Zwalczanie kleszczy jak się przed nimi uchronić?
Kończy się okres letni, dlatego coraz więcej osób chce jak najlepiej wykorzystać ostatnie słoneczne dni i spędzić je na świeżym powietrzu razem z rodziną. Jednak niewiele osób w takich chwilach dostrzega zagrożenie, jakie na niego czeka w ogródku, lesie czy polanie. Kleszcze, bo o nich jest poświęcony artykuł powodują rozwój boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu.
Statystyki zachorowania po ugryzieniu kleszcza
Informacje na temat ilości osób, które zachorowały z powodu ugryzienia kleszcza są różne, dlatego postaram się przybliżyć średnią liczbę takich właśnie poszkodowanych. Wiemy na pewno, że ilość osób, które chorują na boreliozę czy kleszczowe zapalenie z roku na rok jest coraz więcej:
2012 roku – 8,7 tyś osób zachorowało po ugryzieniu kleszcza
2014 roku – 13,8 tyś osób zachorowało po ugryzieniu kleszcza
Lekarze alarmują, że gorące lato może spowodować zwiększoną ilość tych niechcianych pasożytów. Co może się wiązać z większym prawdopodobieństwem ugryzienia. Warto wiedzieć, że najwyższym skupiskami występowania tych owadów są województwa podlaskie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie.
Jakie są objawy boreliozy?
Rumieniec to pierwszy i podstawowy objaw występujący po ugryzieniu przez kleszcza. Jednak ten objaw jest bardzo często bagatelizowany mimo swojego przemieszczania się po skórze. Dodatkowo pojawia się gorączka, dreszcze i inne objawy podobne do grypy. W późniejszym okresie dochodzi do tych objawów również ogólne zmęczenie, bóle stawów i nierówne bicie serca. Ważne, aby po zauważeniu rumieńca skierować się od razu do lekarza i wykonać wymagane badania.
Oczywiście przedstawione powyżej objawy nie muszą występować u każdej osoby ukąszonej przez kleszcza. Jest to pewnego rodzaju standardowy zestaw najczęściej spotykany u ludzi i zwierząt. Przebieg choroby może objawiać się całkowicie inaczej (migrena, nule stawów, drętwienie kończyn). Wszystko zależy od organizmu osoby zarażonej niebezpiecznymi bakteriami i wirusami.
Jak ochronić się przed kleszczem?
Podstawowymi metodami ochrony przeciwko ukąszeniom kleszczy jest odpowiedni ubiór – spodnie, koszulka z długim rękawem, buty. Wybierającą się szczególnie do lasu należy zastosować tego typu garderobę, aby mieć pewność, że jesteśmy odpowiednio chronieni. Dodatkowym sposobem walki z kleszczami są na pewno środki chemiczne, które mają na celu odstraszać i zniechęcać insekty do ataku. Po każdym wyjściu do lasu, łąki powinniśmy dokładnie obejrzeć swoje ciało w szczególności takie miejsca jak: szyja, wewnętrzna strona ud i inne niedostępne miejsca.
Jeśli dostrzeżemy kleszcza w swoim ciele najważniejszą sprawą jest jego natychmiast wyjęcie. Jeśli zrobimy to w przeciągu 15 godzin po ukoszeniu zachorowanie na boreliozę jest minimalne. Jeśli jednak nie jesteśmy wstanie zrobić to sami poprośmy o pomoc specjalistę. Złe podejście do problemu i rozerwanie lub ściśnięcie kleszcza może wiązać się ogromnymi problemami w przyszłości. Kleszcz musi zostać usunięty w całości, co pozwoli zapobiec niebezpiecznego zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu lub boreliozę.
Przebieg powyższych chorób jest bardzo ciężki jednak procent śmiertelności w tych przypadkach wynosi zaledwie 1% – 3%.
Tagi: zwalczanie kleszczy, usuwanie owadów, odkomarzanie Warszawa, opryski na insekty, dezynsekcja Gdańsk, ozonowanie Olsztyn, kleszcze w ogrodzie,