ugryzienie kątnika domowego

Kątnik domowy (Tegenaria domestica) –  to jeden z najpopularniejszych gatunków pająka  z rodziny lejkowcowatych. Spotkać go można głównie w Europie — najczęściej nocą, w okolicach kwietników, stosów drewna i w ciemnych piwnicach. Pająk ten wyróżnia się ciemnym korpusem oraz podłużnymi pasami na grzbiecie, przypominającymi literę „X”. Wzór sternum przypomina przepaski oraz jasne kropki, które pozwalają szybko zidentyfikować stawonoga. Podobnie jak długie, bardzo owłosione odnóża, wzbudzające niepokój i strach wśród domowników.

Popularność kątnika jest na tyle duża, że najprawdopodobniej każdy z nas spotkał go już na swojej drodze. Nic więc dziwnego, że tak często zastanawiamy się: czy ugryzienie kątnika boli i może wywołać niepokojące objawy? Sprawdźmy!

Czy kątnik gryzie?

Kątnik, mimo że należy do gatunku synantropijnego (przystosowany jest do środowiska stworzonego i zorganizowanego przez człowieka), posiada zdolność do gryzienia. Akt ten służy im do obrony, dlatego też pająk rzadko kiedy atakuje sam, bez wyraźnej przyczyny. Sam moment ugryzienia jest ledwo wyczuwalny, dlatego też często dopiero po wstrzyknięciu jadu człowiek zauważa, że miał kontakt z tym stworzeniem.

Czy ugryzienie kątnika boli?

Kątnik — ugryzienie pająka może być bolesne, bowiem najczęściej towarzyszy mu uczucie pieczenia i swędzenia. W przypadku alergików może także pojawić się zaczerwienienie i lekka opuchlizna, która zwykle schodzi po kilku godzinach. 

Kątnik domowy ugryzienie pająka — ślad przypomina ukąszenie komara, nie zawsze przybierając formę dwóch punkcików. Zdarza się, że na skórze pozostaje wyłącznie jeden, większy ślad, który na pierwszy rzut oka nie przypomina ataku stawonoga. Bez względu na to, co pozostanie po ataku pająka — ślad ten powinien zniknąć po maksymalnie kilku dniach. 

Uwaga! Ukąszenie kątnika w skrajnych przypadkach może wywołać niestandardowe objawy! Zwykle dotyczy to alergików, którzy zareagować mogą stanem zapalnym i podwyższoną temperaturą skóry. Jeśli pojawią się niepokojące sygnały tj. problemy z oddychaniem i silne reakcje skórne — udaj się do lekarza!

Kątnik domowy czy jest jadowity?

Wszystkie pająki są jadowite, ale tylko ich niewielki procent wytwarza truciznę niebezpieczną dla człowieka. Podobnie jest w przypadku opisywanego gatunku — kątnik domowy ugryzienie nie zagraża zdrowiu i życiu. Dlaczego? Ponieważ jego niewielkie szczękoczułki nie są w stanie przebić się przez powierzchnię skóry, a co za tym idzie — nie są w stanie podać jadu. Dodatkowo pająk ten nie przenosi chorób i drobnoustrojów, więc nie trzeba obawiać się ewentualnych komplikacji zdrowotnych (w przeciwieństwie do np. karaluchów, na które pomaga dezynsekcja).

Kątnik ugryzienie pająka — co robić?

Skoro znasz już odpowiedź na pytanie, czy kątnik gryzie, pora poznać kilka istotnych informacji, które pomogą Ci uśmierzyć ewentualny ból. 

  1. Alergicy i osoby uczulone na jad powinny nie tylko obserwować zmiany skórne, ale także zmiany w obrębie układu oddechowego. Niepokojące objawy należy pilnie skonsultować z lekarzem.
  2. Po ugryzieniu warto zdezynfekować powstały ślad — np. preparatem na bazie oktenidyn czy wody utlenionej. W skrajnych przypadkach można użyć spirytusu.
  3. Gdy wystąpi opuchlizna — należy użyć okładu z lodu lub żelu chłodzącego.
  4. Domowym, szybkim sposobem na pieczenie skóry po ugryzieniu jest np. okład z cebuli.
  5. Jeśli po ugryzieniu pojawiają się zawroty głowy lub wylewy podskórne — czym prędzej należy udać się do specjalisty! Objawy te mogą zwiastować wstrząs anafilaktyczny. 

Jeśli w Twoim domu zagościły pająki — sięgnij po profesjonalne metody i usługi Insektpolu, który pomoże Ci uporać się z tymi nieproszonymi towarzyszami. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu — nasi specjaliści służą swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie usuwaj pajęczyn i pająków własnoręcznie — zwłaszcza jeśli nie jesteś pewien, jaki gatunek spotkałeś na swojej drodze (zobacz, jak pozbyć się kątnika domowego).