rybiki

Rybiki, znane również jako rybiki cukrowe, to małe owady domowe, najczęściej występujące w łazienkach, kuchniach oraz innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Choć niektórzy mogą uważać je za uciążliwe szkodniki, rybiki mają również interesujące cechy i pełnią ważną funkcję w ekosystemie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej rybikom, ich charakterystyce, trybowi życia oraz temu, jak wpływają na nasze otoczenie oraz czym zwalczać rybiki w domu.

Poznaj tego ciekawego owada: trojszyk ulec — czym jest i jak się go pozbyć?

Rybiki — co to jest?

Rybiki to małe owady należące do rodziny rybikowatych (Lepismatidae). Istnieje wiele gatunków rybików, ale najbardziej powszechnie spotykanymi są rybiki cukrowe (Lepisma saccharina) i rybiki srebrzyste (Thermobia domestica). Oba te gatunki mają podobne cechy i tryb życia. Rybiki mają długość od 6 do 12 mm i charakteryzują się długimi, smukłymi ciałami pokrytymi łuskami, które nadają im srebrzysty lub szary kolor. Posiadają trzy pary odnóży i długie czułki na głowie. Ich ciało jest w pełni przystosowane do szybkiego poruszania się, skakania i wspinania.

Dlaczego w domu są rybiki?

Rybiki są owadami, które preferują wilgotne i ciepłe środowiska. Są aktywne głównie w nocy i preferują miejsca takie jak kuchnie, łazienki, spiżarnie i piwnice. Mogą w nich znaleźć odpowiednie warunki do życia i pożywienie. Rybiki często żywią się resztkami jedzenia, a także klejem, papierem, włóknami i innymi substancjami organicznymi. Choć rybiki mogą być uważane za uciążliwe wewnątrz domów, to jednak nie są groźne dla zdrowia ludzi. Nie przenoszą chorób, nie gryzą ani nie niszczą budynków. Niemniej jednak ich obecność może być nieestetyczna i prowadzić do zanieczyszczenia żywności oraz u niektórych osób powodować reakcje alergiczne.

Rybiki pojawiły się w kuchni? Sprawdź, czy potrzebna jest dezynfekcja.

Skąd się biorą rybiki w domu?

Najczęściej rybiki przedostają się do domów z zewnątrz. Wykorzystują do tego wszelkiego rodzaju drogi, takie jak otwarte okna, drzwi, kanały wentylacyjne, nieszczelności w ścianach oraz dziurawe moskitiery. Zdarza się również że rybiki w domu pojawiają się przyniesione z bagażem, ręcznikiem lub klapkami z basenu. Rybiki preferują ciepłe i wilgotne środowiska, dlatego świetnie się czują w naszych domach i znajdują w nich sprzyjające warunki do rozmnażania. W takich przypadkach dobrze wiedzieć, jak zwalczać rybiki w domu.

Rybiki odżywiają się substancjami organicznymi, łatwo znajdowanymi na podłogach i w różnych zakamarkach. Jeśli w domu są dostępne takie źródła pożywienia, mogą przyciągać rybiki i zachęcać je do pozostania w tym miejscu. Regularne i bardzo dokładne sprzątanie może pomóc w skutecznym pozbyciu się tych owadów, o ile ich populacja nadmiernie się nie powiększyła.

Oprócz rybików, w Twoim domu mogą pojawić się mole spożywcze. Dowiedz się, kiedy może to nastąpić.

Jak zwalczyć rybiki w domu?

Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się rybików w domu, należy bardzo dbać o czystość. Dotyczy to szczególnie miejsc, gdzie gromadzimy żywność i jest wilgoć. Szczelne zamykanie pojemników z jedzeniem, porządek w szafkach, regularne sprzątanie resztek jedzenia i ogólna higiena w łazience oraz kuchni. Te rzeczy pomogą ograniczyć problem związany z występowaniem rybików. Jak wytępić rybiki w domu popularnymi środkami i bez większych nakładów rzeczowych i finansowych?

Co na rybiki w domu — 3 sprawdzone sposoby

Profesjonalna dezynsekcja to nie jedyna metoda, pozwalająca wyeliminować rybiki cukrowe lub srebrzyste z domu albo mieszkania. Jeśli ich ilość jest stosunkowo niewielka, przed zamówieniem firmy DDD warto sprawdzić łatwiejsze do realizacji domowe sposoby na rybiki.

  • Ogranicz ilość pożywienia. Rybiki nie mając co jeść w Twoim domu, same znajdą dla siebie inne, lepsze miejsce. Najczęściej wyniosą się wtedy na zewnątrz lub po prostu wyginą. Najlepszy domowy sposób na rybiki to częste sprzątanie mieszkania i robienie prania.
  • Znajdź i usuń gniazdo rybików. Rybiki zakładają swoje gniazda w wilgotnych i trudno dostępnych miejscach. Zwykle są to uszkodzone fugi, miejsca pod wanną itp. Znajdując i usuwając gniazdo z jajami, możesz ograniczyć dalsze rozmnażanie się rybików, zwiększając szansę na wygraną walkę z nimi.
  • Środki odstraszające. Rybiki mają słabość to cukru i skrobi, dlatego łatwo jest skonstruować domowe pułapki na rybiki, wykorzystując do tego np. karton posmarowany miodem. Rybiki przykleją się do niego, pozwalając na szybkie usunięcie ich. Pozostałe substancje, których rybiki nie lubią to sok z cytryny oraz lawenda. Możesz nasączyć tymi zapachami waciki i pozostawić je w miejscach, w których rybiki się pojawiają.

Inne owady, z którymi należy walczyć to obrzeżki gołębie. Dowiedz się o nich więcej.

Czy rybiki są szkodliwe?

Dobra wiadomość jest taka, że poza swoim odrażającym wyglądem, rybiki nie stwarzają większego zagrożenia dla ludzi. Oczywiście na ich widok można odczuwać obrzydzenie, ale same w sobie nie zagrażają nam. Pomimo tego, lepiej nie tolerować ich obecności w domu, gdyż rybiki szybko się rozmnażają i możemy doprowadzić do ich inwazji w łazience lub kuchni. Jeśli powyższe wskazówki czym zwalczyć rybiki w domu nie przyniosły efektu, pozostaje sięgnąć po najskuteczniejsze metody, czyli użycie środków chemicznych do dezynsekcji. Na początku można przetestować gotowe pułapki na rybiki, trucizny w żelu oraz spraye na rybiki. Jeśli nie przyniosły one rezultatu, może pomóc tylko dezynsekcja, np. w postaci oprysku lub zamgławiania. Preparat do dezynsekcji docierając do wszystkich zakamarków mieszkania, skutecznie unicestwi rybiki wraz z jajami i larwami.