ugryzienie pluskwy

Pluskwy to powszechnie występujące insekty, których wielkość wynosi od 4 do 7 mm. Charakterystyczny kształt sprawia, że bardzo trudno jest je pomylić z innymi szkodnikami. Warto zauważyć, że pluskwy potrafią się świetnie maskować, w czym pomaga im spłaszczony kształt ciała. Największą aktywność wykazują nocą, z czym wiąże się ryzyko bycia ugryzionym przez pluskwę w czasie snu. Jeśli podejrzewasz, że mogłeś mieć kontakt z pluskwami i być przez nie pogryzionym, z tego artykułu dowiesz się, jak w takich przypadkach postępować.

Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

Pluskwy należą do rodziny owadów hematofagicznych, czyli żywiących się krwią swoich żywicieli, również ludzi. W jaki sposób pluskwa domowa może nas ugryźć? Jak wyżej wspomnieliśmy, dochodzi do tego zwykle nocą, kiedy śpimy, zatem nie jesteśmy w stanie zauważyć tego momentu. Ugryzienie pluskwy polega na tym, że wbija ona swój aparat gębowy w skórę i wstrzykuje ślinę zawierającą substancje o działaniu znieczulającym i antykoagulacyjnym. Dzięki temu bezpośredni moment ugryzienia jest bezbolesny. Następnie pluskwa zasysa krew przez utworzony aparatem gębowym kanał. Ugryzienia pluskiew można rozpoznać po tym, że pozostaje na skórze czerwona, swędząca krostka. Jej wielkość może być różna, zależnie od tego, jaką reakcję alergiczną wykazał organizm człowieka. 

Sprawdź, czy dezynsekcja to skuteczna metoda na pozbycie się pluskiew z domu.

Ugryzienia pluskwy: objawy

Głównym objawem ugryzienia pluskiew jest zaczerwienienie, obrzęk oraz uczucie świądu. U osób, których organizm zareagował intensywniej na ugryzienie pluskwy, objawy mogą się nasilać, wywołując:

  1. Uciążliwe swędzenie i pieczenie w miejscu ugryzienia,
  2. Wypryski i wysypka na skórze wokół miejsca ugryzienia przez pluskwę,
  3. Duży obrzęk, pojawiający się poza miejscem bezpośredniego ugryzienia,
  4. Występowanie pęcherzy lub strupów,
  5. Problemy z oddychaniem, uczucie duszności, kaszel i świszczący oddech.

Jak widać, objawy ugryzienia pluskwy mogą być bardzo zróżnicowane, przy czym pojedyncze ugryzienie pluskwy dla większości osób nie jest groźne. Innym objawem wskazującym na to, że mogliśmy w czasie snu zostać pogryzieni przez pluskwy, są niewielkie plamki krwi na pościeli. Im jest ich więcej, tym wskazuje to na większą liczbę pluskiew i pogryzień. Po jakim czasie wychodzi ugryzienie pluskwy? Obrzęk i uczucie świądu nie następują bezpośrednio po ugryzieniu, ale zwykle po kilku lub kilkunastu godzinach. Należy wtedy cofnąć się pamięcią w czasie i przypomnieć sobie miejsca, w których mogło dojść do ugryzienia. Zwykle będzie to łóżko, kanapa, fotel, ale także pociąg, autobus i inne miejsca, w których pluskwy mogły się ukryć pod tapicerką, w meblach itp.

Ugryzienia pluskwy: leczenie

Zadajesz sobie pytanie, czy ugryzienie pluskwy swędzi? Tak i właśnie to jest największym zagrożeniem w takich przypadkach. Wiele osób nie jest w stanie powstrzymać chęci drapania ugryzionego miejsca, co może doprowadzić do zakażenia lub infekcji wtórnej. Aby do tego nie doszło, należy zastosować leczenie polegające na łagodzeniu objawów, w tym właśnie uczucia świądu i pieczenia. 

Leczenie ugryzienia przez pluskwę polega głównie na:

  • Umyciu ugryzionego miejsca woda z mydłem i jego dezynfekcji,
  • Stosowaniu zimnych okładów zmniejszających obrzęk,
  • Użyciu kremów na ugryzienia przez owady, np. z hydrokortyzonem,
  • Nie drapaniu ugryzionego miejsca.

Różnego rodzaju środki łagodzące na takie ugryzienia można zakupić w każdej aptece. Dobrym wyborem mogą być łagodzące pianki, przynoszące ulgę szczególnie przy większej liczbie ugryzień. Są łatwe w aplikowaniu i zapewniają uczucie chłodu.

Dowiedz się, kiedy w domu powinna być przeprowadzona dezynfekcja.

Domowe sposoby na ugryzienia pluskwy

Tak jak wyżej napisaliśmy, ugryzienia przez pluskwę można dosyć łatwo leczyć, również domowymi sposobami. Warto je poznać, szczególnie jeśli w zasięgu nie mamy apteki lub drogerii z dedykowanymi preparatami na ugryzienia przez pluskwy. 

Podstawowy domowy sposób leczenia objawów ugryzienia pluskwy to zimne okłady. Można do nich wykorzystać kostki lodu zawinięte w bawełnianą szmatkę. Kompresy powinno się nakładać kilka razy dziennie, nie dłużej niż na 5 minut. Aby złagodzić ewentualny ból i pieczenie, można sięgnąć po napar z liści mięty lub wykonać okłady z aloesu. Jeśli ugryzienia pluskiew są na całym ciele, dobrą metodą będą kąpiele w mleku owsianym. Jeśli go nie posiadamy, alternatywą będą kompresy z płatków owsianych. 

Przepis na okłady z płatków owsianych na ugryzienia pluskwy

  1. Wsyp płatki owsiane do skarpetki lub kieszonki z gazy;
  2. Zanurz pakiecik w ciepłej wodzie;
  3. Delikatnie pocieraj miejsce ugryzienia, ale tak by go nie rozdrapać i nie podrażnić.

Jeśli po 2-3 dniach stosowania domowych metod na ugryzienia pluskiew objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. 

Czy ugryzienie pluskwy jest niebezpieczne?

Jeśli chodzi o ryzyko przenoszenia przez pluskwy chorób z człowieka na człowieka, mamy dobrą wiadomość. Pluskwy tego nie robią. Oznacza to, że nie mogą nas zarazić ewentualnymi chorobami, które mógł mieć inny pogryziony przez nie człowieka. Samo leczenie ugryzienia przez pluskwy polega głównie na łagodzeniu objawów, w tym obrzęku, uczucia swędzenia, pieczenia itp. Największym zagrożeniem związanym z byciem pogryzionym przez pluskwy jest wystąpienie silnej reakcji alergicznej, nazywanej wstrząsem anafilaktycznym. Zauważając pogarszający się stan zdrowia w następstwie takiego ugryzienia, niezwłocznie należy wezwać pomoc medyczną. 

Nie należy także dopuścić do drapania miejsca, w które ugryzła pluskwa. Rozdrapanie rany grozi przeniknięciem do niej bakterii, mogących powodować zakażenie. Jeśli rana nie chce się goić, należy ją regularnie dezynfekować delikatnymi środkami i unikać wystawiania na promienie słoneczne. Warto również zasięgnąć porady lekarskiej, w wyniku której może zostać przepisany odpowiedni lek wspomagający miejscowe leczenie rany.

Masz problem z pluskwami w domu, mieszkaniu lub biurze? Poznaj skuteczne metody na zwalczanie pluskwy domowej.