Kuna leśna jest średniej wielkości ssakiem, należącym do rodziny łasicowatych. Podobnie jak inne ssaki z tej rodziny, kuna leśna jest zwierzęciem bardzo elastycznym i zwinnym, co pozwala jej sprawnie poruszać się w trudnym terenie.
Jak wygląda kuna leśna?
- Wymiary. Długość ciała kuny leśnej wynosi ok. 40 do 55 cm, około połowy długości ciała kuny leśnej stanowi jej ogon.
- Waga. Ile waży kuna leśna? Waga kuny leśnej waha się od 0,8 do 2 kg, przy czym samice kuny są mniejsze i lżejsze od samców i ważą zwykle od 0,8 do 1,4 kg.
- Futro. Kuna leśna ma sierść w kolorze ciemnym brązowo-rdzawym, która jest gęsta, puszysta i jedwabista. Futro ma charakterystyczną jaśniejszą plamę na gardle (odcienie koloru kremowego), która rozciąga się na klatkę piersiową. Plama ta rozwidla się na dwie części i może sięgać nawet przednich nóg. Dzięki niej łatwo można odróżnić kunę leśną od domowej.
- Głowa. Mała i okrągła, z wyraźnie wystającym pyszczkiem, dużymi i wyrazistymi oczami z ciemniejszymi otoczkami oraz krótkimi i strzelistymi uszami.
- Łapki. Na kończynach przednich kuny leśnej znajdują się pięć palców zakończonych ostrymi pazurami, które umożliwiają im zwinnie wspinać się po drzewach.
- Ogon. Kuna leśna ma ogon długi i gęsto owłosiony. Jego kolor jest podobny do reszty futra, ale mogą występować na nim ciemniejsze plamy. Ogon kuny leśnej pełni ważną funkcję: służy do równoważenia podczas poruszania się kuny leśnej po gałęziach drzew.
Czy trudno odróżnić samca kuny leśnej od samicy?
W przypadku samców i samic kuny leśnej nie występuje wyraźny dymorfizm płciowy, czyli trudno odróżnić je na podstawie wyglądu zewnętrznego. Pewną wskazówką, która może podpowiedzieć czy mamy do czynienia z osobnikiem żeńskim lub męskim jest wielkość kuny. Samce są większe od samic i mogą osiągać ponad pół metra długości.
Kuna leśna: występowanie
W Polsce kunę leśną można spotkać na terenie całego kraju. Oprócz tego kuna leśna zamieszkuje większą część Europy, Azję Mniejszą, Iran, Kaukaz oraz Syberię. Naturalnym środowiskiem życia kuny leśnej są lasy liściaste, iglaste oraz mieszane. Zwierzęta te najlepiej się czują w starych i gęstych lasach, gdzie zamknięte korony drzew zapewniają duże zacienienie i mrok. Warto podkreślić także fakt, że kuny leśne mogą żyć w innych miejscach niż lasy. Tak jest np. w Szkocji, gdzie ssaki te można spotkać na łąkach i wrzosowiskach. Podobna sytuacja ma miejsce np. na Minorce. Spowodowane to jest tym, że ten leśny ssak nie ma w tym miejscu naturalnych wrogów, przed którymi musiałby uciekać i chronić się w lasach.
Mimo że kuna leśna jest stworzeniem dość powszechnie występującym w Europie, to jednak jej spotkanie na żywo może być trudnym zadaniem. Aktywność kuny leśnej przypada głównie na noc, a ona sama unika kontaktu z ludźmi. Obserwowanie kuny leśnej w warunkach naturalnych jest trudne, ale jak najbardziej możliwe. Szczególnie przy zastosowaniu kamuflażu oraz sprzętu optycznego.
Kuna leśna: czym się żywi?
Wszystkożerna kuna leśna jest szybkim drapieżnikiem, który poluje na mniejsze ssaki, takie jak: myszy, nornice, jaszczurki, żaby, a także owady. Kuny leśne żywią się także jajami, a także owocami leśnymi, śliwkami, jabłkami, warzywami, a jeżeli są dla nich dostępne, to także plonami rolnymi. Kuna leśna z młodymi najbardziej aktywna jest nocą. Wtedy również wyrusza na polowania, mogąc atakować nie tylko mniejsze, ale i większe od siebie zwierzęta. Tak jest np. w przypadku kur hodowlanych, które nie zostały zamknięte na noc w kurniku.
