Zwalczanie kokcydiozy
Czym jest kokcydioza?
Kokcydioza to inaczej wspólna choroba pasożytnicza zwierząt zarówno domowych jak i gospodarskich. Kokcydioza najczęściej atakuje przede wszystkim drób i bydło ale także gołębie czy króliki. Ponadto zanotowano także przypadki, w których ucierpiały psy.
Co ma szczególny wpływ na pojawienie się kokcydiozy?
-
wiek zwierzęcia- im starsze, tym jest bardziej podatne na wszelkie choroby, w tym także zarażeniem kokcydiozą;
-
brak wystarczającej ilości witamin i minerałów – kiedy zwierzę nie jest odpowiednio odżywione, bakterie czy wirusy są w stanie zaatakować dużo szybciej i łatwiej niż zwierzę, które w swojej diecie posiada pełen komplet witamin i minerałów;
-
złe warunki zasiedlenia zwierząt- im więcej zwierząt na małej powierzchni, tym wyższe prawdopodobieństwo zaatakowania ich przez różne pasożyty. Należy zatem pamiętać, aby zwierzęta miały odpowiednio dużą powierzchnię do życia;
-
nieodpowiednie pasze- zdarza się, iż pasze są skażone mikroorganizmami. W takim przypadku należy jak najszybciej odrzucić taki pokarm oraz skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że zwierzę nie ucierpiało.
Jakie są objawy kokcydiozy?
Pierwsze objawy zaczynają pojawiać się na przełomie 3 do 6 tygodni. W zależności, jak szybko pasożyt zostanie wykryty, można podzielić ową chorobę na trzy formy.
Formapierwsza określana jest jako ostra. Tutaj atakują bakterie E. Brunetti, E. Tanella oraz E. Necatrix. Zwierzęta zaczynają być coraz słabsze, zaprzestają żerowania i co ważne, gromadzą się w grupach, aby nawzajem sobie pomagać. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, iż masa ciała diametralnie maleje. Spowodowane jest to w dużej mierze biegunką, która również pojawia się w tym stadium.
Kolejna forma określana jest mianem przewlekłej. Podobnie jak w pierwszej postaci, ma tu miejsce biegunka oraz spadek wagi. Ponadto, zakażone zwierzęta jedzą znacznie mniej, co przekłada się na odporność (możliwość zaatakowania organizmu przez inne bakterie czy wirusy).
Ostatnia z nich to forma subkliniczna. Objawy tej formy są niemal identyczne jak w postaci przewlekłej. Jednak w tej fazie choroby organizm jest tak bardzo zainfekowany przez drobnoustroje, że niekiedy może dojść nawet do zgonu.
Jak odpowiednio zadbać o profilaktykę, aby kokcydia nie zaatakowały zwierząt?
Przede wszystkim profilaktyka! Tu zaleca się stosowanie środka chemicznego zwalczającego kokcydiozę to jest COXYWET.
Często też stosuje się wypalanie posadzki – wysoka temperatura zabija pasożyty wywołujące kokcydiozę.
Często stosuje się pasze ze specjalnymi kokcydiostatykami, które maja za zadanie uśmiercenie niechcianych pasożytów. Podawana ona najszybciej jak to możliwe, jest w stanie całkowicie wykluczyć tę chorobę.
Często także usłyszeć można o ziołach, które mają bardzo podobne zastosowanie do kokcydiostatyków. Są one całkowicie naturalne, co oznacza, że nie przynoszą żadnych skutków ubocznych.
Kolejną formą profilaktyki jest stosowanie szczepionek. Te jednak najlepiej jest podawać, kiedy jeszcze zwierzę jest bardzo młode ze względu na jak najszybsze wyeliminowane potencjalnych zagrożeń.
Podsumowując, aby ustrzec się przed kokcydiozami, należy odpowiednio wcześnie zacząć profilaktykę przeciwko tym pasożytom. Tylko wtedy można całkowicie się przed nimi uchronić. Trzeba pamiętać także o tym, że nie tylko leki mają odstraszyć potencjalne choroby- najważniejsze jest utrzymanie higieny na właściwym poziomie.
TAGI: Zwalczanie kokcydiozy, Kokzydioza u drobiu, preparat na kokcydioze,