź jest prosta: robią to w poszukiwaniu jedzenia, czyli krwi. Owady żywiące się krwią i powodujące ugryzienie w nocy to komary, pchły, pluskwy, świerzbowce oraz meszki.

  • Komary. Są to owady, które najczęściej powodują ugryzienia w nocy w łóżku. Samice komarów kłują ludzi i zwierzęta w poszukiwaniu krwi, która jest im potrzebna do życia i rozmnażania.
  • Pchły. Są to małe skaczące owady, które mogą żyć na zwierzętach domowych, ale mogą gryźć także ludzi. Za swędzące ugryzienia po nocy, obecne głównie wokół kostek i na nogach w większości przypadków odpowiadają właśnie pchły. Pamiętaj, że ugryzienie pchły może swędzieć nawet przez 5 do 7 dni.
  • Pluskwy. Widząc liczne ugryzienia na ciele po nocy, bardzo często można je przypisać pluskwom. Szczególnie jeśli towarzyszą im ślady krwi na pościeli. Pluskwy są owadami, które gryzą ludzi w nocy, kiedy są one najbardziej aktywne. Gryzienie pluskiew może powodować swędzące, czerwone plamy.
  • Świerzbowiec. Ten mikroskopijny owad (nie większy niż 0,5 mm), który żyje pod ludzką skórą, może powodować silny świąd, szczególnie w nocy. Jest on bardzo groźny dla całego organizmu, ponieważ ze składanych pod skórą jaj wylęgają się larwy, mogą szybko opanować całe ciało człowieka.
  • Meszki. Niektóre gatunki much, takie jak muchy tse-tse oraz klasyczne meszki, mogą gryźć ludzkie ciało, szukając jedzenia.

Swędzące ugryzienia po nocy: co robić?

Kiedy wiemy już jakie owady powodują swędzące ugryzienia po nocy i że robią to w wyniku żywienia się ludzką krwią, warto wspomnieć o jeszcze jednym powodzie, dla którego jesteśmy gryzieni. Jest nim zapach. Każdy człowiek ma nieco inny zapach, na który składają się naturalne feromony, zapach potu, a także zapach wydychanego dwutlenku węgla. Owady są bardzo wrażliwe na zapachy i woń ciała jest jedną z tych rzeczy, które odpowiadają za siłę, z jaką są przyciągane do człowieka.

Co zrobić, aby zapobiegać ugryzieniom w nocy?

  • Stosowanie moskitier. Założenie siatek w oknach może odciąć owadom drogę, którą dostają się do środka mieszkania lub sypialni.
  • Używanie dyfuzorów i pułapek. Na owady latające, szczególnie komary, bardzo skuteczne są elektryczne dyfuzory oraz różnego rodzaju pułapki chemiczne, lepy, itp.
  • Repelenty na ciało. Pomocne w ograniczeniu ugryzień przez owady są repelenty na ciało, np. w sprayu lub płynie. Mają one mocne działanie odstraszające na owady.
  • Nie włączaj światła po zmroku. Owady kierują się w stronę światła, chętnie wlatując do środka domów, a nawet samochodów.
  • Profesjonalne zwalczanie szkodników. Ugryzienie w nocy powodowane przez pchły lub pluskwy wymaga tego, aby w mieszkaniu została przeprowadzona dezynsekcja. Tylko przy pomocy profesjonalnych środków owadobójczych możliwe jest wyeliminowanie tych dokuczliwych owadów, łącznie z ich jajami i larwami.

Swędzące ugryzienia w nocy: jak leczyć?

Podstawowa zasada kierowana do osób pogryzionych przez owady to nie rozdrapywać ran. Uporczywe drapanie ugryzionych miejsc grozi ich zakażeniem bakteriami i wirusami. Taka infekcja może szybko rozprzestrzenić się na cały organizm. Co zatem robić, jeśli małe ugryzienia po nocy nie dają nam spokoju?

  • Umycie ugryzionych miejsc. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić po ugryzieniu, jest umycie miejsca gryzienia ciepłą wodą z mydłem. Pomoże to usunąć wszelkie bakterie, które mogłyby dostać się do rany i spowodować infekcję w razie jej rozdrapania.
  • Zimne okłady. Obłożenie ugryzionego miejsca lodem pomaga zmniejszyć obrzęk i złagodzić świąd.
  • Stosowanie kremów i maści. Dostępne bez recepty maści na ugryzienia mogą pomóc zmniejszyć swędzenie i zaczerwienienie.
  • Dezynfekcja. Świeżo pogryzione miejsca, które nie zdążyły się jeszcze zasklepić, należy często dezynfekować, np. przy użyciu takich środków jak Octenisept itp.
  • Nie drap. Tak jak już napisaliśmy, drapanie ugryzienia po nocy może prowadzić do otwarcia rany i zwiększa ryzyko infekcji. Ponadto drapanie przynosi tylko chwilową ulgę, w dłuższej perspektywie tylko zaostrza swędzenie.
  • Naturalne środki. Niektóre naturalne produkty mogą złagodzić swędzenie po ugryzieniu i przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku. Jest to m.in. aloes, miód, ocet jabłkowy. Należy nimi nasączyć wacik i przecierać pogryzione miejsca.

Pamiętaj, że jeśli czerwone ugryzienia po nocy nie ustępują, są bardzo nasilone, lub jeśli pojawi się jak gorączka, dreszcze, ból stawów, duszności lub zaczerwienienie i obrzęk, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Objawy te mogą oznaczać poważniejszą reakcję na ugryzienie lub infekcję.