W dywanach i wykładzinach dywanowych mogą występować różne robaki, najczęściej niewidoczne dla nas gołym okiem. Chodząc po dywanie w butach, mając zwierzęta domowe i często przyjmując gości, stanowi on idealne miejsce do życia i rozmnażania się robactwa. Jeśli dodatkowo dywan ma długie włosie, jest rzadko odkurzany, trzepany i prany, jest wysokie prawdopodobieństwo, że robaki złożyły w nim setki jajeczek.
Polecamy artykuł: gryzki (robaczki kurzowe) – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Robaki w dywanie: co to może być?
Malutkie robaczki w dywanie mogą być niewidoczne gołym okiem i będą to roztocza kurzu. Są one jednak tak powszechnie występujące, że znajdziemy je także w innych miejscach domu. To, co należy o nich wiedzieć, to że mogą powodować alergię, a sposób na roztocza jest tylko jeden: częste sprzątanie lub usunięcie dywanu.
Pozostałe groźne robaki w dywanie to te wymienione poniżej.
- Pchły. Pchły również mogą zakradać się do dywanów przyniesione przez zwierzęta domowe. Pchły pasożytują na zwierzętach i odżywiają się ich krwią. Mogą powodować swędzenie i uczulenia u ludzi, boleśnie ich gryząc.
- Mole. Mole ubraniowe to latające owady, które żerują na naturalnych włóknach, takich jak wełna, jedwab i futro. Jeśli dywan jest wykonany z takich włókien, może stanowić atrakcyjne środowisko dla moli ubraniowych, a właściwie ich żarłocznych larw.
- Karaczany i prusaki. W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli w pomieszczeniu panuje brud i wilgoć, owady takie jak karaczany, karaluchy i prusaki mogą zasiedlać dywany, szukając w nich pożywienia i schronienia.
- Pluskwy. To kolejne niewielkie i bardzo groźne robaki w dywanie. Można je przypadkowo przywieźć z hotelu lub pociągu. Ukrywają się w dywanach i obiciach tapicerskich, szukając sposobu, by dostać się na żywiciela i pić jego krew.
Robaki w dywanie: skąd się biorą?
Wbrew pozorom nie tak trudno o to, aby pojawiły się robaki w dywanie. Prawdopodobieństwo ich pojawienia się rośnie wtedy, kiedy mamy wychodzące zwierzęta domowe, chodzimy po domu, nie zmieniając obuwia, często podróżujemy, a nasz dywan ma długie włosy (tzw. dywany shaggy, bardzo modne w swoim czasie). Tego typu problem można również samemu sprowadzić do swojego domu, kupując używane dywany lub z niesprawdzonego źródła. Złe przechowywanie dywanów, np. w wilgotnych magazynach sprawia, że rozwija się w nich pleśń oraz grzyby, będące pożywką dla innych stworzeń.
Czy wiesz, że insekty w domu to nie tylko Twój problem?
Robaki w dywanie: jak się ich pozbyć?
Widząc robaki w dywanie lub ich larwy (przypominające gąsienice, wijące się białe robaki w dywanie), konieczne jest natychmiastowe działanie.
Poznaj 5 najlepszych sposoby na robaki w dywanach.
- Odkurzanie. Codzienne i bardzo dokładne odkurzanie nie pozwoli na to, aby w dywanach zalęgły się robaki i co gorsza, składały w nich jaja. Warto również od czasu do czasu trzepać dywany, szczególnie te z długim włosiem.
- Pranie. Warto wykorzystać moc odkurzaczy parowych lub piorących, aby oczyścić nimi dywan. Gorąca para lub środek piorący mogą unicestwić jaja i larwy złożone w dywanie.
- Higiena ludzi i zwierząt. W domu warto stosować obuwie zamienne, a jeśli mieszkamy z psem lub kotem, regularnie je kąpać oraz stosować obroże na pchły.
- Usunięcie dywanów. Jeśli dywan jest stary, brzydko pachnie i doprowadzenie go do czystości wydaje Ci się karkołomnym zadaniem, lepiej jest go wyrzucić i sprawić sobie nowy lub pozostać z twardymi podłogami.
- Dezynsekcja. Najskuteczniejsza ze wszystkich metod walki z robakami w dywanie i domu jest dezynsekcja. W przypadku dywanów można zastosować oprysk lub fumigację z użyciem silnych środków owadobójczych.
Pamiętaj o tym, że jeśli masz robaki w dywanie, bardzo prawdopodobne jest także to, że znajdziesz je w innych miejscach. Mogą to być obicia mebli tapicerowanych, pościel, materac, szafki kuchenne. Jest to zatem kolejne wskazanie, by rozważyć dezynsekcję na insekty w domu.
Sprawdź, jakie jeszcze możesz mieć robaki w łóżku.