firma zwalczajaca krety

Jak skutecznie pozbyć się kretów?

Podstawowe informacje o kretach

Kret prawie całe swoje życie spędza pod ziemią drążąc tunele w poszukiwaniu pokarmu którym są pędraki,drutowce,rolnice,turkucie,dżdżownice,ślimaki,poczwarki owadów a nawet małe gryzonie co czyni go bardzo pożytecznym zwierzęciem .W ogrodzie jest jednak uważany za szkodnika ponieważ podkopując nam rośliny, drążąc podziemne korytarze i tworząc kopczyki niszczy naszą prace i za wszelką cenę chcemy się go pozbyć z naszego ogrodu.

Prawo Polskie w sprawie kretów

W Polsce jednak kret jest objęty częściową ochroną gatunkową a jego zwalczanie jest jednak możliwe gdy licznie występuje w naszym ogródku.Ten niewielki ssak choć ślepy ma bardzo wyczulone zmysły węchu ,słuchu jak i dotyku przez co wyczuwa pod ziemią najmniejsze drgania czy hałasy.Stosując niezmineralizowane nawozy organiczne jakimi są kompostownik jak i obornik przyczyniamy się do występowania bezkręgowców w naszym ogrodzie, tym samym zapraszamy kreta do ogrodu.Warto zatem oszczędzić kreta wybierając metody humanitarne do jego zwalczania poprzez wystraszanie lub odłowienie go.

Jak pozbyć się kretów?

Ogrodnicy do odstraszenia kreta stosują wiele domowych metod które generują dzwięk wywołany przez podmuch wiatru i jest rozprowadzony pod ziemią.W tym celu można wykorzystać wiatraczki na palikach,druciane pręty z osadzoną plastikową butelką. Są również na rynku dostępne gotowe urządzenia emitujące dzwięki o wysokiej częstotliwości,lecz nie zawsze dzwięki działają na naszego kreta. Wtedy możemy posadzić rośliny w ogrodzie o intensywnym zapachu ,które będą kreta drażnić . Do takich roślin zaliczamy rośliny takie jak :szachownica cesarska,czosnek niedżwiedzi,wilczomlecz,bylica czy aksamitka.Oczywiście na rynku są gotowe produkty zapachowe na kreta jak np.kretol czy karbit który umieszczamy w norze i zakrywamy by zapach rozprowadził się po korytarzach.

  • Istnieją bardziej skuteczne metody takie jak złapanie kreta w pułapkę żywołowną która otwiera się tylko do środka lub lepy rurkowe. Taka pułapkę umieszczamy w jednym z korytarzy.Jednak trzeba pamietać by nie znajdowały się tam przeszkody takie jak korzenie oraz kamyki gdyż kret powinien mieć łatwy dostęp do pułapki ,w przeciwnym razie może zakopać pułapkę usuwając przeszkodę.
  • Istnieja także metody mniej humanitarne jak np. wykładanie trującego gazu do korytrzy gdzie kret nie ma żadnych szans na przeżycie tak samo jak w metodzie wykładania wnyków stworzonych specjalnie na kreta, które umieszczamy w jednym z korytarzy i czakamy aż zwierze się złapie ginąc na miejscu.

firma zwalczająca krety

Tagi: zwalczanie kretów Warszawa, usuwanie kretów Olsztyn, odstraszanie kretów Poznań