Tylko w Warszawie, do lipca 2023 roku, odnotowano ponad dwa tysiące zgłoszeń dotyczących występowania dzików w bliskim sąsiedztwie z osiedlami. Te nierzadko przerażające spotkania to pokłosie dynamicznie rozwijającej się infrastruktury, która nijako zaciera granicę między cywilizacją a dziczą, w której żyją te ssaki. Ich ogromna liczebność pociąga za sobą konieczność wielu działań prewencyjnych. Jeśli więc dostrzegasz, że nieopodal Twojego domu grasuje ów przodek świni domowej — sprawdź, jak odstraszyć dziki, jednocześnie nie narażając ich (i siebie) na niebezpieczeństwo. Jak pozbyć się dzików w mieście lub z prywatnej posesji? Odpowiadamy!
Jak skutecznie odstraszyć dziki?
Dzik (Sus scrofa) — duży ssak lądowy z rodziny świniowatych. Jest to jeden z kilku przedstawicieli dziko żyjących świniowatych, zamieszkujących przede wszystkim teren Europy. Klasyfikuje się go jako gatunek inwazyjny — tj. o dużej ekspansywności, przez którą rozprzestrzenia się naturalnie lub z udziałem człowieka. Z natury jest zwierzęciem łownym i od 2017 roku nie podlega ochronie sezonowej. W Polsce spotkać go można niemalże w każdym województwie — nawet w Tatrach, na poziomie powyżej 1400 m n.p.m. Ta popularność to zasługa zasiedlania przez niego obszarów o dużej lesistości i — jak wspomnieliśmy na wstępie — terenów miast i wiosek, gdzie mają dostęp do śmieci, w których uwielbiają żerować.
Mieszkańcy, głównie z obawy o siebie i zwierzęta domowe, stosują tzw. odstraszacz na dziki. Pod tym mianem rozumiemy zarówno metody profesjonalne, jak i domowe. W przypadku tych pierwszych mamy na myśli skontaktowanie się z odpowiednimi służbami, które po przyjęciu wielu zgłoszeń podejmują odpowiednie kroki (bez obaw, te nie zawsze związane są z odstrzałem zwierząt).
Jak skutecznie odstraszyć dziki? W dużym uogólnieniu można przyjąć, że dziki bardzo boją się huku, błysków i zapachów. Z natury są więc bardzo płochliwe i atakują wyłącznie w sytuacji zagrożenia (najczęściej w towarzystwie warchlaków). Dlatego też większość domowych sposobów bazuje na donośnych dźwiękach, intensywnych zapachach i ostrym świetle.
Jak odstraszyć dziki domowe sposoby?
Jeśli służby nie reagują na zgłoszenia, a dziki sukcesywnie zbliżają się do zabudowań — zastosować można kilka równie efektywnych i doraźnych metod, które zniechęcą te futrzaste ssaki to odwiedzania konkretnych terenów.
Jak odstraszyć dziki — domowe sposoby:
- Odstraszacz na dziki zapach — np. ludzkie włosy lub sierść psa — ich zapach jest na tyle intensywny, że skutecznie odstraszy dziki, które wyróżniają się doskonałym powonieniem. Zapakowanie sierści lub włosów w niewielkie pakunki (np. z poobcinanych rajstop), a następnie rozwieszenie ich w ogrodzie lub na ogrodzeniu to najtańsza i zaskakująco skuteczne metoda. Warto jednak pamiętać, aby tak stworzone pakunki regularnie wymieniać (np. po deszczu).
- Noszona odzież — wykorzystać ją można do zrobienia stracha na wróble, który dumnie strzeże ogrodu. Alternatywą dla tej metody są ściereczki nasączone ropą.
- Metalowe butelki lub puszki — metoda znana wszystkich działkowcom, którzy w ten sposób próbują zniechęcić krety do tworzenia tuneli. Zastosować ją można również na swojej posesji, wbijając w ziemię pal, a następnie rozwieszając hałasujące opakowania, które poruszają się wraz z podmuchem wiatru (to także dobry sposób na nornice).
- Pasta do butów — wysmaruj nią elementy elewacji lub kawałki drewna, które następnie wbijesz w ziemię, wzdłuż granicy działki. Intensywny zapach skutecznie odstraszy te duże stworzenia — i to na zaskakująco dużym zasięgu.
- Płyty CD — połącz płyty sznurkiem lub tasiemką, a następnie rozwieś na krzewach i drzewach. Odbijające się od nich promienie słoneczne zniechęcą dziki do odwiedzin.
- Ogrodzenia i bariery — wysokie i mocne ogrodzenia, najlepiej z siatki drucianej lub elektrycznej. Ważne jest, aby ogrodzenie było odpowiednio zakotwiczone w ziemi, aby zapobiec podkopom.
Niezwykle ważne jest także działanie prewencyjne — tj. utrzymywanie czystości wokół posesji, segregowanie śmieci i chowanie jej w odpowiednie kontenery. Głównym powodem, dla którego dziki odwiedzają osiedla i prywatne domostwa to… rozsypane resztki, które kuszą aromatami i stają się cennym źródłem pożywienia. Warto także regularnie patrolować teren — jeśli dostrzeżesz dziką zwierzynę, nie wahaj się skontaktować z leśnikami i specjalistami z Insektpol, którzy doradzą odpowiednie metody odstraszenia. To oni podpowiedzą Ci także jak odstraszyć koty, co odstrasza nietoperze i czym jest dezynfekcja.
Uwaga! Jeśli spotkasz dzika na swojej drodze — nie biegnij wprost na niego, nie zachęcaj psów do ataku, nie rób gwałtowanych ruchów. Bardzo często naturalną reakcją jest krzyczenie i machanie rękami, co ma odstraszyć dziką zwierzynę. Metoda ta może być bardzo niebezpieczna, jeśli dzik jest w towarzystwie potomstwa, którego pragnie bronić. To wtedy zwierzę staje się agresywniejsze i chętniejsze do ataku. Zamiast tego zastygnij na chwilę w miejscu, czekając, aż dzik spojrzy w Twoim kierunku. Po kilku sekundach delikatnie się porusz. Jeśli dzik nie zareaguje na Twój widok — omiń go szerokim ruchem. Nie panikuj i nie reaguj nadmiernie. Im naturalniej i spokojniej się zachowasz, tym lepiej.