kolatek

Pochodzenie Kołatka Domowego

Kołatek domowy (Anobium punctatum) pochodzi z Europy, z pomocą człowieka został zawleczony do Ameryki Północnej, Nowej Zelandii, Afryki Południowej i Australii. Można go spotkać na martwym drewnie liściastych oraz iglastych gatunków drzew takich jak jodła, sosna, świerk,buk, brzoza, dąb, grab, klonu, a także robinii i grochodrzewu.

Najczęściej kołatek atakuje drewno użytkowane co najmniej 4 – 7 lat, lecz zaobserwowano opad również na krócej użytkowane drewno. Z racji, iż larwy kołatka domowego giną w zimowych temperaturach, szkodnik upodobał sobie pomieszczenie zamknięte. Przeważnie występują na drewnie o wyższej wilgotności w środowisku o umiarkowanej temperaturze, najczęściej są to piwnice, podłogi.

Rozwój kołatka domowego

Dorosły kołatek domowy po przepoczwarzeniu żyje około miesiąca, kopuluje na przedmiotach stanowiących materiał wylęgowy. Akt prokreacyjny może trwać nawet do kilku godzin, samica składa około 30 – 60 jaj. Larwy w zależności od wilgotności i temperatury legną się pomiędzy 15 – 23 dniach. Larwy drążą tunele wzdłuż słojów rocznych, w wydrążonych kanalikach pozostawiają mączkę drzewną i jajowatego kształtu odchody. Kołatek domowy w stadium larwalnym żeruje od 1 – 3 lat, zdarzają się przypadki w których larwy żerują nawet powyżej tego okresu. Przepoczwarzenie w dorosłego osobnika następuje w okresie marca – kwietnia.

Znaczenie gospodarcze Kołatka

Szkodnik jest dużym zagrożenie dla wyrobów drewnianych w całej Polsce, głównie w górzystych jak i północno-wschodnich jej obszarach. Ponieważ kołatek domowy rozwijać się może również w bardzo starym drewnie stanowi niezwykle duże zagrożenie dla zabytkowych rzeźb, mebli, przedmiotów kultu religijnego. Szkodnik obok spuszczela jest odpowiedzialny za zniszczenia budynków i mebli drewnianych w Polsce. Niekiedy nawet bardziej szkodliwy od spuszczela.

Zwalczanie Kołatka Domowego

Chcąc zabezpieczyć się przed atakiem kołatka domowego, można przedsięwziąć środki profilaktyczne takie jak, osuszanie piwnic i zawilgoconych pomieszczeń, zastosować środki chemiczne o długotrwałym działaniu.

W przypadku ataku kołatka domowego na antyki i wartościowe rękodzieła stosuje się ogrzewanie punktowe, ponieważ larwy szkodnika giną w temperaturze 50-60 stopni. Można też zastosować środki chemiczne, które wstrzykuje się bezpośrednio w kanały pozostawione przez niechcianego lokatora naszych mebli, rzeźb, ram obrazów itp. Skutecznym sposobem jest zagazowanie kanałów siarczanem węgla, wymaga to jednak szczelnego zamknięcia budowli czy też antyku. Należy działać od razu po pojawieniu się pierwszych oznak bytowania chrząszcza, najlepiej zadzwonić po sprawdzonych specjalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem. Bez wątpienia firma INSEKTPOL dysponuje doświadczonymi specjalistami i innowacyjnym sprzętem, dzięki czemu walka z kołatkiem domowym trwa krócej i jest mniej kłopotliwa.