Czym jest rogatek spichrzowy ?
Rogatek spichrzowy to niewielki chrząszcz z rodziny czarnuchowatych.
Morfologia i rozwój rogatka spichrzowego
Rogatek spichrzowy ma od 3,5 do 4,5 milimetrów długości. Jego ubarwienie jest lśniące i rdzawe. Rogatek spichrzowy cechuje się wyjątkowo silnym dymorfizmem płciowym. Na czole samców znajdują się dwa rogi. Szczęki przekształcone są w dwa mocna haki. Samice nie posiadają rogów ani haków.
Za równo czułki samców jak i czułki samic rogatka spichrzowego sięgają do połowy przedtułowia tego zwierzęcia. Składają się one z regularnych segmentów, które zwężają się ku końcowi.
Larwy rogatka spichrzowego są żółte z wyjątkiem brązowej głowy i czarnych końców szczęk. Dorastają one do 10 milimetrów długości. Na bokach każdego z segmentów ciała larw znajduje się 6 szczecinek. Odwłok larw zakończony jest hakowatym, skierowanym ku górze wyrostkiem.
Osobniki dorosłe rogatka spichrzowego żyją 10 miesięcy. W tym czasie samica składa do 400 jaj. Optymalnymi warunkami rozwoju rogatka spichrzowego są temperatura wynosząca 30ºC i wilgotność zawierająca się w przedziale 75-85%. Jeżeli temperatura otoczenia jest niższa od 10 lub wyższa niż 37 stopni Celsjusza rozwój tego zwierzęcia ulega zahamowaniu.
Występowanie rogatka spichrzowego
Rogatek spichrzowy pochodzi z Ameryki Środkowej, ale w chwili obecnej występuje w magazynach zbożowych na całym świecie. Występuje głównie na terenie młynów i magazynów
Żerowanie rogatka spichrzowego
Rogatek spichrzowy żeruje w mące, suszonych płatkach zbożowych, ryżu, kukurydzy, nasionach oleistych, orzeszkach ziemnych, ziarnach kawowych i w produktach pochodzenia zwierzęcego. Larwy rogatka mogą zjadać jaja i larwy innych owadów.