jak pozbyć się szczurów

Obecność szczurów, jednych z najniebezpieczniejszych dla zdrowia ludzi gryzoni, jest stosunkowo łatwa do zidentyfikowania. Kawałki porzuconej sierści, odchody szczura, resztki nadgryzionego jedzenia, ślady zębów i pazurów — to najczęstsze dowody na to, że szczury są w Twoim ogrodzie, domu lub garażu.

Czym odstraszyć szczury?

Dlaczego szczury w ogóle wybierają sąsiedztwo ludzi? Szczury są gatunkiem zwierząt, które potrafią przetrwać w różnych warunkach i mogą infiltrować niemal każde środowisko, jeżeli tylko mają w nim dostęp do pożywienia, wody i schronienia. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, istnieje ryzyko, że szczury mogą pojawić się w twoim domu lub ogrodzie. Niemniej jednak pewne czynniki mogą zwiększać to ryzyko.

Dowiedz się, jakie możesz mieć pasożyty w domu?

5 rzeczy, które przyciągają szczury

 • Nieporządek.  Szczury chętnie przebywają w miejscach, w których panuje bałagan i brud. Są one potencjalnym źródłem pożywienia dla tych szkodników. Jeśli Twój dom lub ogród jest pełen śmieci, odpadów żywnościowych, niezabezpieczonego jedzenia itp. może to przyciągnąć do niego szczury.
 • Źródła pożywienia. Szczury są wszystkożerne i zjadają prawie wszystko, co znajdują na swojej drodze. Pozostawianie otwartych pojemników z jedzeniem, karmą lub paszą dla zwierząt, także jest tym, co wabi szczury i inne gryzonie.
 • Brak drapieżników. Tam, gdzie szczury nie mają naturalnych wrogów, bardzo szybko może dojść do ich niekontrolowanego rozmnażania. A kim są naturalni wrogowie szczurów? Są to takie drapieżniki jak koty, sowy, psy, a w krajach egzotycznych także węże.
 • Schronienie. Szczury potrzebują schronienia przed drapieżnikami i złymi warunkami pogodowymi. Miejsca takie jak piwnice, strychy, garaże, szopy, stosy drewna, sterty kompostu i inne ukryte, ciche miejsca są idealne dla szczurów. Im jest ich więcej w Twoim domu i ogrodzie, tym większe ryzyko, że pojawią się w nich szczury.
 • Lokalizacja. Mieszkańcy miast często są bardziej narażeni na problem występowania szczurów niż osoby mieszkające na wsi. Szczury mają w miastach więcej schronień i źródeł pożywienia, mnie jest również naturalnych wrogów.

Podsumowując, to co odstrasza szczury to:

 • niesprzyjające im, czyste i uporządkowane otoczenie,
 • zwierzęta domowe i dziko żyjące,
 • szczelnie zamykane kosze na śmieci i wiaty śmietnikowe,
 • brak łatwo znajdowanych schronień,
 • urządzenia emitujące ultradźwięki,
 • pewne zapachy, np. olejki eteryczne lawendowe, mięta, pieprz, eukaliptus.

Przeczytaj artykuł i poznaj najlepszy sposób na nornice.

Jak pozbyć się szczurów domowym sposobem?

Przede wszystkim, aby skutecznie pozbyć się szczurów, trzeba zrozumieć, że zwierzęta te są przyciągane do miejsc, gdzie znajdują jedzenie, wodę i schronienie. Dlatego podstawą jest utrzymanie czystości i odpowiednie zabezpieczenie domu.

Oto kilka pomysłów, jak pozbyć się szczurów domowym sposobem.

 • Zapewnienie czystości. Nie zostawiaj jedzenia na otwartym terenie, regularnie sprzątaj kuchnię i jadalnię, usuwaj śmieci i zabezpieczaj pojemniki na nie, aby gryzonie nie dostawały się do środka.
 • Likwiduj schronienia i gniazda. Szczury mogą ukrywać się w różnych miejscach, takich jak stosy drewna, gruz, stare urządzenia, np. pozostawione na zewnątrz piekarniki. Regularne sprzątanie podwórka i piwnicy oraz usuwanie potencjalnych schronień może pomóc w odstraszaniu szczurów.
 • Zabezpieczenie domu. Jak pozbyć się szczurów z gospodarstwa lub domu? Należy odciąć im wszystkie drogi ucieczki oraz te, którymi dostają się do środka budynku. Szczury są w stanie przenikać przez bardzo małe otwory, które należy zabezpieczyć przez zamurowanie lub wstawienie mocnych metalowych siatek. Następnie w budynku należy wyłożyć trutki na szczury lub żywołapki.
 • Pułapki na szczury. Pułapki są jednym z najstarszych i najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się szczurów. Mogą to być tradycyjne pułapki mechaniczne lub żywołapki, które łapią szczura bez zabijania go. Pułapki powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone.
 • Kot. Zastanawiasz się czym odstraszyć szczury? Spraw sobie jednego lub kilka kotów. Ssaki te są naturalnymi deratyzatorami. Szczury unikają miejsc, w których czują obecność kota.