Zwinne kuny mogą dostać się do niego najmniejszymi szczelinami, atakując kury oraz zabierając jaja. Kuna leśna jest doskonale przystosowana do zdobywania pokarmu zarówno na drzewach, jak i na ziemi. Warto podkreślić, że kuna leśna może atakować inne zwierzęta nie tylko w poszukiwaniu jedzenia, ale także dla samego faktu polowania i zabijania. Zatem odpowiedź na pytanie, co je kuna leśna będzie brzmiała: wszystko, nawet inne zwierzęta, w tym ich młode, jaja oraz rośliny.
Ile waży kuna leśna?
Kuny leśne to zwierzęta stosunkowo małe i lekkie. Ich waga zazwyczaj nie przekracza 2 kg w przypadku samców oraz 1,5 kg dla samic. Połączenie niewielkiej wagi, sprężystego ciała i ostrych pazurków sprawia, że kuna leśna z łatwością porusza się w trudnym terenie: po koronach drzew, w różnego rodzaju szczelinach, jaskiniach, dziuplach. W ten sposób może również dostać się na strychy i poddasza, wykorzystując nieszczelności w dachach lub brakujące fragmenty podbitek.
Kuna leśna: czy jest niebezpieczna?
Kuna leśna sama w sobie nie jest uważana za niebezpieczne zwierzę. W większości przypadków kuny leśne są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jednak, jak wiele dzikich zwierząt, kuny leśne mogą bronić się, gdy czują się zagrożone. Jeśli zostaną skonfrontowane lub uwikłane w sytuację stresującą, mogą wykazać agresywne zachowanie, w tym gryzienie. Warto zaznaczyć, że takie przypadki są rzadkie i w większości sytuacji kuna leśna będzie starała się uniknąć konfrontacji. W każdym przypadku należy zachować ostrożność w obecności dzikich zwierząt i nie próbować ich łapać, drażnić ani przytulać.
Czy kuna leśna jest groźna dla innych zwierząt?
Na to pytanie należy już odpowiedzieć twierdząco. Tak, kuna leśna może być groźna dla innych zwierząt, w tym domowych i hodowlanych. Na te drugie może polować, traktując je w kategoriach pożywienia. Dotyczy to szczególnie drobiu hodowlanego, królików, a także ptactwa. A czy kuna leśna atakuje koty? Tak, niestety i to jest możliwe. W przypadku zagrożenia może ona zaatakować koty domowe i dziko żyjące, w tym także ich młode.
Kuna leśna w momencie ataku wykorzystuje swoje silne łapy zakończone twardymi, ostrymi pazurami oraz mocne zęby. Uwięziona w takim potrzasku ofiara, ma nikłe szanse wyjść z niego życiem. Kuna leśna zagryza ofiarę, wbijając zęby w jej szyję lub brzuch. Dlaczego kuna leśna może atakować koty? Głównym powodem jest to, że postrzega je jako swoich naturalnych wrogów. Koty bardzo często wybierają na kryjówki te same miejsca co kuny. Są to różnego rodzaju zakamarki w budynkach, pod drzewami, a nawet w komorach silników samochodów i maszyn rolniczych. Wchodząc na teren kun, automatycznie stają się dla nich zagrożeniem, które muszą zwalczyć.
Czy kuna leśna jest pod ochroną?
W Polsce kuna leśna nie jest pod ochroną. Jest to zwierzę łowne, na które można polować od 1 września do 31 marca. W przypadku obwodów łowieckich, na których terenach występuje cietrzew i głuszec można polować na kuny leśne przez cały rok. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kuna leśna jest uznawana za szkodnika oraz tzw. gatunek najmniejszej troski (wg Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody).
Do tej kategorii zaliczają się zwierzęta, które w skali globalnej nie są zagrożone wyginięciem. Są to pospolite i szeroko występujące gatunki zwierząt, do których kuna leśna jak najbardziej się zalicza. Co w praktyce to oznacza dla właścicieli domów i gospodarstw rolnych? Przede wszystkim to, że polowanie i zwalczanie kun leśnych jest zgodne z prawem. Jest to czynność wręcz zalecana w przypadku hodowli zwierząt, dla których kuny leśne mogą być dużym zagrożeniem.
