drewnojady

Najgroźniejsze szkodniki drewna należą do najliczniejszego rzędu owadów – chrząszczy i trzech rodzin: kózkowate (Cerambycidae), czerwotoki, czyli kołatkowate (Anobiidae) i miazgowce (Lyctidae). Larwy drewnojadów są dobrze przystosowane do życia w drewnie. Ciało ich jest miękkie i giętkie, przez co są zdolne do kurczenia i wydłużania się, a tym samym do naciskania na ścianki kanału, który wygryzły w drewnie. Ich pojawienie się nierzadko wywołuje w domownikach frustrację i ogrom pytań, np. drewnojady — czym karmić? Czy drewnojady gryzą? Jak się ich pozbyć i jak je rozpoznać na tle wielu innych insektów? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te wątpliwości!

Jak wygląda drewnojad?

Drewnojady (Zophobas morio) − tj. chrząszcze z rodziny czarnuchowatych, osiągające maksymalnie 3 cm długości. Ich kolor waha się od prawie przezroczystego, po jasnobrązowy lub czarny, w zależności od stadium rozwojowego. Co ciekawe — drewnojad larwa jest znacznie większa i tłustsza, niż osobniki dorosłe. Dodatkowo wyróżnia się 3 parami krótkich odnóży oraz segmentowanym ciałem w odcieniu pomarańczowym. Dopiero dorosłe osobniki stają się bardziej przysadziste i nabierają brązowego odcienia. Dodatkowo z czasem wytwarzają  twardy, chitynowy pancerzyk. 

Najbardziej znanym szkodnikiem drewna jest kornik drukarz oraz spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) − duży chrząszcz, osiągający długość od 15 do 25 mm. Jego ciało jest spłaszczone i przyjmuje barwę smolisto-czarną.

Drewnojad — występowanie

Robaki drewnojady — jak sama nazwa wskazuje — żerują w różnych gatunkach drewna. Jest to jedna z najpopularniejszych grup insektów, występujących licznie w strefie umiarkowanej, na niemalże całej półkuli północnej. W związku z tym występują również w Polsce — najczęściej w ciepłych rejonach nizinnych.

Wspomniany już spuszczel pospolity pochodzi prawdopodobnie z Gór Atlasu (Afryka Północna), a obecnie występuje już wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii. Może zasiedlać lasy, gdzie atakuje gałęzie martwych drzew, ale w Europie Środkowej, w krajach śródziemnomorskich i w Afryce Północnej nie występuje w naturalnym środowisku, co jest wynikiem zmian klimatycznych, intensywnych wyrębów lasu i wypasów owiec.

Co jedzą drewnojady?

Co je drewnojad? Jego głównym przysmakiem jest martwa materia, chociaż entomolodzy podkreślają, że owad z tej grupy nie pogardzi również owocami, warzywami, a nawet… psią karmą. Nie da się jednak ukryć, że podstawą codziennego menu jest różnorodne drewno.

Co ciekawe — larwa od razu wgryza się w drewno, rozpoczynając żerowanie. Kanały wygryzione przez najmłodsze osobniki są widoczne na zewnątrz jako jasne smugi o szerokości około 1 mm. Młode larwy spuszczela wykorzystują w ten sposób substancje odżywcze, skupione podczas procesu suszenia. W odróżnieniu od innych owadów — potrafią trawić celulozę. 

Czy drewnojady gryzą?

Drewnojady żywią się drewnem (i sokami) poprzez ich nagryzanie i naruszanie różnorodnych konstrukcji. Na szczęście całą swoją energię koncentrują na spożywaniu tych twardych elementów, dzięki czemu nie atakują człowieka. 

Jak zwalczyć drewnojady?

Uszkodzenia drewnojadów mogą być na tyle rozległe, że z czasem wymagają kosztownych remontów. Dlatego też tak ważne jest zastosowanie skutecznych metod, które pozwolą usunąć insekty w domu (np. na przesuszonych elementach wyposażenia). 

Drewnojady jak zwalczyć?

  • Usuwanie infestowanego drewna i dokładne sprawdzenie elementów, które mogły stać się miejscem bytowania insektów. Docelowo należy je zniszczyć i odseparować od innych, drewnianych konstrukcji.
  • Zastosowanie insektycydów — tj. środków chemicznych, które aplikuje się bezpośrednio na powierzchnię drewna.
  • Wprowadzenie profesjonalnych metod deratyzacyjnych — np. metody termicznej. 
  • Fumigacja — stosowana jest w skrajnych przypadkach, gdy drewnojady masowo zaatakowały dane wnętrze.  
  • Prewencja — tj. ochrona drewna przy pomocy specjalnych preparatów do impregnacji. 

Wszystkie zabiegi mogą być przeprowadzane przez doświadczoną firmę Insektpol. Po informacje i wycenę działań (tj. dezynsekcja)  — zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.