szubaki

Jednym z najkrócej występujących w Polsce owadów są szubaki. Co to za insekty? Szubaki należą do rodziny chrząszczy i pojawiły się w naszym kraju około 2000 roku. Społeczna wiedza o nich w dalszym ciągu jest niewielka, a sama nazwa szubak może budzić zdziwienie i konsternację u wielu osób. W tym artykule dowiesz się, czym są szubaki, czy są groźne oraz jak pozbyć się szubaków z domu.

Jak wyglądają szubaki?

Owady z rodzaju Attagenus, powszechnie nazywane szubakami, należą do rodziny skórnikowatych. Są to małe chrząszcze brązowego koloru, które w wielu rejonach świata są uważane za szkodniki domowe. Głównie ze względu na ich dietę opartą na materiałach białkowych, takich jak wełna, futra, pióra czy martwe owady. Oto kilka cech charakterystycznych dla szubaków. 

  • Szubaki są małymi owadami, mierzą zwykle od 3 do 5 mm długości.
  • Dorosłe szubaki są koloru ciemnobrązowego lub czarnego.
  • Samice szubaków są większe od samców.
  • Mają wydłużone, lekko spłaszczone ciało.
  • Pokrywy skrzydłowe szubaków są gładkie i nie mają charakterystycznych wzorów i żeberek.
  • Larwy szubaków są pokryte włosami i mają kolor od jasnożółtego do ciemnobrązowego.
  • Szubaki unikają światła. Często można je znaleźć w ciemnych, mało uczęszczanych miejscach, takich jak szafy czy komody z ubraniami.
  • Szubaki są świetnymi lotnikami i właśnie drogą powietrzną dostają się do naszych domów.

Warto zwrócić swoją uwagę na to, że dorosłe szubaki są znacznie mniejsze od swoich larw, które mogą osiągać do 8 mm długości.

Czy już wiesz, jak się pozbyć przędziorków z domu?

Szubak: skąd się bierze?

Szubaki przywędrowały do Polski z Afryki i właśnie tam są bardzo popularnymi szkodnikami domowymi. Szubaki w Afryce najczęściej zamieszkują w ptasich gniazdach, gdzie mają swobodny dostęp do pożywienia. Owady te preferują ciepły klimat. Między innymi z tego powodu tak bardzo próbują się dostać do naszych domów, w których znajdują bezpieczne schronienie. Szubaki są wrażliwe na niskie temperatury i tak naprawdę nie są w stanie przetrwać zimy w naszym klimacie. Jedyną szansą ratunku jest dla nich ciepłe schronienie w domach i magazynach.

Jak szubaki dostają się do naszych domów?

Tak jak wcześniej napisaliśmy, szubaki potrafią latać i dostają się do domów przez otwarte drzwi i okna, szczególnie po zmroku, kiedy przyciąga je włączone światło. Wystarczą niewielkie otwory, aby szubak dał radę nimi wejść do środka. Kiedy już znajdzie się wewnątrz domu lub mieszkania, rozpoczyna poszukiwanie schronienia. Najczęściej wybiera ciemne i ciepłe zakamarki, obfitujące w lubiane przez siebie pożywienie. 

Co jedzą szubaki?

Szubaki żywią się materią organiczną obfitującą w białko. Odpowiedzialnymi za największe szkody są nie dorosłe osobniki, ale larwy szubaka. To one powodują duże straty w odzieży wełnianej, skórzanej i wykonanej z innych naturalnych włókien. Narażone na zniszczenia przez szubaki i larwy są także wełniane naturalne dywany, makaty i inne tekstylne dekoracje domów. Larwy szubaków mogą również zanieczyszczać żywność (szczególnie tę, do której mają łatwy dostęp), a także zboża i pasze dla zwierząt. 

Kiedy dojdzie do infestacji żywności larwami szubaków, niestety trzeba ją zutylizować. Pewnym sposobem na uratowanie zanieczyszczonego zboża jest działanie na niego wysoką temperaturą, powyżej 60 stopni lub wymrażanie przez długi czas. Działanie skrajnych temperatur zabija larwy owadów. Martwe owady i materia organiczna to kolejne produkty, którymi żywią się szubaki. Nieporządek w mieszkaniu, w tym liczne pajęczyny, martwe owady na podłodze i w zakamarkach to kolejna rzecz, która może przyciągać szubaki do domu.

Polecamy artykuł: małe brązowe robaki w domu — jak je rozpoznać i zwalczać

Czy szubak gryzie?

Szubaki nie gryzą ludzi. Są one głównie szkodnikami materiałów organicznych takich jak wełna, futra i produkty spożywcze. Larwy szubaków są odpowiedzialne za większość szkód wyrządzanych materiałom, ponieważ żerują na nich przed przepoczwarzeniem się w dorosłe chrząszcze. I choć szubaki nie gryzą ludzi, ich obecność w domu może świadczyć o potencjalnym problemie z przechowywaniem pewnych przedmiotów, zwłaszcza wełnianych ubrań czy dywanów. Ponadto dla niektórych osób obecność tych owadów może być nieprzyjemna i nieestetyczna, jednak bezpośredniego zagrożenia dla ludzi one nie stanowią. Pamiętać trzeba o tym, że tam, gdzie pojawia się jeden szubak, zwykle jest ich więcej. Jeśli zauważysz szubaka w swoim domu, warto przeszukać wszystkie pomieszczenia, aby upewnić się, że nie ma tam więcej owadów ani ich jaj.

Szubak domowy: larwa i jej wygląd

Larwy szubaka mają charakterystyczny wygląd, który odróżnia je od wielu innych larw owadów: W zależności od stadium rozwoju, larwy mogą mieć od kilku milimetrów do około 1 cm długości. Larwy są zazwyczaj kremowe lub jasnobrązowe, chociaż z wiekiem mogą ciemnieć. Pokryte są długimi, brązowymi lub żółtymi włoskami. Dzięki temu mają puszysty wygląd. Larwy tych owadów mają wrzecionowate ciało, które jest nieco grubsze na jednym końcu i zwęża się ku drugiemu. Dobrze zarysowane są na nim pojedyncze segmenty. Głowa larw szubaka jest mała, twarda i ciemniejsza w porównaniu z resztą ciała. 

Dezynfekcja. Sprawdź, co wiesz na jej temat.

Szubak: jak się pozbyć?

Aby uniknąć problemów z szubakami w domu, warto przechowywać swoje  wełniane i skórzane ubrania w szczelnych pojemnikach lub workach. Zaleca się również regularne odkurzanie i pranie dywanów, w których szubaki mogą składać swojej jaja. Kiedy zauważymy pojedyncze owady, trzeba się liczyć z tym, że jest ich więcej, ale są w ukryciu. Walka z nimi przy pomocy domowych metod  jest niestety mało skuteczna. Szubaki szybko się rozmnażają i wyeliminowanie dorosłych osobników, nie rozwiązuje problemu. Ze złożonych wcześniej jaj, niedługo wyrosną larwy, a następnie dojrzałe owady. 

Jak zwalczyć szubaki na 100%?

Profesjonalna dezynsekcja środkami biobójczymi, przeprowadzana metodą oprysku lub zamgławiania ULV, mogą przynieść oczekiwane efekty w walce z szubakami. Kiedy zdecydujemy się przeprowadzić taką czynność, należy w odpowiedni sposób przygotować swoje mieszkanie, tak by uzyskać dostęp do najdalszych i najbardziej skrywanych zakamarków pomieszczeń i mebli.