kątnik domowy jak się pozyć

“O nie, pająk!” Ile razy na jego widok wykrzyczałeś te słowa i poczułeś strach? Wśród ponad 800 gatunków występujących w naszym kraju, niezwykle często napotkać można tzw. kątnika domowego, który upatrzył sobie zwłaszcza wnętrza domów. O ile kątnik jest pożytecznym mieszkańcem — chętnie spożywającym inne, uporczywe insekty — o tyle nie zawsze chcemy widywać go w rogach naszego garażu czy strychu. Jeśli więc pragniesz pozbyć się tych pospolitych pajęczaków — koniecznie zapoznaj się z listą najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod. Zatem, jak się pozbyć kątnika domowego? Czy domowe sposoby są równie skuteczne, co te profesjonalne? Odpowiadamy w nowym wpisie!

Czy to na pewno kątnik domowy?

Zanim odpowiemy na pytanie jak pozbyć się kątnika domowego (Tegenaria domestica), warto go nieco scharakteryzować. Jego główną, wyróżniającą się cechą, jest wielkość — pająk z odnóżami osiągać może nawet 10 cm, co klasyfikuje go jako jednego z większych w Polsce.

Kątnik domowy przynależy do rodziny lejkowcowatych. Wyróżnia się karapaksem o przyciemnionych brzegach oraz symetrycznymi pasami, które przebiegają wzdłuż grzbietu. W szczękoczułkach znajdują się 3 zęby z przodu oraz 3-4 zęby z tyłu. Wzór na sternum (tj. części brzusznej) składa się z przepaski środkowej oraz symetrycznych kropek. Dodatkowo na przodzie opistosomy (tj. części tylnej tułowia) widoczna jest żółtawa przepaska. Cały odwłok pająka pokryty jest włoskami, które delikatnie reagują na drgania.

Kątniki, mimo że mają aż cztery pary oczu, niewiele widzą. Dlatego też najchętniej pojawiają się w ciemnych pomieszczeniach (np. w piwnicy), zachowując aktywność głównie w nocy. 

Co musisz wiedzieć o kątniku domowym?

Zanim sięgniesz po różnorodne metody, pamiętaj, że:

  • zwykle żyją w ciemnych rogach, wybierając piwnice, spiżarnie, garaże, magazyny, altany i strychy,
  • jest całkowicie niegroźny — ugryzienia kątnika rzadko kiedy wywołuje niepokojące objawy, 
  • żywi się wieloma insektami — tj. karaluchy, mszyce, rybiki — dlatego też może być bardzo pożytecznym stworzeniem. 

Kątnik domowy jak zwalczać?

Kątniki domowe (podobnie jak kosarz) niezwykle chętnie przebywają we wnętrzach domu. Cenią sobie bowiem wyższe temperatury, ochronę przed wrogami (np. ptakami) oraz stały dostęp do pożywienia. Same z siebie nie atakują człowieka — z natury są bardzo łagodne. Pomimo swoich imponujących rozmiarów nie stanowią zagrożenia dla człowieka, a ich jad rzadko kiedy wywołuje jakiekolwiek objawy. 

Niemniej jednak, pomimo swojej pożyteczności i braku niebezpieczeństwa, wielu domowników pragnie się ich pozbyć. W tym celu skorzystać można zarówno z profesjonalnych, jak i domowych metod. Obie mogą być równie skuteczne — o ile zastosuje się je w odpowiednim środowisku i z zachowaniem konkretnych wytycznych. 

Zanim skorzystasz z poniższych metod, pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność — zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia lub podejrzewasz u siebie alergię na jad. Zawsze skorzystać możesz z profesjonalnych usług Insektpolu, który wie, jak skuteczna jest dezynsekcja w walce z uporczywymi insektami.

Kątnik domowy — jak się pozbyć pająka przy użyciu profesjonalnych metod?

  • Insektycydy. Grupa specjalistycznych środków chemicznych, które dostępne są w branżowych sklepach oraz w dużych marketach. Najskuteczniejsze będą te, na bazie permetryny. Jest to syntetyczny związek z grupy pyretroidów, które często stosuje się na popularne insekty.
  • Fumigacja. Profesjonalna usługa dezynsekcji, bazująca na substancjach chemicznych, stosowanych w formie pary, dymu lub gazu. Metoda ta świetnie sprawdza się zarówno w przypadku pojedynczych pomieszczeń, jak i całych budynków. W przypadku gospodarstw domowych zwykle stosuje się miniaturowe elektrofumigatory.
  • Pułapki. Mniej inwazyjne, niewielkie pułapki lepowe, które można rozłożyć w newralgicznych miejscach, licząc, że skuszą, a następnie unieruchomią kątnika.

Kątnik domowy — jak zwalczać pająka przy użyciu naturalnych i domowych metod?

  • Odkurzanie. Niepozornie prosta metoda, polegająca na wciągnięciu pająka do maszyny. Zaskakujące, jak łatwo i skutecznie można w ten sposób nie tylko zredukować populację pająka, ale także usunąć pajęczyny. 
  • Miotła i papier. Czyli klasyczna metoda praktykowana w domu, gdy brakuje nam narzędzi, wiedzy i środków na pozbycie się owadów biegających. Zastosuj ją, gdy nie cierpisz na arachnofobię i masz możliwość przeniesienia pająka w inne, bezpieczne miejsce (np. do ogrodu). W metodzie tej można także użyć szklanki lub długiej miotły, która pozwoli wyciągnąć pająka z wąskich miejsc.
  • Ocet. Jego zapach jest na tyle intensywny i drażniący, że może skutecznie odstraszyć kątnika. Połącz go z odrobiną wody w rozpylaczu, a następnie spsikaj okolice pajęczyny. Uważaj, aby nie uszkodzić innych powierzchni, które mogą wejść w interakcje z octem.
  • Mięta pieprzowa. Jej zapach nie spodobał się kątnikowi, dlatego też warto posadzić ją w doniczce, w newralgicznych miejscach, np. w spiżarni lub garażu. 
  • Inne zapachy odstraszające. Oprócz octu i mięty, kątnik nie znosi także zapachu cytrusów i eukaliptusa. Z powodzeniem więc możesz użyć startych skórek albo olejków eterycznych, w celu wyproszenia pajęczaka.

Nie zapomnij, że najskuteczniejszą metodą zawsze jest… prewencja. Dlatego też przeanalizuj swoje pomieszczenie, aby wytypować miejsca, które mogą zainteresować te małe zwierzaki. Już na tym etapie zastosować możesz olejki lub miętę.  Ze względu na pożyteczność, zachęca się, aby nie zabijać kątnika — warto więc najpierw przetestować metody, które pozwolą go przenieść, dając mu inne środowisko do życia. Pamiętaj, że pająk ten nie jest groźny, a zamiast tego może ochronić zapasy w spiżarni, kuchni lub piwnicy (np. przed atakiem karaluchów, które nie tylko szybko się rozmnażają, ale także przenoszą szereg groźnych drobnoustrojów). 

Jeśli powyższe, domowe metody, okażą się nieskuteczne i zbyt prowizoryczne — możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy. Insektpol od lat pracuje w branży dezynfekcji, dezynsekcji (zobacz: czy dezynsekcja jest niebezpieczna?) i deratyzacji, dobierając efektywne metody. Warto więc zaufać naszemu doświadczeniu, dzięki któremu skutecznie pozbywamy się kątnika domowego (i inne insekty w domu).