Polecamy artykuł, z którego dowiesz się jak pozbyć się kuny ze strychu.

Jak pozbyć się szczura z ogrodu?

Jeżeli w ogrodzie pojawił się szczur, trzeba się upewnić czy założył w nim gniazdo, czy tylko ogród znajduje się na jego szlaku migracyjnym. Co powinieneś zrobić?

 1. Dokładnie przejrzyj ogród w poszukiwaniu kryjówek i gniazd szczura. Jeśli je znajdziesz i będą puste, należy je ostrożnie zniszczyć.
 1. Usuń wszystkie rzeczy, w których szczury i inne gryzonie mogą założyć kryjówkę.
 1. Zainstaluj w ogrodzie urządzenia emitujące ultradźwięki.
 1. Wyłóż w kilku miejscach pułapki na szczury.
 1. Uszczelnij ogrodzenie, jeśli są w nim dziury.

Dowiedz się,  jak wyglądają ślady szczura w ogrodzie i domu.

Szczury w ogrodzie? Posadź w nim te rośliny

Jak najlepiej wytępić szczury z ogrodu naturalnym sposobem? Posadź intensywnie pachnące rośliny, których szczury bardzo nie lubią. Jest to dzika mięta, dziewanna, dziki rumianek, oleander, nostrzyk, wrotycz, wilczomlecz i korona cesarska. Szczury nie lubią także zapachu liści pomidorów, a także woni olejów, smarów, a także mocno pachnących kosmetyków, w tym mydeł i kostek do WC. Sposoby te są skuteczne, aby odstraszyć szczury do samochodu.

Jak pozbyć się szczura z domu?

Widok szczura biegającego po domu może budzić uzasadnione obawy. Oczywistym jest fakt, że w takim przypadku każdy jak najszybciej chce się go pozbyć. Jak tego dokonać? Przede wszystkim należy unikać łapania szczura rękami. W sytuacji zagrożenia może on atakować przeciwnika większego od siebie, w tym ludzi i zwierzęta. Zamiast tego należy wyłożyć w wielu miejscach w domu żywołapki z przynętą w postaci jedzenia.

Jeżeli żadne z wyżej wymienionych sposobów nie przyniosły rezultatów, pozostaje skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli firm deratyzacyjnych. Deratyzacja to bezpieczna i skuteczna metoda zwalczania szkodników w domach i ogrodach wykorzystuje najskuteczniejsze na rynku środki i metody.

Jak wytępić szczury z innych miejsc?

 • Szczury w rurach, jak się pozbyć? Szczury często mogą zadomowić się w starych, nieczynnych rurach kanalizacyjnych. Można się ich stamtąd pozbyć poprzez zadymianie rur specjalnymi świecami, a następnie zabezpieczenie wlotów siatką lub zabetonowanie ich. Można również wyłożyć w rurach trutki. Wiele osób stawia na zalewanie rur wodą, ale trzeba pamiętać, że szczury dobrze pływają i jeśli nie zabezpieczymy wylotu rury, szczury mogą trafić do naszej łazienki.
 • Jak usunąć zapach szczura? Charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach szczura oraz szczurzych odchodów można usunąć, posypując miejsca ich występowania wapnem. Można także użyć metody ozonowania, np. jeśli szczur przebywał w domu lub samochodzie.
 • Jak pozbyć się szczurów z kompostownika? Kompostownik w ogrodzie to dla szczura wymarzone schronienie. Jest w nim bezpiecznie, wilgotno, ciemno i nie brakuje pożywienia. Jeżeli potwierdzisz obecność szczura w kompostowniku, należy na kilka dni wyłożyć w nim trutkę. Powinno to definitywnie załatwić problem gryzoni.
 • Jak odstraszyć szczury od samochodu? Szczury chętnie zadomawiają się pod maskami samochodów, gdyż panuje tam miłe dla nich ciepło. Aby skutecznie je odstraszyć, należy zamocować w komorze silnika kilka kostek WC oraz zainstalować specjalne odstraszacze emitujące niskie dźwięki.

W dalszym ciągu masz problem z wytępieniem szczurów z domu, piwnicy, ogrodu lub gospodarstwa? Jeżeli tak, nie ryzykuj i nie trać czasu na dalsze próby. Skontaktuj się z nami, a kompleksowo rozwiążemy ten problem za Ciebie!