Przeczytaj i poznaj najlepszy sposób na nornice.
Kuna leśna: jak się pozbyć?
Drapieżniki takie jak kuny leśne stosunkowo rzadko przedostają się do wnętrza domu. Chyba że znajduje się w nim łatwo dostępne dla nich jedzenie. Mogą to np. być worki ze zbożem, skrzynie z owocami lub zwierzęta hodowlane, jak np. gołębie. W takich przypadkach kuna może poszukiwać wszystkich możliwości dostania się do środka budynku, gołębnika lub kurnika. Pomagają jej w tym silne łapki z ostrymi pazurami. Z ich pomocą może pokonać ściany z płyt OSB lub cieńszych desek. Co można zrobić, gdy wokół domu pojawiła się kuna leśna z młodymi?
Zabezpieczenie budynku
Słysząc odgłosy kuny leśnej w domu (drapanie, szelest, stukanie, piski), w pierwszej kolejności należy poszukać miejsc, którymi mogła dostać się do środka. Mogą to być nawet najmniejsze nieszczelności, takie jak kilkucentymetrowe szczeliny pod podbitką dachową, niedomknięte okna czy otwarte kanały wentylacyjne. Wypełniając nieszczelności najlepiej użyć materiału, którego kuna nie jest w stanie zniszczyć: twarde gatunki drewna, siatki stalowe, płyty z grubego tworzywa sztucznego.
Emitory niskich dźwięków i światła
Kuna leśna jest wrażliwa na dźwięki o niskiej częstotliwości. W sprzedaży dostępne są specjalne urządzenia, które cyklicznie emitują takie dźwięki, odstraszające kuny i inne drapieżniki. Urządzenia takie można zainstalować pod maską silnika samochodu, a także w różnych miejscach w ogrodzie. Dostępne są także elektryczne odstraszacze kun, które oprócz dźwięków emitują błyskające światło/ Wyposażone są przy tym w czujkę ruchu z fotokomórką. Kiedy urządzenie wykryje ruch w polu działania, zostaje włączone mocne, błyskające światło i dźwięk. Taka kombinacja skutecznie płoszy nieproszonych gości z domu i ogrodu.
Preparaty zapachowe
Kuna leśna bardzo nie lubi takich zapachów, które utożsamia ze swoimi naturalnymi wrogami. Są nimi większe od niej zwierzęta jak wilki, psy, lisy. Umieszczając w różnych miejscach sierść psa, można w ten sposób odstraszyć kunę leśną od pojawiania się w domu.lub zaglądania pod maskę samochodu. Innym skutecznym sposobem są kostki WC o intensywnym zapachu. Większą ilość zawieszek należy rozwiesić w miejscach, które chcemy zabezpieczyć przed kunami. Alternatywą dla domowych sposobów na kuny leśne są profesjonalne preparaty zapachowe w sprayu lub proszku, które należy rozmieścić w różnych częściach domu.
Czy wiesz co to jest zamgławianie ULV?
Żywołapki na kuny leśne
Są to specjalne pułapki wykonane ze stalowej siatki lub tworzywa sztucznego, wyposażone w wytrzymałe zapadki. Drapieżnik, który wejdzie do pułapki, zwabiony np. umieszczonym w niej jedzeniem, nie będzie mógł się z niej wydostać samodzielnie. Żywołapki można także wykorzystać do pozbycia się z domu innych szkodników, np. myszy, szczurów itp.
Zwierzęta domowe
Aktywne nocą kuny leśne mogą być odstraszane przez psy domowe, szczególnie te większych ras. Wolno biegające po ogrodzie psy, pozostawiają w nim swój zapach i sierść, które są naturalnymi odstraszaczami kun. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to metoda o 100% skuteczności. Jeżeli w ogrodzie rosną wysokie drzewa, kuny leśne mogą dostać się na strych, poruszając się po ich koronach.
Jeśli żadna z powyższych metod nie pomogła Ci się pozbyć kuny leśnej, pozostaje tylko skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Firmy DDD na co dzień zajmują się zwalczaniem różnych szkodników, także gryzoni. Dobrze wiedzą, jak pozbyć się kuny i chętnie pomogą w rozwiązaniu tego problemu.