Mrówki, a właściwie „mrówkowate” to niezwykle liczna grupa owadów, żyjąca pod niemal każdą szerokością geograficzną. Ich cechą charakterystyczną jest tworzenie społeczności kastowych, które zamieszkują kopiaste gniazda.
U mrówkowatych, tak jak u pszczołowatych, występuje kasta robotnic — tj. samic, które nie mają rozwiniętego narządu rozrodczego — oraz samców i królowych. Tak stworzone kasty wyróżniają się hierarchiczną strukturą oraz ścisłymi obowiązkami, które umożliwiają życie w tzw. gniazdach. To właśnie te kopce wzbudzają największy lęk wśród mieszkańców i ogrodników, którzy nierzadko poszukują skutecznych i bezpiecznych metod na ich likwidację. Jak wygląda gniazdo mrówek? Jak zlikwidować gniazdo mrówek, aby nie narazić przy tym innych zwierząt domowych? Odpowiadamy w nowym artykule!
Jak wygląda gniazdo mrówek?
Mrówki (np. mrówki faraona) tworzą złożoną społeczność, która buduje gniazda. To one są ich miejscem życia — to tam się pożywiają i rozmnażają. Kopce można nazwać „sercem”, którym rządzą królowe, składające jaja. W miejscu tym żyć może nawet kilkaset tysięcy mrówek, które nieustannie pracują, spulchniają glebę i wzbogacają ją, pozytywnie wpływając na jej żyzność.
Gniazdo zwykle przypomina formę kopca nagromadzonego z igieł sosnowych i resztek uzbieranych roślin — gałązek i liści. Ich forma i wielkość może różnić się w zależności od gatunku. Najpopularniejsze są jednak mrowiska zbudowane z komór i korytarzy oraz przeżutej masy drzewnej, igliwia, patyczków i piasku. Na ich powierzchni widać ruchome punkty — to pracujące robotnice, które dbają o jak najlepsze warunki środowiskowe.
Wielkość mrowiska oscyluje od kilku centymetrów do nawet… kilku metrów! Standardowy, uśredniony rozmiar mrowiska wynosi 1 m wysokości.
Jak znaleźć gniazdo mrówek w domu?
Gniazda mrówek zwykle znajdują się w lasach i niedaleko odpływów wodnych. Zdarza się jednak, że owady przenoszą się do domu lub blisko gospodarstw domowych, czyhając na pożywienie lub plony miłośników ogrodnictwa. A jak znaleźć gniazdo mrówek w domu?
Najprostszym sposobem jest… stworzenie pułapki oraz obserwacja zachowań insektów. Rozsyp więc kuszące okruszki nieopodal zaobserwowanych, dorosłych osobników. Pozwól, aby te porwały pokarm, a następnie podążaj ich tropem, aż do celu. Zwykle mrowiska znajdują się w bliskim sąsiedztwie z korzeniami i starymi pniami.
Jak zlikwidować gniazdo mrówek?
Skoro już wiesz, jak znaleźć dom tych niepozornych, drobnych insektów, pora odpowiedzieć na pytanie: jak wytępić gniazdo mrówek?
Oczywiście najszybszym i najbardziej efektywnym sposobem jest rozpylenie specjalistycznego środka owadobójczego. Zrób to w bliskim kontakcie ze znalezionym kopcem, upewniając się, że nie narażasz przy tym innych zwierząt domowych. Jeśli nie wiesz, jak zastosować profesjonalny preparat — przeczytaj etykietę, zamieszczoną przez producenta. Alternatywą dla tej metody jest skorzystanie z usług doświadczonej firmy, tj. Insektpol. Wieloletnia praca z różnymi insektami oraz dysponowanie nowoczesnym sprzętem zapewnia najwyższą efektywność naszego działania.
Oprócz tych dwóch metod warto przetestować:
- Wrzątek — przez wielu specjalistów metoda ta uchodzi za bardzo radykalną, dlatego też lepiej pozostawić ją na sam koniec. Technika ta polega na bezpośrednim wlaniu gorącej wody do wnętrza mrowiska, pozwalając, aby ta przedostawała się wydrążonymi kanałami i tunelami. Zwykle proces ten należy powtórzyć.
- Cynamon — rozsyp w okolicach mrowiska cynamon lub olejek eteryczny o zapachu lawendy. Mrówki w ogrodzie nie znoszą tak intensywnych zapachów, dlatego też chętnie wyniosą się z danego terenu, poszukując bardziej przyjaznych warunków.
- Soda oczyszczona — rozsyp ją na szlakach wokół mrowisk lub połącz z wodą, rozpylając bezpośrednio na kopcu. Owady przeniosą ją do wnętrza swojego domu, zmuszając dorosłe osobniki do zbudowania nowego lokum.
W usunięciu mrowiska pomóc także może donica z mocno ubitymi trocinami. Tak niepozorna pułapka będzie bardzo kusząca dla mrówek, które najpewniej postanowią… ją zasiedlić. W ten sposób w bardzo szybki i łatwy sposób można pozbyć się całej kolonii, przenosząc ją w inne, bardziej ustronne miejsce. Donica jest więc pewnego rodzaju zastępcą dla mrowiska, umożliwiając tym samym przeprowadzenie mniej radykalnej metody.
Wiesz już jak zlokalizować gniazdo mrówek, ale domowe sposoby nie są wystarczająco efektywne? Zaufaj naszemu doświadczeniu — skontaktuj się z Insektpol w celu uzyskania najważniejszych informacji o możliwych zabiegach, tj. dezynfekcja, dezynsekcja (sprawdź, czy dezynsekcja jest niebezpieczna) i deratyzacja.