Fumigacja drewna, palet i silosów
Podstawowe informacje o fumigacji
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej metody fumigacji, która pozwala na szybkie i skuteczne wykonanie zabiegu zwalczania szkodników drewna ale również innych gatunków owadów latających i biegających. Występujących w zabytkowych kościołach, mieszkaniach/domach oraz firmach prywatnych klientów z sektora klienta indywidualnego.
Słowo fumigacja pochodzi z języka łacińskiego fumigatus od fumigare – dymić, kadzić. Określenie te idealnie przedstawia proces jaki zachodzi podczas wykonywania tego zabiegu. Fumigacja to metoda dezynsekcji, polegająca na użyciu specjalistycznych substancji chemicznych oraz technologii za zadanie przekształcić odpowiednie proporcje środków w formę gazową, dymu lub pary w zależności od wykorzystanej metody wykonywania fumigacji. Wszystkie te substancje nazywane są przez specjalistów fumigatorami.
Na czym polega proces fumigacji?
Proces fumigacji polega na zamknięciu elementu drewnianego poddawanego zabiegowi fumigacji w szczelnym pomieszczeniu, inaczej wygląda sprawa w kwestii dokonywania zabiegu fumigacji na dużym obiekcie: kościele, mieszkaniu lub dużym obiekcie drewnianym (rzeźby, altany, meble). Podczas wykonywania zabiegu fumigacji można również wykorzystać odpowiednio skonstruowane komory.
Proces fumigacji prowadzony jest między innymi w przypadku eksportowych materiałów, w szczególności stosowanych powszechnie opakowań drewnianych. Fumigacja eksportowa wymagana jest głównie w transporcie międzynarodowym poza granicami Unii Europejskiej, a także w przypadku niektórych krajów członkowskich, na przykład Hiszpanii i Portugalii.
Fumigacja palet drewnianych, skrzyń, bębnów kablowych, beczek, klatek i innych opakowań prowadzona jest z użyciem nowoczesnych środków do fumigacji lub zastosowanie nowoczesnych metod termicznych, co skutecznie zabezpiecza drewno przed szkodnikami. Po wykonaniu fumigacji na opakowaniu wypala się logo IPPC, które ma postać kłosa zboża wraz z oznaczeniem sposobu zabezpieczenia drewna. Fumigacja jest procesem jednocześnie bezpiecznym dla ludzi i nie ma wpływu na produkty, jest najszybszym i najbardziej wydajnym sposobem na szkodniki drewna.
Dodatkowo można tam znaleźć informację o sposobie jakim zostało zabezpieczone to drewno:
MB (ang. Methyl Bromide) (jeszcze stosowany w niektórych krajach) drewno zabezpieczone bromkiem metylu poprzez gazowanie.
DB (ang. Debarked) Usunięto pozostałości kory poprzez obróbkę mechaniczną tego drewna.
HT (ang. Heat treatment) Zastosowano wysoką temperaturę i wysuszono w określonym czasie (komorowo) drewno z którego zrobiono opakowanie.
Proces fumigacji jednak nie wykonuje się tylko i wyłączenie na drewnianych opakowaniach czy elementach. Bardzo dobrze sprawdza jako:
- fumigacja naczep samochodowych, które często stają się miejscem bytowania szkodników,
- fumigacja silosów w branży rolniczej, spożywczej i magazynowej.
Substancja dezynsekcyjna dostaje się wtedy bezpośrednio do każdego zakamarka i niszczy zarówno dojrzałe formy owadów, jak i ich larwy. To obecnie najlepsza metoda dezynsekcji, która łączy w sobie bezpieczeństwo i skuteczność działania.
Zastosowanie fumigacji:
- Zwalczanie szkodników drewna (obiekty zabytkowe, sakralne, meble, itp.),
- Fumigacja pustych obiektów,
- Fumigacja zbiorników produktów mączno-zbożowych,
- Fumigacja produktów spożywczo-rolnych,
- Fumigacja zboża i ziarna,
- Fumigacja palet, fumigacja eksportowa, europalet,
- Fumigacja naczep samochodowych,
- Fumigacja dachów, fumigacja domów drewnianych, elementów z drewna,
- Fumigacja segmentowa oraz namiotowa.
Tagi: fumigacja Kraków, gazowanie Wrocław, zwalczanie korników, spuszczel pospolity, kołatek domowy, fumigacja opakowań, palety fitosanitarne, fumigacja importowa,