spuszczel

Spuszczel Pospolity

Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) Chrząszcz z rodziny kózkowatych, występuje w strefie umiarkowanej całej półkuli północnej. Zawleczony, dzięki transportom drewna z Europy, do Australii i Nowej Zelandii, a także do niektórych regionów Ameryki południowej.

Znaczenie gospodarcze spuszczela pospolitego

Spuszczel atakuje tylko martwe, suche drewno krajowych jak i zagranicznych gatunków sosen, świerków, jodeł i modrzewi. Wykazano, iż drewno jodły przywabia go słabiej niż drewno sosny i świerka. Badania laboratoryjne wykazały, że rozwój szkodnika jest możliwy w drewnie choiny, cyprysików, jedliny, żywotników, cedrzyńca i nawet w drewnie cisa.

Spuszczel Pospolity jest to najgroźniejszy szkodnik budowli drewnianych w Europie, atakuje drewniane ogrodzenia, nawet pale portowe i pomosty w miejscach nie stykających się z wodą. Rujnuje także meble z litego drewna jaki ze sklejki o ile zawiera warstwy drewna iglastego. Upodobał sobie nasłonecznione konstrukcje drewniane.

Jak rozpoznać spuszczela pospolitego?

  • chrząszcze są barwy brunatno-czarnej, czasem brązowe,
  • samce mają długość około 20mm, samice około 30mm,
  • spuszczel pospolity lub miejsca nasłonecznione i ciepłe,
  • larwa osiąga do 30mm i jest koloru kremowego,
  • często występuje w drewnianych konstrukcjach dachowych,
  • larwy tworzą tunele o szerkości nawet 6mm.

Rozwój owada – spuszczel pospolity

Rójka spuszczela trwa plus minus od połowy czerwca do połowy sierpnia, największe nasilenie lotu przypada na najcieplejsze dni lipca. Chrząszcze roją się najintensywniej w temperaturze 30°C głównie w najgorętszym okresie dnia między godziną 11 a 16. Kopulacja trwa od 2 do 6 min, czynność powtarzana jest parokrotnie. Po zakończeniu kopulacji samica składa jaja w szpary w drewnie. Pożądanym miejscem do składania jaj są obszary nasłonecznione, hylotrupes jest zdecydowanie fotofilnym stworzeniem. Partie jaj są składane w drewnie na głębokości od 2 do 3 cm. Samica zwykle znosi około 200 jaj. Cykl embrionalny jest ograniczony warunkami zewnętrznymi i może trwać w przyjaznych warunkach od 5-6 dni nawet do 48 dni.

Po wylęgu larwy Spuszczela zaczynają się wgryzać w drewno, drążą chodniki szerokie na około 1 mm. Wzrost larwy jest uzależniony od wartości odżywczej drewna jak i od temperatury otocznia i wilgotności powietrza. Wyrośnięte larwy drążą tunele o szerokości 6 mm, żerowisko jest szczelnie wypełnione mączką drzewną i kałem. Chodnik w przekroju ma kształt silnie spłaszczonego owalu. W zależności od zróżnicowania czynników wpływających na rozwój larwy stadium larwalne może trwa od 2 do nawet kilkunastu lat. Optymalny czas rozwoju lary wynosi 3 – 6 lat, larwa przepoczwarza się na końcu chodnika. Okres poczwarki trwa od 1 – 3 tyg. W zależności od warunków otoczenia.

Występowanie Spuszczela Pospolitego

W Europie spuszczel pospolity jest największym zagrożeniem dla konstrukcji drewnianych, ponieważ atakuje on swoje siedlisko przez wiele pokoleń do całkowitego wykorzystania substancji odżywczych, bądź do wcześniejszego zawalenia konstrukcji. Ponieważ szkodnik wygryza drewno pozostawiając tylko cieniutką zewnętrzną ściankę wypełnioną mączką drzewną, konstrukcje drewniane są bardziej podatne na pożar.

spuszczel pospolity zwalczanie

Zwalczanie Spuszczela

Aby zabezpieczyć się przed tym szkodnikiem typu Spuszczel należy wybrać odpowiedni rodzaj drewna przed budową, lub też chemiczne, głębokie nasycenie drewna długotrwałym preparatem co nie zawsze jest możliwe do przeprowadzenia w stojących budynkach. W konstrukcjach wchodzą w grę tylko powierzchniowe metody ochronne, które trzeba dokładnie monitorowa mniej więcej co roku. Zaleca się również uszczelnianie dachów. W przypadku stawiania nowych konstrukcji nie należy używać drewna z rozebranych budynków bez wcześniejszej dezynsekcji i zwalczenia występujących owadów.

Gazowanie spuszczela pospolitego

Jedną z metod zwalczania spuszczela pospolitego jest jego gazowanie za pomocą odpowiednich fumigantów. Należy pamiętać że fumigacja / gazowanie to zabieg silnie toksyczny i może być przeprowadzony tylko przez specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami. Zwalczanie spuszczela za pomocą gazu to jedna z najsktueczniejszych metod na pozbycie się szkodnika.

Zwalczanie Spuszczela Pospolitego

Nasza firma oferuj sktueczne metody zwalczania spuszczela pospolitego. Oferujemy takie zabiegi jak fumigacja domów, kościołów, obiektów lub też zwalczanie spuszczela nowoczesnym preparatem na szkodniki drewna “XILIX GEL”, który jednocześnie zwalcza drewnojady i zabezpiecza drewniane elementy przed ponownym wtargnięciem szkodników.

Masz problem ze spuszczelem pospolitym lub innym szkodnikiem drewna? Skontaktuj się z nami!

Tel.: +48 505 177 654, email: biuro@insektpol.pl

 

Zabezpieczenie drewna przed spuszczelem

W celu ochrony drewna jak i zwalczania spuszczela pospolitego, istnieje możliwość wykonania zabiegu żelowania drewna za pomocą preparatu xilix-gel. Środek ten zwalcza szkodniki znajdujące się w drewnie oraz jednoszcześnie zabezpiecza drewno przed ponownym wtargnięciem szkodników w drewno.