25 wrz.

Budowa

Chrząszcz z rodziny biegaczowatych o długości ciała 14-16 mm. Znakiem rozpoznawczym, są czerwone lub pomarańczowe odnóża i krawędzie pancerza, który w większej części jest koloru matowej czerni.

Rozwój owada

Samice składają jaja w ziemi. po wykluciu larwy są wszystko żerne nie gardzą pożywieniem pochodzenia roślinnego jak i często polują na inne owady.

Występowanie

Dzier włochaty jest przystosowany do szerokiego wachlarzu środowiska, dobrze się czuje i rozmnaża zarówno w lasach, na polach, suchych łąkach, czy wilgotnych bagnistych terenach. Dzięki dobremu przystosowaniu można go spotkać w całej Europie, Iranie, Syberii i Japonii, nadziać się na tego chrząszcza można również na wyspach wulkanicznych północno-wschodniej części oceanu atlantyckiego takich jak Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Azory, Madera. Został on również zawleczony do Ameryki Północnej.

Zwalczanie

Dzier włochaty z racji prowadzonego przez niego trybu życia drapieżnika, który żywi się mniejszymi owadami często w poszukiwaniu pożywienia pojawia się on w pobliża ludzkich domów. Owady przyciąga ciepło i  światło wydobywające się z mieszkania. Chrząszcz jest nie chcianym gościem, który potrafi w środku nocy przysporzyć dużo kłopotów gdy wleci przez otwarte okno. Szkodnik zalicza się do grupy owadów, które bardziej przeszkadzają człowiekowi niż mu szkodzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *